Pěkný den všem,
poprosím zda by někdo neuměl poradit s naším problémem...Postavili jsme dům v nové lokalitě na okraji obce. Máme zde dvě příjezdové cesty - jedna je hned z obce (vedle nás stojí poslední baráky v obci) a druhá cesta je na opačnou stranu - je nově vystavěná (pouze zpevněný štěrk), ale vede úplně mimo obec, napojuje se pak na hlavní silnici až dále za vesnicí. Nepřející sousedé si na obci vyjednali, že na tu silnici co vede hned z obce, vysypou hromady štěrku a dají cedulku: Depo sypkého materiálu. Takže směrem z obce jsme odříznutí a musíme jezdit tedy tou dlouhou. Zkolaudovali jsme teprve nedávno, takže ted teprve budeme řešit popeláře, kteří k nám budou muset jezdit velkou oklikou. Rovněž pošťačka nechce tu dálku objíždět a vždy se zastaví za tím štěrkem a pomalu si házíme balíky přes štěrk :-( Vzhledem k tomu, že jsme zde do teď bydleli, ale ještě zde nebyli občany, tak jsme ani situaci nemohli nijak na obci pořešit. Chtěla bych se tedy zeptat, zda někdo nemá zkušenosti s tím, že když je ta komunikace vedená jako průjezdná (v katastru je tak vedená), zda mají právo udělat na ní dát nějakou překážku a udělat jí neprůjezdnou. Moc děkuji za případné odpovědi. ;-)
@zelva tak pkud obec komunikaci vlastni a nechce aby byla prujezdna,tak vy s tim nic neudelate...prijezdovku k pozemku mate,takze asi neni moc co resit
Nechapu tu postu a popelare, vzdyt pojud vy jste posledni,tak nosi postu/vyvazeji odpad i tem pred vi,tak beztak jezdi z te prujezdne strany,ne?
No nevím, ale pokud se skutečně jedná o komunikaci, měla by obec zajistit její průjezdnost. Nevadí, že se jedná pouze o štěrkovou, předpokládám, že jde o místní účelovou komunikaci. Je vedena v pasportu komunikací? Trvala bych na odstranění depa tak, aby byla cesta průjezdná. A nevadí přece, že nejste místní, stačí, když danou nemovitost vlastníte.
Asi bych se šel nejprve zeptat na obecní úřad, co tím chtějí říct, proč to tam je a na jak dlouho. A pak bych se šel zeptat na stavební úřad, jestli je to možné, aby obec takto zablokovala cestu a co s tím jde udělat.
@zelva proč bohužel ? Pokud je obce tak ji přece nemůže nikdo zaterasit, něco jiného kdyby byla soukromníka... Taky bych zašel na obec a zkusi to řešit.
@petrsv1000 No já právě nevím jak je to dle zákona. Jestli jako mají právo na to, to natrvalo zatarasit, když je to vedené jako průjezdné. A natrvalo to zatarasené je, dali si tam i cedulku s kulatým razítkem, že je to depo sypkého materiálu, takže o nějaké dočasné překážce nemůže být řeč...Na obec jdu v pondělí a chci se na to zeptat, ale právě nevím zda tedy je to dle zákona O.K., že to tak udělali nebo se můžeme nějak bránit. Na obci - když byli schopní to tam zřídit - mi mohou klidně blábolit, že na to nárok mají a nemusí to být pravda, že...
Pokud se jedná o obecní komunikaci a je v katastru vedena jako komunikace, nebo jako ostatní plocha účelová komunikace, nesmí nikdo bez povolení obce (zvláštní užívání) tuto komunikaci zatarasit. Takže já bych běžela na obec, případně na její nadřízený orgán Krajský úřad a důrazně řešila, osobně a hlavně i písemně. Podala bych protest se zdůvodněním (co kdyby tam museli dojet hasiči, záchranka atd.,) Každý podmět musí prošetřit, musí Vám písemně sdělit na základě čeho tam ta skládka vznikla, kdo a proč to povolil, proč jste byli od tohoto přístupu odříznuti atd. Ze zákona máte právo na přístup k informacím:
Provedení Listinou garantovaného práva na informace zabezpečuje zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím („informační zákon“, „InfZ“).
Kdo musí zpřístupnit informace:
V souladu s § 2 informačního zákona jsou
státní orgány,
územní samosprávné celky a jejich orgány a
veřejné instituce a dále
subjekty, kterým zákon svěřil rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech fyzických nebo právnických osob v oblasti veřejné správy v rozsahu této jejich rozhodovací činnosti (pro zjednodušení dále jen „úřad“)
povinny poskytovat podle tohoto zákona informace vztahující se k jejich působnosti, a to na základě ústní nebo písemné žádosti fyzických a právnických osob.
Povinnost poskytovat informace se výslovně netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
Jak můžete o informace požádat?
Podle § 13 informačního zákona se žádost o poskytnutí informace podává ústně nebo písemně, a to i emailem. Pokud vám není na ústně podanou žádost informace poskytnuta nebo pokud nepovažujete informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, musíte podat žádost písemně.
V souladu s § 14 informačního zákona musí být ze žádosti zřejmé, kterému povinnému subjektu je určena a že se žadatel domáhá poskytnutí informace ve smyslu tohoto zákona.
Fyzická osoba musí v žádosti uvést:
jméno a příjmení
datum narození,
adresu místa trvalého pobytu nebo, není-li přihlášena k trvalému pobytu, adresu bydliště
adresu pro doručování, liší-li se od adresy místa trvalého pobytu nebo bydliště (adresou pro doručování se rozumí též elektronická adresa).
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud podáte žádost písemně tak už obec začne tu věc řešit.
@margot_ka No mezi posledním barákem v obci a námi je právě ta hromada štěrku, takže oni dojedou k hromadě, vysypou popelnici poslednímu baráku a k nám se už nedostanou a budou muset objíždět opačnou stranou...
@zelva pokud je v katastru silnice označena jako průjezdná, obec ji takto zaterasit nemůže, myslel sem , že to tam vysypali sousedi.... pokud obec, za na obci asi nepochodíš a budeš se muset pídit na kraji....
@zelva i na účelové komunikaci platí silniční zákon, např. Vám nikdo nesmí stát ve vjezdu (ani vy sami, což je docela paradox). Komunikace pokud není slepá, musí být průjezdná, pokud je to veřejná komunikace - a to je musí být průjezdná a skládku si tam nemůže budovat ani obec. I obec má nadřízený orgán, toho se nebojte. My u nás taky bojujem a spoustu věcí jezdím řešit na Magistrát, protože na našem malém úřadě ani neznají pořádně zákony.