Ahoj,
koupili jsme dům a řešíme nyní problém se zahradou. Zhruba polovina zahrady je podmáčená a je zarostlá rákosem. Nákres zahrady je přiložen v příloze.
Pozemek zahrady se postupně svažuje (viz černá šipka). Zahrada je oproti okolním zahradám níže položená a tvoří takový přirozený ďolík. Ovšem z jedné strany je neudržovaný pozemek s mokřadem/jezírkem mezi dvěmi "kopečky" a tuhle vodní plochu podezříváme, že nám podmáčí zahradu.
Jako řešení mě napadlo použít drenáž u plotu mezi naším zahradou a tou vodní plochou. Zatím by vedla do rohu naší zahrady a na podzim v těchto místech má obec vybudovat kanalizaci, tak bychom jí tam napojili.
Otázka zní, pomůže takto udělaná drenáž něčemu? Případně udělat po celém pozemku zahrady hustější síť drenážních trubek? Zahrada má cca 700 m2.
A kdyby měl někdo tip, jak vyhubit rákos, tak budu vděčný.
Díky! 🙂
@rosta6 A co tomu naopak jít trochu naproti? Udělat si v tom nejhlubším místě jezírko, do vlhkých částí vysázet třeba břízy nebo vrby?
Ono ve chvíli, kdy je tam vícero rostlin, tráva, stromy, tak to přirozeně začne ubývat. Samozřejmě, pokud to bude podmáčené i v normálním létě, může to být problém. Ale teď na jaře je to víceméně očekávatelné.
Ahoj, kupuju 1500 metru lesa za plotem a udělám to přesně,jak píše Atilius. Byla tam dlouhodobě snaha sušit údolí v tom lese a marna. Takze my z údolí uděláme jezero s rybami (snad to zeliminuje i komáry), další podmáčena místa osazim kosikarskou vrbou pro vlastní těžbu prutu a les na kopci mírně obmenim ve skladbě (místo malých náletu fajnovejsi druhy, velké stromy zachovame)
@rosta6 Hele, všechno jde, když se chce. I ty drenáže jdou, vysušit to taky jde. Ale otázka je za jakou cenu a je podle mě lepší to místo si spíš "přiohnout", než "zlomit".
Jezírko je dobrá věc, navíc bych to udělal bez folie, nechal bych tam prostě stékat tu vodu, a jestli je to permanentně vlhký, tak to bude krásně fungovat.
Vzhledem k tomu že nechcete na pozemku jezírko - nějaký mokřad, řešil bych to tou drenáží, nevím kolik do toho chcete investovat a jaký plot je ve směru k tomu dolíku s mokřadem na sousedním pozemku. Dá se říci, že Vás poziemek zamokřuje sousední pozemek - já bych asi udělal na hranici pozemků hlubší výkop - více méně jako když se buduje opěrná zeď - z vnější strany - na samé hraně pozemku z vnější strany té neudržované zahrady - pozemku bych u paty zdi táhl podélně drenážní trubku, zasypanou drtí až nahoru, kdy by se tímto část vody zachytila do této drenáže.
Ohledně tohoto bych ale nejdříve jednal s majitelem sousedního pozemku. Problém je to pak to, kam by odtékala voda z této drenáže - záleží co je dole pod pozemky.
Do klasické kanalizace Vám nikdo nepovolí vést podpovrchovou vodu, nevím jestli by to šlo do dešťové - pokud by ji tam obec měla.
Záleží také jaké je v dolní části pozemku podloží - pokud by bylo ideální, tak bych dole udělal vsak, který by mohl pojmout tuto vodu.
Z vnitřní strany za touto zdí - tedy na Vašem pozemku bych vedl několik souběžně položených drenážních hadic směrem dolů z pozemku, které by mohly zachytit další část podpovrchové - podzemní vody. No a dole opět napojit do toho vsaku.
Je to složitější řešení, dražší, ale mohlo by Vám pomoci vysušit tu střední část pozemku.
V minulém roce jsme dělali opěrnou zeď ze ZB š. 300 - základy jsou ve hloubce asi 120 - 140 cm hluboko - padlo tam hodně betonu a ZB, ale náš pozemek, který byl také zamokřován sousedním - v našem případě pozemkem nad námi se značně vylepšil, co se týče podpovrchové - podzemní vody. Vy by jste nešel s tím ZB nijak vysoko nad původní terén, ale i tak to znamená dost vysoké náklady.
Podle mého - samotná drenáž vedená souběžně s hranicí pozemku dolů by také cosi řešila, ale s tou betonovou stěnou by to bylo mnohem lepší.
také záleží na tom, co tam chceš postavit a jak daleko od toho mokřadu. Staří dědci - zedníci si s vlhkostí poradili tím, že tam vysadili břízy - jedna bříza vypije až 200 litrů vody za den. Pokud by ti dole nevadilo pár břízek - stačili by 3-4, tak to by bylo nejlevnější řešení, navíc ověřeno staletími