Zdravím všechny stavebníky a obracím se se žádostí o radu. V současné době budeme řešit na novostavbě RD hydroizolaci spodní části a zateplení soklu a v té souvislosti napojení terasy a HS portálů k terase.
Dům je postaven z mateiálu YTONG Lambda YQ 450 – bez dalšího zateplování, v přízemní části směrem na terasu jsou dva HS portaly, tyto jsou montovány ve cca střední části šířky obvodového zdiva, pod portály je purenitový podklad.
Základová deska domu 150 mm v horní části hydroizolace Glastek Mineral Special 4 mm. Projektant který nám projektoval dům nerozkreslil do PD detaily terasy – jen je zakreslen rozměr terasy – celková délka jako RD – 14m, šířka 3m, není řešen žádný detail samotného napojení terasy.
Co se týče terasy – tato bude mít základy ze ztraceného bednění a na vrchní části bude betonová deska, která v horní části bude opatřena hydroizolací – buď jen hydroizolačním nátěrem, nebo nějakým hydroizolačním pásem – či v lepším případě fólií – např. Dekplane apod.. Na desku bude položena betonová dlažba na plastové terčíky – odvod vody po hydroizolaci pod dlažbou - směrem na konec terasy.
Vzhledem k šířce obvodového zdiva a osazení HS portálů doprostřed zdiva vzniká v daném místě takové vykousnutí – výklenek, kde je ve spodní části pod portálem purenitový podklad, tento bude napojen na hydroizolaci RD pomocí pásky Mapeband SA a spoj a purenit a ostění v dolní části budou dále ošetřeny dvěma vrstvami hydroizolace Plastimul 2K Plus – viz obrázky.
Připravil jsem několik variant napojení betonové desky terasy k domu :
Var. 1 – betonová deska přiléhá po obvodu domu přímo k zateplenému soklu RD a v místě zmíněného „vykousnutí“ – výklenku u HS portalu betonová deska přiléhá až k izolaci purenitového podkladu – tato varianta je dle mého špatná, není to nijak oddilatováno a je tam dle mého tepelný most ( byť purenit sám o sobě je i tepelně izolační materiál )
Var. 2 – betonová deska přiléhá ke svislé instalaci zateplení XPS – kdy volný prostor u purenitového podkladu je vyplněn izolačním materiálem XPS s lepšími parametry a samotná deska je od XPS oddilatována.
Var. 3 – betonová deska přiléhá k instalované desce XPS, která je uložena v mezeře mezi okrajem purenitu a okrajem ZD domu a rovněž oddilatována. Ta izolační deska ( světle fialová barva ) by byla ještě zhora opatřena cementovou hydroizolací ( potěrem – lepidlem ) která povrch zpevní pro instalaci prvních plastových terčíků ( uvažovaná tepelná izolace Ediltec XPS má pevnost 300 kpa ).
Var. 4 – to samé viz Var. 3 – pouze je zmenšena šířka izolantu XPS u purenitu a betonová deska terasy bude mít opěru v daném místě na izolaci základové desky RD.
K tomu ještě podotýkám, že deska bude mít podpěru ze ztraceného bednění jak po stranách, tak i u stěny RD na konci terasy, materiál uvnitř terasy bude odpovídat složení materiálu pod ZD RD a bude také zhutněn.
Může mi zde někdo ze zdejších odborníků poradit, zda některá z navržených variant napojení terasy je správná, nebo je to třeba udělat zcela jinak – jiným způsobem ?
Případně i to, jakou izolaci použít na vrchní část betonové terasové desky – zda jen nějaký lepší hydroizolační nátěr, nebo nějakou hydroizolační lepenku – pásy, nebo střešní fólii ( ta by se ale měla k podkladu kotvit ? ).
Podotýkám, že s projektantem RD již nejsme v kontaktu a ani o něj nestojím po zjištění jakým komplikovaným způsobem bylo navrženo řešení nadpraží nad okny a HS portaly / kde jsme chtěli žaluziové kastlíky / a střechu u které nebylo vůbec řešeno odvětrání podstřešního prostoru.
Předem děkuji za radu.
Varianta 2 je správne.
Varianta 1 je zle, pretože vrch ztraceného bednení je v kontakte s betonovou doskou terasy (tepelný most) a tieto dve časti nie sú oddilatované.
Varianta 3 je zle, pretože na rohu ztraceného bednení chýba izolácia + dilatácia, tudíž to isté čo varianta 1.
XPS funguje ako izolant aj dilatácia zároveň. Nie je potrebné dopĺňať dalšiu dilatáciu medzi XPS a betón.