Krásnou neděli.
Momentálně naše zahrada vypadá tak, že všude roste pcháč, šťovík, pýr a jemu podobné, bodláky, kopřivy, heřmánek, nějaké plané macešky a jiné. Máme suchou písčitou půdu a zahradu o ploše více jak 2000 metrů a dvě studny. Pozemek ještě není úplně zarovnaný. Na plevel nechceme použít žádný roundup a jiné chemické herbicidy. Mechanické odstranění si neumím představit. Jedině nějakým strojem. Ručně bych se trávy nemusela dožít. :-D Nevíte, co v našem případě dělat? Napadlo nás trávu vypálit (jestli to tedy není nezákonné), ale asi by to nevyřešilo kořeny a oddenky v podzemí? Poté dorovnat pozemek, vše co by se ukázalo zase vypálit a poté zasít? Nikde jsem se nedočetla, jak dlouho například po zaseté trávě nechodit?
Nenapadá vás nějaké jiné řešení? Chemii nechceme.
Moc děkuji.
Vypalovat se nesmí takže bohužel. Já jsem přerývala a plevel máme stejně. Jinak prostě srovnat, zasít a sekat, ona tráva časem víceméně všechny plevele potlačí - s výjimkou svlačce a pampelišek. A něco se dá i ručně. Jinak opravdu jen totální herbicid - a pokud někde v blízkém okolí kvetou pampelišky, tak i to je vám na houby.
Ale ten plevel mne nějak nebere.
Svlačec nemáme a pár pampelišek tu na jaře bylo, ale ty by mi nevadily. Bydlíme u lesa, takže by se sem ani nehodil dokonalý trávník. A holky by aspoň měly co trhat na "vaření". :-) Ale ten šťovík, bodláky, pcháče, pýr.., ty mě tu pěkně štvou. :-S Myslíš, že zmizí díky sekaní? To by byla výborná zpráva.
Ahoj,jednou jsem použil Roundap, kdy jsem tam měl taky nějaké ostnaté rostliny a víc bych ho nepoužil, protože ta tráva na těchto místech vůbec nechtěla růst. Jinak používám na plevel postřik Dikotex, který mi doporučila firma, která se u nás stará v práci o travnaté plochy. Máme neskutečnou trávu bez plevele, krásnou a hustou, takovu ani nemám doma. Takže jsem to vyzkoušel i doma je to na dvouděložný plevel a celkem jsem to vyhubil, oproti tomu co vidím u sousedů, tak mám golfový green. Na jaře a na podzim je vhodné provést verikutaci, aby se ta tráva provzdušnila a taky ji přihnojuji granulema a je pak krásně tmavě zelená. Když nepoužijete postřik, tak se těch pampelišek nezbavíte, to je víc jak jasné a sama tráva žádný plevel nepotlačí, jak píše paní výše, spíše naopak. Tak hodně zdaru :-)
@milan1965 O Dikotexu jsem neslyšela, kouknu se po něm, díky. :-) Je to menší svinstvo než roundup?
@wries To by se ta chemie ale dostala do studen, že?
Nebojte není to žádné svinstvo, kdyby to ničilo spodní vody, tak by se to nesmělo prodávat. Listy plevele to nasajou a jde to do jejich kořenů, a pak to uhyne, do vody to rozhodně nejde. Hlavně se to musí aplikovat tak, aby to nesmyl déšť tzn. nejméně 3 hod. působit na listech a asi 7-10 dní nekosit trávu, jinak by se to nedostalo ke kořenům.
@inkajanakova Víte mám zahradu, kde hnojím resp. aplikuji postřik a druhou, kde jen seču a ještě jsem si nevšiml, že bych tím sečením zahubil plevel, ale možná to máte jinak, třeba jiný druh trávy.
Nevím, ale neroste mi tu už žádná kppřiva, žádné bodláky, žádný jitrocel a nic podobného. Co zůstalo je svlačec. I ty pampelišky už tu nejsou. No a po letošním létě zřejmě nebude ani tráva ani svlačec. I bez chemie.
Zatím udržuju pozemek (cca 1700m2) cca 1x do měsíce křovinořezem. Při současném suchu ani ten plevel tolik neroste. Jakmile dostavíme, mám v plánu povolat "těžkou techniku". Představa je radlicí nechat shrnout cca 20-30cm zeminy a pak znovu rozprostřít spolu s terénními úpravami. To samo o sobě přechodně "zlikviduje" plevel a poté vysejeme nějakou směs, kterou pak nechám volně růst i s pampeliškami, sedmikráskami apod. Když si vybavím, jak přechodně skončil veškerý plevel při prvotním čištění pozemku od náletů a pařezů po starých stromech, tak nemám vůbec obavu, bylo to čisté jak zorané pole :-). Proto pokud máte v plánu srovnávání terénu, mohlo by to vyřešit váš problém.
@awakened Speciálně u lučního porostu to trvá mnohem déle, než vyroste. Můžete mrknout do mého fotoblogu, jak to vypadalo první rok. A v tom mezičase se objeví pionýrské rostliny, často dost nežádoucí a plevely, které je nutné vytrhávat. Druhý rok už tam víceméně nebyly. A letos na trávníku z nich není vůbec nic.
Tohle, co píšete může fungovat u trávníku, který rychle vyroste a udusí ten plevel, ale má to zase jiné nevýhody.
Nejde ani tak o to, co bych chtěla, myslela jsem to tak, že bohužel nám trávník solidně vysychá. Nepomáhá žádné zalévání, vody ve studni málo, tak máme trávu jako v Řecku - spálené nic. Tak uvidíme co bude. jediné, co mi na něm vadilo, byl ten svlačec.
Ano, je sucho, ale takto vypálené jsme to ještě nikdy neměli. je to prostě na drtiny. Uvidíme, pevně doufám, že zaprší. V podstatě jediné, co má ještě ti světlezelenou barvu, je ten svlačec. A voda ve studni končí, je na dně, čerpadlo už ji nevezme.
@inkajanakova Tak jsem schválně vyfotil, jak vypadá teď tráva u nás. Podotýkám, že ji vůbec nezalévám a jsme na jílovém podloží, takže taky žádná sláva.
Zatravňujte, vysazujte keře, stromy, ty udrží vláhu v zemi a budete mít stín, tím se také méně odpařuje voda a trávník bude zelenější. Sekejte minimálně v těchto teplotách, ať má příroda nějakou šanci si tu vláhu udržet. ;-) Nikdy jsme nechtěli anglický trávník a byliny a traviny se nám na zahradě mění každým rokem, vždy dominuje něco jiného.
Hezký večer, také bojujeme s plevelem. Vlivem různých okolností se zahrada dozakládala před měsícem a v té době se také zasel trávník :-) Jojo vím. Který "blbec" zasívá trávník v parném létě... Takže taháme trávu vysloveně očima, zatímco místo ní vesele bují plevele. Chemii taky nechceme, manžel říká, že ty jednoleté za rok nevylezou, když jim to už nedovolíme (péčí o trávník apod). ale jak se zbavit pýru...
Nevíte někdo, jak dlouho v půdě zůstává případně chemie použitá proti plevelu? Bylo by to nejkrajnější řešení, ale nerada bych k němu došla. Děkuji
Ahoj trávníkáři :-) už jsem tu pár rad dal. V prvé řadě na konci dubna a pak v září provést verikutaci, tzn. trávník prostřihat, aby nebyl zadušený jiným plevelem . Nebojte se dát jednou nebo dvakrát za rok postřik proti plevelu, v zemi to nezůstane a dostane se to jen do kořínků plevele přes jejich listy, do žádné spodní vody to nejde. Jinak je vhodné trávu hnojit při dešti, kdy se to hnojivo hezky rozpustí, za sucha ne to by tu trávu spálilo. Já rovněž nekropím trávu to bych byl blázen, abych pitnou vodou kropil a tráva je normální, Nyní v suchu jsou místa proschlá, ale není to žádná hrůza. Je vidět na výše uvedeném fotu, že to jsou samé drny, které s trávou nemají nic společného, nemá žádnou výživu a není prostříhaná. Přikládám foto, od své přítelkyně, kde také bylo plno plevele a mechu, ale za dva roky, kdy jsem se o to začal starat to vypadá už lépe a doufám, že se to bude stále zlepšovat.
@atilius Jo ták, dotkl jsem se pána a jeho drnů.No hlavně, že jsou ty jedy ve všech potravinách a zelenině. Hnojivo nejsou jedy, ale výživa. :-) :-) :-) A verikutace je jako, když chodíte k holiči.
@milan1965 dosli ti argumenty, tak me musis hned urazet?trochu ubohe. Pises, at se lidi neboji dat postrik proti plevelu, takze jedy. O hnojivu a vertikutaci jsem nepsal nic.Takze se nauc chovat a cist;)
V tomhle se musím trochu zastat Milana. Lide se boji chemii pohnojit trávník, který ma ucel jen k chozeni, ale pak jdou někam do Kaufu nebo k vietnamcovi a tam si koupi jabko ze Spanelska vyhnane bůhví cim a chemie už jim nevadí. 😛
@wries Přiznám se, že s tímto nemám zatím zkušenosti, ale z těch postřiků proti plevelu bych měl taky obavy (I když třeba iracionální). Ale pro mě trávník není jen místo k chození, ale je to I místo, kde si budou hrát mé děti, pobíhat můj pes a podobně. Třeba s tím psem, který požírá I trávu nemůže být problém? Ptám se spíš ze zvědavosti, zakládat šlechtěný trávník neplanuji, ale člověk míní, život mění.
@jakuda oblibeny bofix je zakazane pouzivat v 2. Vodnim pasmu, proc asi? A selskym rozumem, jestli vyleju neco do travy, co ji zabiji, tak je to asi jake? Argument s postrikanymi jablky je uplne mimo...to je uplny jiny problem, takhle by se nechalo omluvit vsechno.
@atilius Vážený pane, nikdo Vás neuráží. O hnojivu a verikutaci, jste nepsal nic, to máte pravdu, protože jsem výše o tom psal já. Já číst umím, nebojte, zato ta Vaše čeština, to je dílo. Vy bohužel o tom, že se to má dělat nemáte páru, proto ten Váš trávník tak vypadá, ale jestli se Vám to líbí, tak mě to rozhodně netrápí. Byly tu dotazy, jak se zbavit plevele, tak jsem poradil, taky nejsem zastánce chemie. Zásadně postřik proti plevelu nejde do spodních vod, víte v jaké hloubce se nacházejí spodní vody, kolik by člověk musel vylít toho sajrajtu do země, aby znečistil spodní vody, no to se trochu proberte, to není přímo na Vás. Tady se každý chová, jak zelený ochránce životního prostředí, ale že používáte na praní, do myčky fosfáty, jar na mytí to je v pohodě a to vše jde do odpadních vod, že kupujete zeleninu, kde je plno dusičnanů, to je taky v pohodě, jíte kuřecí, vepřové, hovězí, které je všechno vyhoněné na granulátech a chemii a to všechno je v pohodě a tu se budete čepýřit, aby někdo neuškodil spodním vodám a trávě, no to se musí zasmát. Všichni jezdíte autama a vypouštíte plno škodlivin do ovzduší, nemluvě o těch co kouří, všude na zemi plno vajglů z čeho mě je na blití a tu se každý chová jaký není ekolog. Jak může malé dítě, které nekouří, nepije alkohol dostat rakovinu, jedině z jídla a sraček, které je plné chemie, které matka požívala, když byla těhotná nebo máte někdo lepší vysvětlení. Jo někdo si řekne, aspoň, když je ve všem chemie, tak ať není v tom mém trávníku, na to můžu říct, ta kapka v oceánu se už ztratí. Nejde to hlouběji než do kořenů rostliny a v případě, že na to zaprší, tak účinek není žádný. 100 ml zředěné v 10 lit. vody na 500m2 no to je chemie. Dovolte, abych se zasmál. :-) :-) :-)
P.S. A nyní zvášť pro Vás pane Atilius, nevím čím jsem Vás urazil, ale jen jsem označil Váš trávník za špatný to je vše, mě se nelíbí, jestli se Vám líbí, tak je to Váš problém, mě to netrápí, argumenty mi nedošly, těch mám spousty. A jestli Vám můžu něco doporučit, tak si vemte pravidla českého pravopisu a zopakujte si "i" "y" "dosli" píšeme s "y" a háčky a čárky by bylo taky vhodné psát. Opravdu člověk, který nezvládá základy českého pravopisu mě urazit nemůže. Mým cílem tu nebylo nikoho urážet, jen poradit, ale když jste si chtěl rýpnout, tak Vám to velice rád vrátím. Mějte se hezky a přeji hezký den.
@milan1965 tak hlavně by bylo dobré vzít v úvahu, že @atilius nemá vysázený klasický trávník, takže hnojením by si ho zlikvidoval (louky a "loukové" travní směsi nemají rády hnojivo, ale radši chudou půdu) a vertikutace mu taky bude k prdu... Nicméně - za mě i kapka v moři se počítá, já bych si roundupem pozemek taky nesvinila (ale taky řeším dost i ty tebou zmiňované další věci). Znám jen málo lidí, co by takto řešili roundup a ostatní jim bylo jedno ;-)