Pěkný večer,
můžete mi prosím někdo ujasnit, jak mám rozumět založení zákládů dle přiložených projektů? Zejména mi nejsou žlutě označené části na řezu domu. Mají tlouťku 60cm z jedné poloviny je ztracené bednění (30cm) a na druhé je "rostlý" terén? Díky moc za vysvětlení... 🙂
@nagis Ano tak jak píšete tak je to myšleno, ale nejsem si úplně jistý že je to takto správně, my máme pasy obvodu o rozměru š-650, v-400. a ZB máme vycentrováno a né že je postavené přímo na kraj tudíž váha není rozložena rovnoměrně. Máte spočítanou statiku domu? Navíc zateplení máte do úrovně pasů.
@jarin1 No takhle jsem to dostal od projektanta, tak předtím, než to s ním budu konzultovat, tak jsem si chtěl nechat poradit od někoho dalšího... Každopádně jsem ve fázi projektování a předpokládám, že to statik teprve musí odklepnout.. Jinak to zateplení (perimetr) mi přijde v pořádku. Nebo co Vám na tom nesedí?
@nagis A ty hodnoty co jsou v obdélníku to jsou výškové kóty od nuly podlahy, to co je pod zem je - to co je nad zem je + takže -1400 je dno výkopu a -900 je vršek pasů (betonu) což je rozdíl -1400-900=-500 takže těch -500 je výška samotného pasu a takhle se to počítá dál. Taky my trvalo než jsem se v tom orientoval ale dobrý základy stojí a kupodivu přesně.
@jarin1 ještě k tomu zateplení.. spíš se mi tam nezdá to, že mezi garáží a domem (pod garáží) je zhutněný terén přímo na cihle. To mi přijde jako nesmysl...
@nagis Statiku Určitě spočítat sice to je výdaj na víc (my platily 10000 kč ) ale dost lidí to nedělá. S tím zateplením ano je to v pořádku ale co my nejde do hlavy je to vycentrování ZB na pasy když vám zateplení základů končí na horní hraně pasu tudíž to ZB by mělo být vycentrované tak že ten polystyren se vám opře o část toho pasu, my to teda tak máme.
@nagis To že je terén přímo na cihle není nesmysl pokud je na cihle udělaná hydroizolace a cihla má spočítanou statiku že ten tlak té zeminy snese ale větší blbost my přijde to že podlaha garáže je na jedné straně opřena o základy na pasech a u domu je to na volno? nikde se ta deska neopírá o nějaký základ? To být nemůže vždycky to musí mít základ kolem dokola.
@nagis
Toto je nejen nejasný, ale hlavně špatně řešený projekt. To bude asi sranda až to pan projektant bude vysvětlovat. Třeba proč dvojitou kari, proč 10x10, proč ji má zakreslenou uprostřed průřezu! Proč nemá ochranou izo. přizdívku cihelného zdiva, proč řeší netypicky izolace soklů, proč jsou ty základy excentrické, proč má nezámrznou hloubku 930mm, proč nemá stanovenou 0, proč má v zámrzné hloubce i vnitřní pasy, proč nemá zakreslenou HI. Bohužel tyhle "kresliči" kazí pověst normálním stavařům.
@panlorenc Rád bych to tomu "kresliči" omlátil o hlavu. Můžete mi tedy trochu rozepsat ty výtky? zejména nezámrznou hloubku 930 a zámrznou hloubku vnitřních pasů. Tomu nerozumím. Nula je stanovená na úrovni podlahy. Kari a její rozměr snad vychází ze statiky.
Jinak pro objasnění - záměrem je stavebně oddělení dům a garáž, jejíž podlaha bude metr nad úrovní podlahy domu... Díky moc
@nagis Ona má sice oporu ale pouze ve tvaru U a ne po celém obvodu a to jako je fakt blbost, asi bych změnil projektanta, ono muže to být nastřel ale my když jsme dali projektantovi plánek jak bude vypadat půdorys tak on to jen překreslil do grafické podoby a maximálně poupravil rozměry tak aby to vyhovovalo. A zbytek usazení domu, vycentrování zdiva atd udělal sám a hned. Takže buďte obezřetný.
@jarin1
Ale projektant tam má hlavu na špalku, nese zodpovědnost, že stavba je navržena dle legislativy a splňuje normy a to by mělo mít vždy větší váhu/cenu než kresličské práce. Neříkám, že je to nějaká věda a spousta laických rozumných stavebníků umí a ví, ale ta zodpovědnost je v tom razítku a bohužel se toto stále podceňuje.
@nagis
Stačí se ho zeptat na ty věci, který se objevili tady v diskusi. Jedna věc je, že projekt v detailu "pro úřad" vám moc informací pro samotnou realizaci a provedení stavby nedá a ani to není jeho účel. Málokterý projektant vám to detailně navrhne, od toho jsou zase prováděcí projekty. Bohužel to stavebníci z nějakého důvodu považují za drahé a nedůležité, ale pravdou je že provádět stavbu by se mělo logicky 🙂 podle prováděcí dokumentace PDPS.
@panlorenc Jo to beru ale i kdyby to dělal jen pro úřad tak tohle musíte uznat ze je splácané a na úřadě by asi měli také výtky. Každopádně záleží na stavebníkovi jestli bude stavět svépomocí tak zdali mu tento nákres stačí nebo to bude dělat firma a ta si to udělá dle svých zkušenosti a dohodě se zákazníkem.
@puhelin Tak myslel jsem že tam jsou od toho aby projekt schválily a pokud se jim něco nezdá tak podali námitku, tak snad ty úřednice by měli nějaké autorizace a musejí tomu přeci rozumět ne? Já když opravuji auto tak musím vědět jak mám navrhnout opravu a jak to opravit? Nebo tam dělají jen razítkovači formou to se my líbí to schválíme ?
@jarin1 ja si teda myslim ze k technickemu reseni se stavebni urad nevyjadruje, toho zajima zda je to dle vydanych reguli, ale jak hluboko to je zalozene a zda to ma hlavu a patu podle mne neresi
@jarin1 Nemuseji. Moc stavaru na uradech nepracuje. Co si budeme povidat, autorizovany stavar nepujde delat za 20 cisteho na urad.
Presne jak pise @geodett , hlidaji legislativu. Technicke reseni je na autorizovanych projektantech, kteri za projekt zodpovidaji. To by ty autorizace mohli zrusit. Kdyz to spadne, zodpovida za to autorizovany statik.
@puhelin Vpoho souhlasím, taky to nevím jak to chodí, stavím poprvé a jen usuzuji jak by to mělo asi vypadat na úřadě, hold každá profese je jiná. Ale to nemění situaci že ten projekt není úplně dobrý. Když ho porovnám s našim projektem tak to je trochu jiná.
@jarin1 Ja bych to neodsuzovala, je tady kus vyrezu z jednoho vykresu, souvislosti nezname. Jinak si z vysoke pamatuju, ze excentricky zatizene zakladove pasy jsme pocitali, neni to nic nerealneho.
Za mě. Začal jsem tu rozepisovat proč je co špatně, ale smáznul jsem to. To se nedá. Zkrátka je toho dost špatně a barák bych podle toho nestavěl (toto řešení základového pasu u rodinného domu je nesmyslné -stačí jen prolétnout internet). Měl jsem taky "problematického" projektanta a donutilo mě to spousty věcí nastudovat. Dnes bych se netrápil a projektanta změnil. 😉
@dyrup máme Hydrogeologické posouzení možnosti likvidace přečištěných odpadních a srážkových vod vsakem do vod podzemních přes půdní vrstvy.
Hydrogeologické posouzení možnosti realizace vrtané studny.
Posouzení základových poměrů. cena byla tuším kolem 9000,-
Statika ta byla za 10000,-
@fantomik Nutnost vymeny projektanta jsem zjistil bohuzel pozde. Vzhledem k tomu, ze potrebuji co nejdrive mit pozadano o stavebni povoleni, tak jsem se rozhodl to takto nechat. Pred samotnou stavbou bych chtel mit ovsem predelany projekt od nekoho jineho, ktery uz bude mit hlavu a patu..
@nagis No, přesně tak to proběhlo i u nás. Projektanta jsme nechali vše udělat podle něj, zařídil povolení. Stavba základů ale podle jeho kreseb nebyla. 😉
@nagis
Ale taky nezapomeňte vyměnit investora, který pochybil v zadání na úroveň projektu. Pár bodů pro obecnou osvětu: 1) Investora nemusí rozumět projektu, ale musí vědět co od projektu očekává a k čemu bude sloužit. 2) Stavební úřad nekontroluje technickou správnost, ale legislativní rámec informací v něm. Takže se znova zamyslete a přesně řekněte jaký typ/stupeň projektu vlastně chcete.