Rodiče mají hromosvod na baráku a už 2x jim "bouchlo" do baráku a komplet jim to spálilo elektrické rozvody a elektrospotřebiče v celém domě. A to nebydlí na kopci ale v dolině, nad nimi je barák bez hromosvodu o 50 m výš a těm se blesky vyhýbají, vždycky to bouchne do jejich baráku
Mně říkal chlap ze stavební firmy, co už postavil desítky domů v Německu a v Česku: pojišťovny prý mají zjištěné, že škody na domech s a bez hromosvodu jsou statisticky skoro stejné. Dům s hromosvodem je zasažen bleskem mnohem častěji a přímý úder většinou skončí vyhořením elektronistalace a většiny spotřebičů, tedy škody v řádu statisíců. Dům bez hromosvodu je zasažen méně často, ale škody jsou zase výrazně vyšší, v případě dřevostavby nebo dřevěného krovu je to často totálka.
Můžete se tedy zachovat sobecky. Máte-li okolo spoustu domů s hromosvodem, zkuste to bez něj. Stojí-li váš dům na samotě, na kopci, nebo je-li v okolí nejvyšší, nechte si ho raději udělat.
Je hezké, že tady teoretizujete o něčem, o čem nemáte ani ponětí. Ale potřeba hromosvodu se neurčuje ani podle požární zprávy, ani podle toho, co "kde kdo říkal", ani podle dojmů někde na internetu.
Potřeba hromosvodu se určuje podle čeho?
... podle legislativy.
Pokud je RD v Praze: § 63 pražských stavebních předpisů
Pokud je RD mimo Prahu: § 36 vyhlášky č. 268/2009 Sb.
V obou předpisech je uvedeno slovo "musí" ... teoretici
Bača si vyjde do města a když se vrací, tak ho zastihne hrozná bouřka.
Je asi 100 m od salaše, když blesk udeří do stáda ovcí a všechny zabije.
Bača na to: "No toto!"
Je asi 50 m od salaše, když blesk udeří do salaše a ta začne hořet.
Bača na to: "No toto!"
Ze salaše vyběhne bačova tchýně a bum, blesk ji zabije...
A bača na to: "No, proto!"