Máte zkušenosti s pěstováním vlastní zeleniny a ovoce v bio kvalitě? Pokud ano vítejte v tomto vlákně, kde bych ráda načerpala rady, inspiraci a nápady pro ekologickou zahradu... :-) ;-)
BIO pěstování – myslete na naši Zemi
Mnozí si myslí, že BIO potraviny jsou stejné jako ty běžné (geneticky upravené), avšak mnohem dražší. Ale opak je pravdou. Pokud si spočítáme náklady na obnovu naší země, kterou výroba „běžných“ potravin stojí (z daní platíme škody na řekách znečištěných hnojivy, výzkumy a testy na BSE, vyvíjení nových typů pesticidů, likvidaci nebezpečných odpadů a důsledky znečištění životního prostředí), tak nás ve výsledku vyjdou BIO potraviny mnohem levněji. Zároveň bychom měli dobrý pocit z toho, že šetříme naši Zemi.
Hlavní zásada BIO pěstování – žádné pesticidy!
BIO ovoce a zelenina jsou čistě přírodní produkty, které jsou co nejšetrněji zpracovány, aby se zachovala jejich kvalita a udržely se v nich důležité živiny. BIO ovoce a zelenina obsahuje více vitamínu C a důležitých minerálů - například vápník, hořčík, železo, chróm a také antioxidanty. BIO plodiny neobsahují také žádné pesticidy (v České republice je povoleno používat více než 300 chemických pesticidů), protože právě ty jsou původci mnoha vážných nemocí.
BIO pěstování ovoce a zeleniny – hlavní zásady
nepoužíváme žádná umělá hnojiva
zakázány jsou chemické a syntetické postřiky
ochrana rostlin proti chorobám a škůdcům je založena na podpoře samoregulující funkce agro/ekosystému, biologických a biotechnických metodách
dodržujeme osevní postupy a sledy
zprostředkujeme rostlinám ideální pěstební podmínky
minimalizujeme znečištění a také množství dpadů
Ochrana rostlin před napadení chorobami a škůdci
Myslíte si, že pěstovat ovoce a zeleninu bez použití chemickým přípravku nejde? Opak je pravdou. Chemické přípravky na ochranu rostlin jsou v BIO zemědělství přísně zakázány. Pokud dodržíte pěstební nároky jednotlivých druhů rostlin a samozřejmě také osevní postupy a sledy, nebudete muset chemické prostředky vůbec používat. Existují také rostliny a živočichové, kteří vám mohou ekologicky a šetrně vaše plodiny zachránit.
Výhody pěstování BIO plodin
plodiny mají lepší chuť (jsou vydatnější)
neobsahují zdraví škodlivé látky (pesticidy, antibiotika, růstové hormony)
BIO pěstování je mnohem šetrnější k životnímu prostředí
BIO pěstování je založeno na šetření přírodních zdrojů - znovuobnovitelné zdroje musí být využívány přednostně před neobnovitelnými zdroji
produkce vysoké kvality a přiměřeného množství ovoce a zeleniny
udržujeme dlouhodobou úrodnost a biologickou aktivitu půdy
Nevýhody BIO pěstování
jednorázově dražší způsob pěstován
BIO ovoce a zelenina se mohou kazit dříve (protože nejsou ošetřeny voskem nebo konzervanty)
plodiny jsou menší a nemusí mít zrovna "ukázkové" tvary (protože se do nic nepřidávají růstové hormony) x-)
tannawe, letos jsme si pár věcí sami vypěstovali - rajčata, papriky, brambory, mrkev, petržel, ředkvičky, kedlubny, jahody, maliny, jablka, třešně, rybíz.
nepoužíváme žádný postřiky ani hnojiva, takže to bylo víceméně bio.
ale co se týká ekologické zahrady jako takové, tak o tom toho zase tolik nevím (zejména ty osevní postupy a sledy). mám uloženou tuhle stránku http://www.ekozahrady.com/, jen jsem se ještě nedostala k tomu to pročíst. zejména proto, že jsem to ještě nepotřebovala.
My jsme zatim ve fazi kupovani pozemku, ale doufam, ze v lete uz budeme mit kam sazet :) Chci hodne ovocnych stromu, keru a az budeme mit postaveno, tak i nejakou tu zeleninu. Ekozahrady se mi moc libi, mam koupenou knizku Zdrava zahrada, ale to vsechno prijde na radu az pak :)
ikarkulko, diky za odkaz, vypada moc slibne.
ene, my mame pozemek uz koupeny, a vzhledem k tomu, ze je pomerne veliky tak jsem manzela premluvila, ze si kus zahrady necham na pestovani zeleniny a ovoce, takze jsem se do toho vrhla. Mam nejake zajimave knizky od segry z Anglie /takze kdyz zbyva trocha casu tak v tom lezim, prekladam a zapisuju napady...pak sem kdyz tak neco prihodim/ a hodne se mi tedy libila knizka prave od Jamieho Olivera, kde vari ze surovin, ktere si vypestoval na sve zahrade. :-)
mám ještě poznatek co se náročnosti týká - téměř všichni si ťukali na čelo, když zjistili, že máme pár záhonků. že je to náročný, drahý, výnosnost mizerná, kvalita taky, bla bla bla.
k té náročnosti - spočívalo to ve zrytí záhonů, okopání, zasázení, sem tam vypletí příp. vyvázání rajčat, no a potom zalévání a sklízení. to mi moc náročné nepřijde.
ke kvalitě - rozhodně naprosto nesrovnatelná s ovocem a zeleninou z obchodů. možná to bylo všechno menší a ne tak krásně lesklý a hladký jako v obchodě (i když i tam - nahoře lesklý a hladký a dole shnilý a plesnivý, že), ale chuťově někde jinde.
a výnosnost dobrá, nám dvěma to teda stačilo bohatě. ještě jsme rozdávali.
Nedelam si zadne iluze, ze to ze zacatku bude prochazka "ruzovym sadem", ale me to zase za tu namahu stoji. Ja jsem prave hrozne nadsena z te knizky "a slice of organic life", protoze tam jsou vsemozne typy na eko zivot, i na domaci vyrobu kosmetiky, co na parkety, jak vycistit drez atd. Proste je to hodne obsahle a to pestovani tam "zni" tak easy, ze si rikam, ze za zkousku to stoji. Treba tam pestuji rajske v takovych jutovych pytlich, to same brambory, jahudky v kvetniku povesenem na verande...no uplne to vidim...jeste by to chtelo tedy tu schvalenou hypoteku ze? :-D =-) a nikdo me od rejce neodtrhne! :-)
nevím, jestli se tomu říká přímo bio, ale doma pěstujeme rajčata,papriky,jahody,borůvky,jablka,hrušky,třešně,slepice a králíky... náročný jak se to veme, rozhodně to nejde dělat se 12hodinovou směnou... ale je to krásné odreagování...
Budu rada za jakekoliv tipy. Myslim, ze bio bychom tomu mohli rikat pokud nepouzivame chemicke postriky, dodrzujeme nejakou biodiverzitu. atd. viz vyse. ;-)
tannawe: jen bych trochu nesouhlasila s tím co jsi psala "Mnozí si myslí, že BIO potraviny jsou stejné jako ty běžné (geneticky upravené)" - běžné potraviny nemusí být automaticky geneticky upravené ;-)
Jinak já si taky chystám pěstovat zeleninku, ale nejsem si jistá, že co je pěstované doma, je lepší než bio v obchodě, četla jsem článek o tom, jak pokrmy uvařené z domácí zeleniny, měli mnohem víc dusičnanů než z kupované. A taky vím, že často pěstované doma je pak dražší než kupované, když si člověk spočítá vodu, kterou to má zalévat (pokud teda zrovna nemá doma studnu) :-)
kacko, pekne rano...ja nepocitam s tim, ze by se to nejak rentovalo, delam to spis z psycholog. duvodu a protoze jsem bio nadsenec ;-) zatim jsem ve fazi priprav, otukavani, zjistovani, takze az bude realny stav tak uvidim co a jak zda ma smysl do toho jit nebo zustanu jen u nejakych bylinek na verande :-D ;-)
Ale treba takova rajcata /podle te knizky "kousek organickeho zivota"/ se daji vypestovat na slunne strane domku v normalnich jutovych pytlich a dokonce je pestuje soused mojich rodicu v Orlickych horach prave timto zpusobem, takze se to da i ve vyse polozenych oblastech. A to me inspiruje.
Sice mame latifundii, ale zahradku chci mit mensi nez vetsi, je to hodne prace, mam dve deti, psa, clovek taky chodi do prace, takze musi brat v potaz, ze zahrada taky zabere dost casu a hlavne jestli nekdy bude treti mimi tak cas uz nebude vubec 8-)
Ale me jde spis o to, ze deti uvidi jak to roste, kde se berou potraviny atd. :-)
tannawe: rajčata jsou dobrým příkladem, co jde vypěstovat, aniž by si toho člověk musel všimnout ;-). Na rajčata se taky chystám, těch máme hroznou spotřebu.
no my máme taky snahu ale nevim na kolik je to bio když v půdě zůstává veškeré "svinstvo" léta a my máme zahradu jen posledních pět let. Rajčátek, ostružinek a jablíček jsme letos měli hodně jen švestičky jsme měli nemocný ale ničím jsme nestříkali tak nevím jestli budou letos :-| :-|
nehnojíme zatím ničím jen přisypáváme z kompostu tu organickou směs. letos chci vysadit dýně pač jsem koukala, že soused je má a rostou mu krásně, tak uvidíme :-D :-D :-D
te´d jsem si uvědomila, že jsem loni zhřešila :-o :-o jak byli přemnožený slimáci tak jsem je v zoufalství posypala těma modrýma granulema. Buď bio u slimáka v žalůdku nebo trochu míň u nás v bříšku :-D :-D ale fakt to byl horor, sežrali mi 12 salátů během dvou dnů ]-( ]-( ]-( a po rajčatech zůstávaly jen ty stopky 8-(
Urcite existuji postupy jak udelat z normalni pudy "bio friendly" pudu...neco zkusim vyguglit a pak to sem kdyz tak hodim... ;-)
kazdopadne zajimave clanky zde:
http://www.mebio.cz/clanky/pesticidy-...
:-)
Dobré poledne přeji,
tak já se mohutaky přidat, v sobotu jsem se přivdala na barák se zahradou:)vzhledem k faktu,že zde bydlí již třetí manželova generace, která nehnojí chemikáliemi a snaží se udržovat vše "bio" (samozřejmě babi s dědou neřešili co je bioa co ne, ale prostě zdravým selským rozumem), myslím, že půda by měl být snad zdravá.
Myschko, ty granule znám, tchýně je má taky doma, ale myslím (doufám), že je nepouživá...I když možná, že dávno ano, tak kdoví jak moc zdraváta půda nakonec je... |-|
Loni jsem si vypěstovala cibule, jahůdky, zasadili jsme smanžou višeň, urodila se mrkev, hrášek. Teď řeším co bude letos, máte někdo nějaký tip na to co se kdy musí sadit atd.(časový harmonogram)? všimla jsem si, že tchýně už má v kalendáří,že by měla doma naset papriky, aby ji začaly už růst :-)
cirrusa, vitej...
Ja prave prekladam z tech knizek co mam od segry...ted jsem jen nakoukla do "Food from your garden and allotment" a ta je taky vazne bajecna...takze az se dopidim prekladani tak to sem budu mrskat, ale ted jsem rada, ze malej usnul a jdu si dat caj ;-)
tannawe, mohla by si prosim temu hodit zaroven aj na slovenskeho konika? BIO osvety nie je nikdy dost:)
kde ste zhanali, alebo sa chystate zhanat povodne odrody?
ahoj vando...jak se to dela? :-N klidne ji tam dam...
Jinak ja jsem na seminka a tyhle veci koukala u biopestitelu na www.biospotrebitel.cz
A napisu si primo k nim jestli neco maji a jinak jsem koukala, ze se daji sehnat i v biopotravinach a nekdy mivaji i v normalnich obchodech ;-)