Právě tak o tom přemýšlím, že již hodněkrát se stalo, když se u nás vycucla studna až na dno, 2x po sobě, když se napouští bazén, tak soused má ruční pumpu na studni a pak pumpoval a když je suchý rok někdy, tak nic nevypumpoval nebo letos jenom velmi obtížně a dlouho to tahal, než něco vyteklo, můžem mu stahovat vodu?
Studny máme vzdálené od sebe asi 5 - 6m
Podle dotazu soudím, že se jedná o studny kopané?
Sice nejsem odborník na studny, ale 5m to je délka jednoho auta. Čili studny jsou prakticky vedle sebe. Nedovedu si představit, že by ty byly studny na sobě zcela nezávislé.
Mám studnu asi 50 m od baráku a když se studna nečerpá, objevuje se mi ve sklepě potůček vody (přepouští se do kanalizace). Když se studna vyčerpá, sklep je suchý.
Pokud řešíte novou studnu - je jedno zda kopanou - či vrt, jsou stanovené minimální rozestupy kvůli možnosti ovlivňování vrtů mezi sebou.
Vámi uváděná vzdálenost 5 - 6 m mezi studnami je opravdu minimální, to je skoro jako by byly studny vedle sebe, Váš úsudek o ovlivňování je správný.
Pokud by jste nyní řešil v rámci vodoprávního a stavebního řízení žádost o povolení studny - vrtu, kdy by Váš soused měl již studnu hotovou, tak při takovéto rozestupové vzdálenosti by Vám stavební úřad povolení nevydal.
@franti_p Toto je studna kopaná, stavěná z kamenů někdy pravděpodobně kolem roku 1800 - 1820 , u sousedů totéž z kamenů a taky tak +- 1820, je to pozůstatek z původní řadové zástavby.
U nás hloubka činí 4,7m a u sousedů asi 4,5m
@verjanja My to máme na vše venku, když nám praskla ta přívodní trubka před 2 měsíci cca, tak se napojil provizorně celý dům na studnu.
Například bazén si nedovedem představit napouštět z vodovodu... To sice jde ta studna 2x - 3x po sobě do dna, Ale z vodáren by nás stálo dobrých 500, 700 korun a to by nám okamžitě vyletěla spotřeba a to, že na čtyřčlennou domácnost máme průměřně 50m3 za půl roku na vše a to pak by záloha nestačila.
@vladimir_sacha
Principielně, člověk vlastní pouze JÍMÁNÍ, tedy vrt /studnu, ale vodu samotnou již ne, na tu si vlastnický nárok dělat nelze. Takže sousede, ty jsi mi sebral mojí vodu z pohledu vodoprávního řízení nelze. Člověk by měl být vždy solidární a chovat se lidsky, takže v oblastech, kde je málo té společné vody a navíc se jedná třeba o jediný zdroj pitné vody, tak čvachtání se v bazénu bude jistě sousedovi s rozpraskanými rty vadit 😄
@panlorenc Tak ono té vody jako tady tak málo není, ona je všude kde se tady kopne, stačí povětšinou do 3 metrové hloubky zarazit roxor nebo trubku a je tam.
Sucho nastává tehda, kdy je voda podzemní níž jak 2,5m a extrémní sucho je když je voda 3m hluboko, ovšem když ty studny nemají ani 5m, tak pak té vody není moc co do objemu, možná 2-3m3 když dost, ale je furt, dokonce v roku 2018, kdy skoro půl roku nespadalo víc jak pár desítek mm, tak voda byla, byť asi 1,8m ve studni, ale byla, u těch sousedů moc ne, natáhli pár kyblů nebo konev a hotovo, když se u nás ta studna vytahla co 2 dni až do dna a přeteklo to od nich k nám.
Jinak ale v okolí tehda vysychaly studny co měly klidně 8 - 10m hloubky...
@vladimir_sacha
Ano, já pochopil že to jsou starší studny, jen jsem psal, že kdyby v dnešní situaci se žádalo o povolení, takže by Vám - nebo sousedovi ( záleží kdo byl měl dřív studnu ), studnu v této rozestupové vzdálenosti nepovolili.
Také máme na pozemku vrt - 49 m, soused stejný vrt - rozestup je mezi nimi něco kolem 25 m, konzultovali jsme tu vzdálenost s hydrogeologem a následně i s firmou co to vrtala. Vodoprávní úřad, který v oblasti povolování vrtů - studní ( odběru podzemní vody ), funguje rovněž jako stavební úřad, povolení vydal.
@franti_p Ano, dneska je tam odstup minimální předepsaný + se pak na to vztahuje skladba terénu a podle toho se upravují taky vzdálenosti jednotlivých dalších objektů (jímky, hnojiště apod)