Ahoj střecháčci, mám prosbičku ohledně skalníku.-)) Máme za barákem svah cca 35 m dlouhý a 10m široký- postavily jsme kamennou opěrnou zeď a natáhly fólii, nyní bych svah osadila něčím plazivým, líbí se nám skalník- říkám si , ale na tu plochu aby to nebylo jen fádní, co k tomu??, Jak vysadit, jak hluboko, jak daleko od sebe.....Budu ráda za každou radu, či nápad.
@lenusinecka Skalník je jako plevel, stačí když si koupíš jeden a ostatní natrýpkuješ a píchneš do země, chytne se dobře.Jak daleko chceš, je dej od sebe, můžeš je střihat. Zkus si vygooglit plazivé nebo půdopokryvné rostliny a určitě si něco vybereš. ;-)
@lenusinecka Aby můj skalník na stráni nebyl "fádní", rozbila jsem to sem tam vysazeným červeným dřišťálem. Když se mi chce, usměrňuji jeho velikost , že sem tam nějakou větvičku ustříhnu. V létě dodá mezi zelenou barvu skalníku červenou barvu listy, v zimě větvičkou a červenýmy plody. Dřišťál (berberis) bývá levný, seženeš ho všude. A počítej s tím, že skalník je fakt šikovný :-). No a pak se mi v takové stráni plazí falešné víno, na podzim umí se strání barevné divy. A opět levný, chytá se krásně. A další vděčná kytička je mochna křovitá, velikost do půl metru, a žlutě kvete skoro stále. (navrhuji ti tady věci, které jsou vděčné, nemusíš se o ně moc starat, bývají levné, dají se pořídit vždy. Existují i jiné kytičky, ale tohle je takový vděčný základ) ;-)
Pár fotek ode mě:-) Je tam vše, skalník, dřišťál, i ta mochna. To fialové -to mám aby mi to na podzim ještě nějak kvetlo, tak tam dávám podzimní astry-mnoho odstínů a opět-nenáročně. Což u mě na zahradě preferuji.
no nádhera to tvé album, fakt radost pohledět .-)) jsi moc šikovná, já teprve s tou zelení začínám a začnu :-D , páč já jsem na kytky tele- mně všechno chcípne.-( ale ten skalník mi taky přijde že by u nás mohl vydržet :-DDD - a když jsi ho sázela, dávala jsi zakořeněné větvičky nebo jen tak uštípnuté- já už se na to někoho ptala a každý říká něco jiného....
@lenusinecka Tak já na začátku dostala pár větviček, které jiná kamarádka vyrvala u sebe na zahradě. Měly pár kořínků, zahrnula jsem je hlínou, zalévala a chytly se všechny. Pak jsem potřebovala ještě pár kousků, vzala obyč květináček a do nich dala ustříhlé větvičky. Zkušenost mám, že se lépe chytly větvičky, pokud jakoby ležely v tom květináči na hlíně a byly zasypané. Pokud jsem konec větvičky jakoby kolmo píchla do hlíny nechytla se. Teď když to redukuju, tak stříhám a nebo škubnu větvičkou a vyrvu už zas nově zakořeněné části.
@lenusinecka Kromě skalníku je vhodné do výsadby použít borovici horskou – kosodřevinu (kleč), která je jako stvořená pro svahy. Vynikne i v zimě. Kromě drišťálu je ještě vhodné použít mochny různých barev (Potentilla fruticosa - mochna), juku, nízké okrasné trávy, drobné jarní cibuloviny, vřesy a vřesovce, podzimní astry, kobercové rostliny - Ajuga -zběhovec, Phlox – (floxy nebo-li plaménka), Stachys – (čistec), Cerastium – (rožec), různé půdo-pokryvné jalovce. Na slunci by se dařilo i levanduli, která v krátkém čase také vytvoří kompaktní tvar a bude středem pozornosti.
Prosím o radu - můžu dat pod skalnik geotextilii s kacirkem, prý výhonky pouští kořeny, tak nevím, zda se mu takto bude dařit. Bez geotextilie se zas bojim plevelů.. Mate zkušenost?
@lenusinecka Nám dělala svah firma a kromě skalníku nám tam vysadila trávy (vlasatice), jalovec, cypřišky, červený javor a jednu borovičku a kleopatřinu jehlu. Vysazovalo se to letos v létě, takže je to všechno ještě malé. Pod mulčovací kůrou je fólie. Orientace svahu je na jihozápad. Přikládám 2 fotky.
@chalupka Dobrý večer, textilii tam máme černou, pevnější, 80 gramovou, kůra tam drží, pouze když byl silný přívalový déšť, tak se trochu sesunula. Jinak skoro vůbec neprorůstá plevel :-)