Dobrý den, chci se zeptat :odkoupili jsme barák po baby a museli jsme ho skoro celý rozbourat. Svolení od sousedů o stavbě jsme dostali a na otázku zda jim nebudou vadit střešní okna řekli že ne. Nyní když už bude skoro hotová hrubá stavba se ozvala sousedka a že z tich střešních oken uvidíme na jejich pozemek a na bazén kde se koupe ráda nahá jak sama řekla. Že je to zásah do soukromí. Nutno dodat že oni mají přímo okno směrem na náš pozemek. Kdybych chtěla někoho špehovat tak abych si přistavěla štafle abych tam viděla. Co teď s tím? Děkuji.
Pokud máte stavbu řádně povolenou, tak nemusíte dělat vůbec nic. Pokud ale píšu "řádně povolenou", tak myslím od stavebního úřadu! Z Vašeho příspěvku to není jasné, píšete jen o souhlasech sousedů, které, jak možná nevíte, nejsou vůbec povinné.
Vše je povolené. Od stavebního úřadu, od hasičů, hygieny a nevím ještě od čeho všeho 🙂. No po nás ty podepsané souhlasy úřad vyžadoval. Nemohli jsme 2 sehnat jelikož to byli vnoučata a měli jiné bydliště než jakou měli na katastru.A úřad to nechtěl povolit. Nakonec jsme sehnali majitele na fb. Takže vše klaplo. A teď začne sousedka dělat tyhle problémy.
@mita88
Pokud na to co chcete nyní stavět ( včetně střešních oken a jejich orientace ) máte platné stavební povolení tak není důvod se ničeho obávat.
Můžete se pro klid duše zajít zeptat na stavební úřad.
Problém je v tom, že ze zákona musí být podpis pouze na situačním výkresu. Tímto podpisem soused potvrzuje, že souhlasí s celým záměrem, což znamená, že se seznámil s celou PD. Ovšem v praxi je to obvykle úplně jinak - soused podepíše situačku, na ostatní výkresy se nepodívá, a jak se začne stavět, tak se jen diví.
Je to jedno z těch "zrychlení a zjednodušení" stavebního zákona, které však postihuje v naprosté většině právě sousedy. A když už soused podepíše a povolení je vydáno, nikde se už nápravy nedovolá, protože se měl s celou PD řádně seznámit. A pokud mu tu PD stavebník neukázal celou, tak to zkrátka nemusel podepsat. Jenomže to většinou soused neví...
Tento princip je v našem případě ve prospěch tazatele mita88, protože souhlas předložil stavebnímu úřadu a ten stavbu povolil. Teď se už paní nudistickoopalovací sousedka ničeho nedovolá.
@milanq Jeste pred par lety se situacka podepisovala jen u uzemka. Skoda, ze to pridali i ke stavebku.
Je teda dost blby, ze odsouhlasili neco, co ani nemeli pisemne v ruce. Dost nefer pristup od stavebnika.
K té konkrétní věci si ale dovolím tvrdit, že i kdyby s těmi okny paní nesouhlasila a nepodepsala to, tak v následujícím řízení (protože když nejsou předloženy souhlasy, "překlopí" se ohlášení do řízení) by stejně stavba i s těmi okny byla povolena. Protože taková pouhá možnost nahlížet ze střešního okna k sousedům nemůže být brána jako taková tzv. "imise pohledem", která zasahuje do soukromí sousedů. Je na to spousta judikatury, tato judikatura je dlouhodobě ustálená a nikdo ji nezpochybňuje. A stavební úřady i jejich odvolací orgány se touto judikaturou standardně řídí.
Dřív žádnej souhlas potřeba nebyl. Myslíte že prarodičů se sousedi ptali když si na jejich pozemek postavili okno? A je fér že má mít druhej doma tmu? Když se ke všemu jedná o dětský pokoj? Jako kdyby mě nějaký skoro 60 zajímali.
Já nikomu naschvály dělat nechci. Už jsme museli i balkonek předělat na zimní zahradu.Ten se jí taky nelíbil. Takže ať to sousedka bere jako kompromis.
@mita88
Nezlobte se, ale to není moc solidní argumentace. Dřív (kdy dřív?) nebyl potřeba souhlas? Myslíte dobu před 100 lety? A opravdu si myslíte, že každý má stavět jak se mu zachce? Neříkám, že stavební zákon je nějaký zázrak, naopak, je to docela právní paskvil, ale nějaká regulace být musí. Protože už teď si lidi dělají naschvály a hledají cesty, jak ten zákon o.ebat.
A proč má mít druhý doma tmu? Tak ať mu to projektant navrhne jinak, ne tak, aby dělal problém druhým, ne?
A argument, že zrovna Vás nějací 60 nezajímají, to ani nestojí za komentář.
Ale oceňuji, že se snažíte sousedce alespoň nějak vyhovět. Když už jste ji docela dost napálil s tím neexistujícím projektem.
Myslím před 12 lety. Kdy si sousedka v domě po rodičích nechala z půdy udělat obytnou místnost a neptala se na souhlas zda jim tam to okno bude vadit i když by si mohli nechat udělat střešní ohna které by byly situované tak že by na pozemek nebylo vidět.
@mita88 Myslím že už je pozdě na nějaké výmysly sousedů, stavební povolení je zahájené stavba probíhá tak bych to neřešil, spíš se sousedka nudí a vymýšlí, to samé by mohla říci že ji můžete špehovat že střechy 🤦♂️že ji máte vysokou. Vůbec bych se s tím netrápil. Úřad to povolil, čas na stížnosti měli tak co teď řeší?
@wpavel Coz z tvrzeni patrne neni, pokud to podepisovali ve fazi, kdy projekt jeste nebyl. Za me je to tvrzeni proti tvrzeni. S arogantnim tonem stavebnika v tehle diskuzi, kdovi jak to prednesli sousedum...
@puhelin My teda jsme souhlas také potřebovali jen od dvou sousedů ale je pravda že projekt jsme měli takže jsme jim ho ukazovali i když je to nějak nezajímalo, jen se podívaly a podepsali, tak nějak se i známe z oběma sousedy ale vždycky přes někoho 😁takže je to na z váženou pokud neměli na co nahlédnout, ale přeci když úřad vydává souhlas nebo povolení tak přeci musí obeslat sousedy že je tam záměr stavby a pak už je na dotyčném aby vznesl námitku a ten projekt by měl být k náhlédnutí na SÚ.
@jarin1 Kdyz vydava souhlas s ohlaskou, jen obeznami sousedy, ze souhlas byl vydany. K tomu potrebuje stavebnik od sousedu podepsanou situacku.
Kdyby pozadali o povoleni, podepsane souhlasy sousedu by k zadosti nepotrebovali a urad by sousedy vyzval k podani namitek. Sousedi by mohli na urade nahlednout do cele dokumentace, nechat si vse dovysvetlit a pak by se teprve rozhodli, jestli jim to takto vadi, nebo ne.
@veraplb
Pokud jde o klasické střešní okno (ne vikýř), tak od doby účinnosti nového stavebního zákona (2006) jsem se nesetkal s tím, že by je SÚ nepovolil. A ani z dostupné judikatury takový případ neznám.
@milanq Děkuji za reakci. A pokud šlo o vikýř, anebo nastavovane patro a soused s tím nesouhlasil, stavební úřad to někdy neschválil? Znáte takový případ?