Zdravím, poradi mne někdo se suchými skvrnami v trávníku? První se objevily po zimě, od té doby stále přibývají. Travnik je vertikutovany 2x ročně, hnojeny, automatická závlaha. Diky za reakce.
Ne,já s tím zkušenost nemám,ale když koukněte na net, určitě bude nějaký postřik.Vim, že to měl kolega v práci,ale jen na pár místech na chalupě a něčím to stříkal.
@geodett@atilius@skunkos
Takových jako vy (já) je tady (resp. obecně) bohužel velmi málo. Škoda.
Osobně i kosím a nemůžu si to vynachválit - pohyb, relax...
@awakened ja nekosim, ale manzelka ano, takze sekacku nase trava videla jednou pred 3 lety kdy jsem to vzal krovinakem
pro srovnani davam par fotek, jasne nejakou dobu to trva, ale krome hliny a hrabani se tam nikdy nic nesazelo ani se to nekropilo
@skunkos nevím, v čem je pesteny travnik zlo, každý preferuje něco jiného. Řešil jsem, zda nemá někdo zkušenost s tímto problémem, váš komentář k tomuto tématu je mimo. Mne se například strašně nelíbí bungalovy s valbovou střechou ve smoulich barvách, napr. ostré žluté, ale určitě bych nikde nepsal, ze se jedna o zlo.
Já mám rád spíš na dvorku divočinu, ale projít se u známého po trávníku bosý je slast pro nohy. On ale trávu miluje více, než manželku :D
Tak nesuďte a radši poraďte.
Vypadá to na plíseň, raději bych šel za odborníkem.
@danadan Šmoulí barvy jsou tak maximálně "zlo" estetické :-), v případě pěstěného trávníku chtěl @atilius asi říct, že jde o "zlo" ekologické, zejména v dnešní době. Asi by měl mít člověk dostatečné informace a pak se rozhodnout, jak si to udělá a obhájit si to hlavně sám před sebou. Každopádně zalévání trávníků pitnou vodou v době sucha je podle mého názoru skutečně zlo (bez uvozovek). A bez prolívání vodou tyto monokultury nevydrží / nevypadají tak, jak mají. Co si pak kdo na trávu sype, to je jeho věc, ale škodit tím může nejen sobě, ale i svému okolí. Vlastně by mě opravdu zajímalo (ve vší slušnosti), proč potřebujete hustý krátce střižený trávník?
K těm skvrnám - moč zvířat mne taky napadla, ale je otázka, zda je takový "pachatel" ve vašem případě a moč by musela být hodně agresivní.
Taky tipuju plíseň. Od moči by to bylo spíš rezavé. A určitě ne od psa, ten si vybírá keře, kytky ... něco vyvýšeného.
Nemusíte zrovna kosit, taky nekosím, ale tomu trávníku chybí trochu života - nějaká sedmikráska, pampeliška ;-)
@viados já mám psa a i když očůrá kde co, čůrá někdy i pod sebe. Fakt je ale ten, že tohle nejsou kolečka od moči, tam tráva zůstane, jen je "zeschlá", ať se jedná o psa nebo fenu (tu mám taky).
@atilius takových textu jsou na webu spousty, znám je, ani jsem to nemusel dočíst, mám na ne svůj názor a to si myslím, ze se chovám a ziju relativně ekologicky. Úplně nevím, o jakem srovnání se srubem píšete, s tím nemám žádný problém, ale ja jsem svým komentářem měl na mysli to, ze jsem vznesl konkrétní dotaz na problém s trávníkem a dostalo se mne reakce, ze mám na zahradě zlo. Proto jsem psal napr. o barevných bungalovech, které se mne nelíbí, ale absolutně by me nenapadlo vstupovat do diskuze o barevných bungalovech a psát tam komentáře, ze je to zlo pro urbanismus a ceskou architekturu. Chtěl jsem pouze poradit s mým problém od někoho, kdo s tím ma nějakou zkušenost, ne aby me někdo peskoval, ze mám pesteny travnik. Čtu tady spoustu diskuzi, ale pokud nemám co říct k řešení problému, tak neříkám nic.
@awakened výše jsem popsal, o co mne šlo. K vašim otázkám - zahradu zalévam vodou ze studny, pitnou vodou bych zahradu nikdy nezaleval, hnojim poměrně drahým údajně ekologickým hnojivem s certifikátem, v zahonech mám spousty květin, keřů a stromu, které jsou teď doslova obsypany včelami a jiným hmyzem, každou chvíli přijde dítě ze zahrady s zihadlem. Cele léto chodíme a běhame po zahradě s dětmi bosy, travnik je zatezovy, hrajeme na nem fotbal, badminton atd. Proto tedy tento typ trávníku. Jo, a taky se mne hodně libi😊
Takhle podle fotky je to plíseň sněžná. Ale je dost netypické, že by se rozrůstala ještě takto v létě. Nemáte tam moc vlhko? Pokud to tak opravdu je, tak ideální je prevence. Před zimou vyčesat z trávníku biologické zbytky a pohnojit dusíkatým hnojivem. Napadenou část už asi nezachráníte. Tam bych napadené části odstranil a dosel. Ideálně kostřavou, která není na plísně tak háklivá.
@jakuda taky si myslím podle toho, co jsem nacetl, ze se jedna o plíseň sneznou. Na podzim jsem postupoval přesně, jak jste popsal. Vlhko by tady být nemělo, jsme z Jižní Moravy, je to tady spis Sahara. Určitě to budu muset odstranit a dosit, ale asi až na podzim, ted v tomto počasí to je bez šance.