Odpověď na příspěvek od progoncz:
Dobrý den, velice prosím o názory. Aktuálně řeším… @progoncz ještě vem v úvahu, jestli ti k baráku spíš nepřiteče voda po nějakém větším dešti ... já měl naštěstí postavenou jen hrubou, když po průtrži mračen přitekla voda od souseda ... takže jsem tomu přizpůsobil terénní úpravy ...Odpověď na příspěvek od progoncz:
Dobrý den, velice prosím o názory. Aktuálně řeším… @progoncz Na 99% netreba. A väčšina tých, čo drenáž spravia, ju aj tak spravia zle. Odkopú, dajú nevyspádovanú perforovanú kopoflexovú trubku (občas aj bez obalenia geotextíliou), zahrnú to šterkom a tak si krásne akurát tak privedú vodu k domu. A to ešte aj k chybne spravenej hydroizolácii. Drenáž má zmysel len vtedy, keď sa voda hromadí okolo domu a viem tú vodu naozaj poslať ďalej od domu. To už je lepšie dať k základom jíl a na to klasickú hlinu a vyspádovať terén od domu. Prípady, kedy už stojí na celom pozemku 5 čísiel vody je asi zbytočné riešiť.Odpověď na příspěvek od progoncz:
Dobrý den, velice prosím o názory. Aktuálně řeším… @progoncz Ahoj. Už se tím zabývám několik týdnů a začínám se čím dál tím víc klonit k názoru, že drenáž kolem domu je zbytečná. Mám nepodsklepený domek v mírném svahu; na 10 metrech délky metr převýšení (na jedné straně řada ztraceného bednění, na druhé čtyři řady). Terén kolem domu bude/je srovnaný do roviny, nicméně za domem je ubagrovaná stráň. Podloží je popsáno v geologických mapách jako hlinito-písčitá půda, ale reálně je tam jíl. Přečetl jsem několik článků, na youtube shlédl plno videí k "french drain". Někdo používá klasické KGEM roury, které provrtá a odsuzuje celoperforované, jiný nedá dopustit na děrované a zase haní KGEM. Někdo KGEM vrtá zboku a shora, jiný naopak zespodu, aby do trubek natekla voda, která vzlíná. Někdo balí do geotextilie rouvnou rouru, jiný až štěrkový obsyp kolem roury, někdo zase oboje. Viděl jsem drenáž vedle základových pasů, viděl jsem drenáž až pod základovou spárou. Nicméně o zbytečnosti mě přesvědčila studie jednoho stavaře (docent VŠ), která psal - při zjednodušení - že 1) drenáže jsou určeny zejména pro podsklepené domy; u nepodsklepených je jako dostatené opatření hydroizolace (pokud voda nestojí u základů); drenáž není hydroizolací sama o sobě!, 2) pokud je jílovitá půda, tak jakýkoliv výkop vede u těchto nepropustných půd akorát k tomu, že půda začne propouštět, protože v místě výkopu dojde k porušení a navíc štěrkový zásyp je kyprý, takže akorát to bude stahovat vodu k základům. Pokud se po čase ucpe drenážní potrubí, nebo se drenáž neprovede správně, je na problém zaděláno no a za 3) drenáž by měl navrhnout odborník, měl by na základě hydrogeologického posudku určit její adekvátnost a navrhnout funkční řešení. No udělám to asi tak, že pouze vyspáduji terén směrem od domu. A v místě, kde se potká vyspádovaný terén od domu se strání, která je za domem vykopu asi korýtko a tam tu drenáž udělám. Včil řeším ještě osazení deštové kanalizace a řeším, jak vlastně daleko od domu ten trativod mám udělat, abych si co nejméně narušil to jílovité souvrství a nesváděl zbytečně vodu k domu...Odpověď na příspěvek od caesar82:
@progoncz Ahoj. Už se tím zabývám několik týdnů … @caesar82 Ahoj, psal jsem SZ :)