Vrba nad naším pozemkem

Dobrý den všem, prosím, poradil by někdo jaký musím mít důvod k prořezání vrby na sousedním pozemku? Vrba přesahuje 4 metry přes plot.Vadí mi listí a větve, které musíme neustále uklízet. Je to málo? Děkuji za rady.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od nataliak123:

Dobrý den všem, prosím, poradil by někdo jaký mus…
@nataliak123 Je na to na netu milion článků, zkuste Google a do 15 vteřin víte všechno. Třeba takhle: https://www.google.com/search?q=strom...
Odpovědět
Vzdyt to je krasne. Muzete se zkusit se sousedem domluvit, ze ji trochu usmernite. Ale takovy vzrostly strom vam poroste desetileti. Zahradu mate dle fotek velikou, tak nevim, cemu to vadi. A listi proste ze stromu pada, a bude vam na pozemek padat, i kdyby byla vrba jen u sousedu. Vite, ze stromy maji take sve ochranne pasmo, ve kterem se nic nesmi? A vy jste tam ted postavili plot. Poskodili jste koreny a to je skoda, ktera se da vycislit a vymahat. Takze podle bud oboustranna dohoda a nebo bych radeji mlcela.
Odpovědět
Profilova fotka
Brala bych takový strom za výhodu. Je to ideální místo na nějaký odpočinkový kout, posezení. Nejpříjemnější místo v létě je právě pod stromem. My jsme stavili na louce, vysadili jsme spoustu stromů, ale než narostou, my už tu možná nebudeme...co bych dala za to, kdyby sousedé měli stromy 😉 Zkuste si říct i plusy, myslím, že jich bude víc než mínusů...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lena74:

Vzdyt to je krasne. Muzete se zkusit se sousedem …
@lena74 Naprostý nesmysl. Žádné vyčíslování ani vymáhání nehrozí. Ochranné pásmo existuje jen u památkově chráněných stromů. Ještě taky může být u stromů, které jsou součástí inventarizace u vyhlášených projektů. Takže jen zbytečně píšete o tom, o čem nic nevíte.
Odpovědět
Asi budete oblíbená sousedka.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jozkakomosny:

@lena74 Naprostý nesmysl. Žádné vyčíslování ani …
@jozkakomosny no nevim, jak vy. Ale ja jsem dendrolog a zivim se mimo jine i posudky na dreviny. Takze ochranne pasmo existuje u vsech stromu. Obecne je dano zakonem 114/92. Norma na ochranu drevin na stavenisti toto pasmo urcuje presne. Velmi zhruba je cca pod korunou stromu. Bezne se to pouziva v ruznych sporech a take pri povolovani stavebnich praci v korenovem systemu. Pochopitelne nevim, jestli soused tazatele toto vi, ale ja bezne starostum radim, at to vyuzivaji.
Odpovědět
Muhehe .. to znám .. koupili jsem pozemek a když jsem začal řešit plot tak mi do něj zasahovala sousedova švestka.. Navíc z poloviny suchá a nečím napadená .. Nicméně když jsem se dal do řeci se sousedem ohledně švestky, jestli by jí mohl zkácet / případně jí já zkácím .. tak byl problém na svétě .. NEJLEPŠÍ a NEJPLODNĚJŠÍ švestka na celém okrese .. co na okrese v celé ČR.. Mno dopadlo to to tak, že ze švestky větev která čouhala ke mě a bránila plotu jsem uřezal vystavěl plot .. Jelikož se soused o švestky nezajímá, tak těch pár švestek stejnak spadne a shnije na zemi .. Z toho plyne ponaučení.. pokud máte souseda kreténa tak Vám nepomůže ani svěcená voda..
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lena74:

@jozkakomosny no nevim, jak vy. Ale ja jsem dend…
@lena74 Zákon o ochraně přírody se krajiny, který uvádíte, žádným způsobem nestanoví ochranná pásma stromů, kromě stromů památkově chráněných. A takový plot nezasahuje nijak do chráněného kořenového systému. Vztahovat na to ochranu dřevin na staveništi je nesmysl.
Odpovědět
Ok, tak se podivejte do normy čsn 839061 na bod 4.6. A 4.10.1. Nebo do novejsiho SPPK 01 002 :2017 na bod 3 a dale. Bezne se to vyuziva pri povolovani stavebnich praci v korenovem prostoru a take pri udelovani pokut ČIŽP. A znovu opakuji, nerikam, ze to soused tazatele vyuzije.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lena74:

Ok, tak se podivejte do normy čsn 839061 na bod 4…
@lena74 Pokud s těmito předpisy pracujete, tak musíte vědět, že nejsou právně závazné. I ČSN mají pouze doporučující charakter, pokud nejsou výslovně uvedeny v právním předpisu (zákon, vyhláška).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od lena74:

Ok, tak se podivejte do normy čsn 839061 na bod 4…
@lena74 A navíc porovnáváte neporovnatelné. Tazatelka má plot, kde zásah do země jsou jen díry na sloupky. V našem případě u toho stromu asi tak dvě, možná tři. To má být jako normou uvedený zásah do kořenového systému? Jinak jsou to jen na zeminu položené podhrabové desky a drátěnka. Takže o jaké ochranné kořenového systému to tady spekulujete? A vytahujete tady standardy ochrany, které se používají při projektování staveb. Navíc v našem případě se jedná jen o odstranění větví přesahujících na jiný pozemek.
Odpovědět
Co bych já za takový strom dal, mně se to moc líbí. A ten občasní úklid bych nějak překousl, stromů není nikdy dost.
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od lena74:

Vzdyt to je krasne. Muzete se zkusit se sousedem …
@lena74 Zrovna vŕba určite nerastie desaťročia. Sused urobil na veľkej vŕbe radikálny rez (nechal iba kmeň do výšky cca 4 m) a do 5 rokov bola v plnej kráse zase s korunou v priemere cez 10 metrov.
Odpovědět
Pokud mám na pozemku vzrostly starý strom, tak jenom proto, ze z vedlejšího pole se třeba udělaly nedavno stavební pozemky a ted větve najednou vadí, se musí strom pokacet nebo notně ořezat? Kdyby ho někdo vysadil teď, neřeknu, ale před 50 lety, kdy platila jiná pravidla?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?