Ahoj, loni jsme založili trávník před domem asi standardním postupem - šlo o návoz ornice, která zarostla plevelem, takže postřik totálním herbicidem, pak kultivace a shrábnutí starých kořenů plevele trávy a drnů, srovnání (vše ručně hráběmi - je toho asi 100m2, takže zážitek... 🙂 ) a zasetí trávníku (hřištní směs). Nakonec jsme to mírně posypali univerzálním substrátem a zalévali a zalévali a zalévali. Trávník vyrostl, je krásný, ale také plevel vyrostl... tak jsem to letos postříkal dvouděložním selektivním herbicidem - nějaký plevel to zničilo, ale jen nakrátko, pak zase rostl a roste. Takže se mi ideální představa o krásném zeleném pažitu rozplývá. Neporadíte někdo prosím nějakou vychytávku, jak se toho plevele v trávníku zbavit (natrvalo)? Díky moc předem za názory, postřehy, zkušenosti 😉
Doporučuju změnit představu o trávníku 😉 Vykašlat se na totální (jedovaté!) herbicidy a pokud mi tam fakt něco vadí, tak zakleknout a vytrhnout. 😉 100m2 je pohodová zahrádka, u toho se snad ani nemůžeš zapotit.
Ja mam zahradku cca 900m2 a taky se pripravuju na rucni pleti 😄.... ted jsem si chystal cca 80m2 plochu na uzitkovou cast a Vasich 100m by pro me byl opravdu zazitek 😛
@davecom Mám 300 metrů, používám jednou ročně Bofix a pak ručně vydloubávám v průběhu roku, když něco přilétne.
Pomáhá také časté sekání, ideálně vřetenovou sekačkou. Tráva houstne a dvouděložné ubývají.
Díky všem a zároveň se omlouvám, vypadla mi tam nula 😵💫 zahrada je 1000m2, možná i víc, ale to je jedno. To vytrhávání je nekonečná práce, jedno člověk vytrhne a druhé se vedle objeví 😞 Asi teda bude platit hodně podpořit tu trávu co chci, aby sama zahubila plevel - no a do té doby vytrhávat... 🤔
@davecomhttps://agrobio.cz/bofix/28163 jitrocel kopinatý na seznamu je, takže pokud se to nechá dostatečně působit, mělo by to zabrat.
Na těch 100 metrech bych to prostě po větším dešti vydloubal ručně 🙂
Aha, vidím 1000 metrů, tak to už je horší...
Zdravím, tak jsem tedy včera v podvečer na trávník aplikoval Bofix. Snad to proti plevelu, který se už opravdu značně rozmnožil, zabere. Plánuju to pak posekat, pohnojit nějakým granulovaným hnojivem a taky podsít novým trávníkem, tak snad se nějaký výsledek dostaví (počítám tak za měsíc). Mimochodem, jak dlouho se musí počkat po aplikaci Bofixu než začnu sekat, hnojit atd.? Stačí 3 dny? Nebo týden?
@davecom 3 dny jsou minimum, záleží, co všechno vám tam roste. V návodu mají na některé plevele i 2 týdny, pokud si dobře pamatuji.
Já to nechávám cca týden.
Hezký trávník není jen o herbicidech ale také o penězích, které tomu trávníku chcete obětovat. Pokud bude trávník dostatečně hustý, plevel nebude mít šanci. Pokud jsou vedle zanedbané pozemky, louky, tak nálety budou pořád.
Obecný základ:
- Voda
- Hnojivo
- Vřetenová sekačka (ani s ostrou rotační nedocílíte takového pažitu, jako s vřetenovkou)
- Sekat 2x týdně, zalévat 2-3x týdně větším množstvím vody
- Vertikutace a vyčesávání dle potřeby, neřídit se receptářem, že stačí vertikutovat na jaro a na podzim. Vertikutaci dělám klidně i 5x do roka, podle toho, jak si trávník řekne. A to nemám žádného angličana.
- Aerifikace, pískování, topdressing
Aby trávník stál opravdu za to, potřebuje 1m2 cca 25-30 litrů týdně, což si zavlažování u 1000 m2 nedokážu finančně představit. Ale jde mít obstojný tráník i bez automatické závlahy.
Jinak doporučuji video od p. Šeny:
https://www.youtube.com/watch?v=LHLE1...
To bude asi Váš případ 🙂
@davex Díky za tip, zajímavé video, i když si myslím, že jen sečením, vertikutací a hnojením s dostatkem vody ten plevel prostě z trávníku nedostanu... ale možná jsem jen netrpělivý 🙂 Ostatně p.Šena v tom videu měl plevel v trávníku taky celou sezónu 😒
Budu asi častěji hnojit, dosud jsem hnojil tak 1-2x ročně...
Já se přiznám, že jen žasnu. 25-30l/m2? To snad ani nemůže být míněné vážně. Jestli počítám dobře, tak při 30 týdnech za rok a 500m2 travní plochy to je 375.000 - 450.000 litrů za sezonu?
Mimochodem, víte proč se v Anglii udržuje mnohem líp anglický trávník? Protože je tam mnohem větší vlhko a menší teplo.
Stejně tak nerozumím tomu, proč vadí v trávníku jetel, jitrocel atp. Chápu, že některé druhy s tuhým stvolem, případně bodláky, na to asi člověk šlápnout nechce, ale jinak?
Anglický trávník má jen samé nevýhody. Kromě mechového vzhledu a jednolitosti, což je věc čistě estetická. Ani ne snad funkční. Tak jeho kořeny jsou v jedné hloubce, takže je mnohem citlivější na výkyvy počasí - buď schne nebo plesniví. Jako každá jiná monokultura je náchylný na nemoci. Je nutné ho, evidentně, nepřiměřeně hodně zalévat, hnojit, vertikutovat a přesto, pokud nevlastním přehradu s vodou, tak při prvních vedrech je první, který zežloutne. O tom, že to je víceméně mrtvý prostor, ani nemluvím.
@atilius jen faktická poznámka k té vodě.
Průměrné roční srážky v ČR jsou 600 až 800 litrů na metr, tedy 50 až 66 litrů na metr měsíčně. To tedy pokryje minimálně 50 % ideální vláhy.
@vladimirsvorba Dobře, mám taky faktickou poznámku 😄 Spotřeba naší pětičlenné domácnosti za rok je 120.000 l. Včetně zalévání zahrádky atp. Spotřeba 500m2 trávy je v tom případě "jen" 180.000 -220.000 l. To vám příjde v pohodě? 🤔
@atilius Když budete mít střechu o půdorysu třeba 250 metrů a budete mít dešťovku, tak na střechu naprší 150.000 až 198.000 litrů.....
Nebo je lepší to všechno nechat odtéct a žádnou vodu nezadržovat?
Myslím však, že 500 metrů anglického trávníku má málokdo, hodně lidí má parcelu sotva 500 metrů.
@atilius Ano, je to tak. Je to otázkou, kdo co chce. Já mám třeba trávník 300m2, nedávám mu tedy těch 30 litrů metr čtvereční/týden, nepotřebuji mít angličan jak víno, a za ten rok a půl jsem nedal z vodovodu trávníku ani litr. Mám 9000 l nádrž na vodu, v rohu pozemku trativod, kde se přirozeně drží odspodu dost vlhkosti. Záleží taky, jak je trávník dispozičně umístěn. Zdali na něj pere celý den sluníčko, nebo je ve stínu. Pokud se zvolí vhodné osivo a je vhodná sekačka, tráva ani v létě neseschne.
@vladimirsvorba To už je tedy spousta teorie. 250m2 střecha není zrovna malá střecha, tipnul bych si, že běžná bude tak poloviční.
O tom, že se nemá voda zadržovat jsem nic nepsal, to už mi podsouváte. Jen její použití vidím jako smysluplné na jiných místech zahrady. 😉
@davex Mně příjde jako zhovadilost dát trávníku jediný litr.....
My také toužíme po nádherném trávníku bez plevele.je to běh na dlouhou trať,kterou mi přijde nikdy nedobehneme😠trávník máme 3rokem.1 rok to byl takový ten běžný plevel jako bodlák,pampeliška, jitrocel.minuly rok jsme bojovali s kuří nohou a letos s lipnicí a to je teprve ksindl.premyslim co nám tu poroste příští rok.v první řadě je potřeba vertikutace pak aerifikace+písek.hodne zalévat a vřetenovou sekačku(tu tedy nemáme páč je to peněz jako kdyby tu jezdila sama a ještě nám dělala kafe) a litame tu jak dementi a pořád plejeme.pristi rok nás čeká závlaha také máme cca 1000m takže závlaha minimálně 100litru👍🤦takže přeji hodně pevné nervy,ale mě už dochází trpělivost🤮
@tinka2011 no, to ale teda vypadá, že ten první plevel co se objevil už tam neporoste a pokud se podaří vyhubit ten "letošní", tak příští rok už buď nebude žádný, nebo zase nějaký nový, který když se vytlačí pryč, tak zbude jen trávník, ne? 😎
@atilius pravdou je, že někdy není nutné zalévat vůbec, záleží na podloží trávníku, na jeho umístění atd. V jednom rohu zahrady máme hodně vlhko a tam je tedy krásný pažit jako na golfovém hřišti, ale o tom ani nesním. Chci mít normální trávník bez plevele (hlavně jitrocel a pampelišky - jetele se s přivřeným okem dají zkousnout...). Bez občasné zálivky (když prostě týden nebo více neprší a svítí slunce, tak to rozhodně zalévám) to seschne a nedá se po tom chodit jinak než v botách... takže nejde jen o estetiku. Regenerace pak trvá hodně a hodně dlouho.
@davex Souhlas, zalévat se musí. Ovšem taky podotýkám, že kdybych měl za vodu platit, tak si hodně budu rozmýšlet, jestli to vyliju na trávník nebo ne, resp. radši bych tam vysázel něco jiného než trávník (nebo max trávník v omezené ploše...).
@petr13 používám běžnou rotační sekačku, a to i na nově založený trávník. Nikdy jsem vřetenovou nepoužil, tak nevím jaký by byl rozdíl. V cenovém srovnání je rotační podstatně levnější... máte s tou ruční vřetenovkou zkušenosti? Dá se to vůbec použít na tak velkou plochu?
@davecom No to já si myslela taky, když jsme vyhubili plevel že jiný tam neporoste (nebo tu tam ty nálety). Ale ouha každý rok tam máme něco jiného 😞 kdyby to přilétlo a bylo to sem tam, ale tohle bylo skoro všude. Nechci tě strašit a přeju ti aby jste nemuseli řešit to co tam máme my 😞 Jo a k té vřetenové sekačce... Ona tu trávu ustřihne což je pro ten trávník menší šok a rychleji se vzpamatuje. I když máš sebe víc nabroušený nůž na rotační tak ta to užvejkne tak prý je lepší vřetenovka, ale ruční? 😄 no dejte pokoj úplně vidím jak tam s tím lítáme 😄 to mě manžel pošle ..... 😄