Dobrý den,
my jsme řašili odvětrávání desky kvůli vysokému radonu a ano, na střeše máme dva vývody. Ale úplně si nejsem jistá, zda jsou oba k radonu. To bych zjistila večer 🙂
Záleží na tom jak vysoký máte radon, ale i na tvaru desky. Pokud vám vede skrz desku středový základový pas, tak musíte udělat vývody dva, z každé strany desky.
Mám střední radon, středový základový pás, perforované trubky dokola a uprostřed, jeden vývod nad střechu. Jsou opravdu oba vývody z odvětrání podloží? Není jeden z vývodů nad střechu odvětrání kanalizace (nevím, jestli to máte už ve výkresu základů nebo koukáte na pohledy)
To jakože jeden vývod odvětrání radonu nestačí a proto máte dva? 😄 No to určitě nééé. Máte komín? Má ventilační šachtu? Budete dělat přívod spalovacího vzduchu? No tak k čemu samostatnou radonovu stoupačku 😶
Máme naměřeno střední riziko ( překročeno o pár jednotek ) - projektant navrhl odvětrání radonu pod desku perforovanými trubkami a vývod na střechu.
No, skutečnost je taková že toto jsme po konzultaci zavrhli - vývod na střechu prodražuje stavbu jako takovou, odvětrání pod deskou zavrhnuto také - zespodu desky by perforované trubky ochlazovaly desku a tím pádem současně i podlahové topení.
Budeme instalovat kvalitní izolaci, jen je třeba dohlédnout na kvalitu provedení.
Omg...proč zpochybnujete návrh projektanta? Celé je to založeno na přirozené výměně vzduchu, pokud mu to nevycházelo, tak musel dát dva a nebo jeden s ventilátorem...
@petrkunc132 Nevím, máme střední radon + rekuperaci. Jen jeden pás izolace, proti radonu. Hodnoty jsou daleko pod dovolenou hranicí. Od 30 do 48 Bq.
Podle mě tedy zbytečnost, investoval bych raději do rekuperace, ale musím přiznat, že mě tak vnitřně trochu trápí, že jsem nedal pásy hydroizolace třeba 2.
https://www.radonovyprogram.cz › ...PDF
OPATŘENÍ PROTI RADONU - Radonový program
Tady si to můžete nastudovat a pak polemizovat nad tím co správně a co ne.
Šetřit na spodní izolaci je blbost, následné sanace se můžou pěkně prodražit, ideál je kombinace se skelnou a pak s hliníkovou vložkou...
@petrkunc132
Opatření proti radonu jsou mi známé, stejně tak i opatření při podlahovém topení, rovněž tak nezpochybňuji návrh projektanta, kloním se případně i ke dvou vrstvám kvalitní izolace.
Ono jde také hodně o to, jak kvalitně se provedou prostupy chrániček a KG trubek skrz základovou desku, jak dobře se tyto prostupy ošetří při aplikaci izolace.
@franti_p
Omg ty tomu furt nerozumíš. Ikdyby si tam měl 4 vrstvy izolace, tak se jedná furt o jednostupnove opatření. Ale projektant vsak musí navrhnout+odvětrání. Aby to prošlo legislativně. No a vy si realizujte co chcete a pak se to nějak zkolaudujte. 😉
@davex
Recnicka otázka... Řeší rekuperace to, aby se zamezilo koncentraci rozpadovych produktu Rn v pobytových prostorách? No a proto spoustu úřadu toto řešení nebere.
@erik1983 ahoj, máš zmereny radon? O jakou plochu jde?
Jinak... Pokud jsou projektem navrhnuta maximální opatření proti radonu tak není potřeba nechávat změřit radon. Nicméně to může být následně mnohem dražší než si nechat radon změřit a podle toho udělat opatření.
Podlahové vytápění = automaticky odvětrání radonu pod základovou deskou. A pokud už se do toho odvětrání člověk pustí, tak je zároveň dost neefektivní použít dvouvrstvou izolaci... Tedy např lepenku typu G (ta by měla být vždy) v kombinaci s lepenkou s AL fólií. Má to jeden důvod... Odvětrání radonu pod deskou, ať už přirozeným nebo vyvolanym odtahem je velmi efektivní takže není nutné použít lepenku s AL fólií.
Nicméně aby odvětrání fungovalo tak je také potřeba dodržet určité průměry potrubí i jejich správný typ.
Takže abych napsal nějaký závěr, pokud je odvětráváná plocha do 200m čtverečních, tak dle mě stačí pouze jeden vývod/odtah, ale jak jsem psal výše = je potřeba dodržet ty průměry potrubí... Tzn pro samoodtah... Min 80mm perforovane, 100mm plynotesne sběrné potrubí a min.150mm "komín" nahoru... Nejlépe nad střechu. Nižší průměry potrubí lze pouze s použitím ventilátoru.
Docela se divím, že někdo řeší až takovou problematiku...
U nás se odvětrávání vůbec neřešilo ani neprobíralo, nalepila se jedna vrstva ipy na podkladní beton a tím to haslo, ale ta skrz vodu, pokud to někdo nebude vyžadovat, vůbec bych to neřešil ani dnes.
@panlorenc můžu se zeptat - jestli to správně chápu, tak navrhujete odvětrání radonu přímo do
přisávacího potrubí ke kamnům/krbu? Může tohle řešení být bezmotorové nebo je nutný ventilátor?
@roxtidy
Ty průměry hadas, nebo to máš z normy, z lab. měření či že selskyho rozumu? 😒 To jako že 80 se úplně zaplní radonem a proto musím dát větší jo? 😄 Tak urciteee.
@panlorenc predpokladam, ze pokud jde o soudniho znalce z oboru, tak si nebude vymyslet. Normu ČSN 73 0601, ktera byla novelizovana, jsem nevidel, ale predpokladam, ze definuje urcite hodnoty (nemusi to byt nutne prumery trubek), z kterych lze dopocitat co je treba.
Klidne nas tu obohat nejakym svym navrhem ci konkretni radou ...samozrejme na zaklade vypoctu, mereni nebo normy 😉
Zdravím všechny,
když už se to tu řeší, tak bych se s dovolením připojil s dotazem, jak se efektivně a hospodárně vypořádat s radonem: mám mírný radon (9,4), vysokopropustné podlaží, podlahové vytápění, dům bungalov do L 172 m2 bez rekuperace.
Mockrát děkuji
Tomáš
@roxtidy
Bavíme se o nesmyslných prumerech potrubí. Plyn je plyn a ten leze všude, nejen v potrubí ale v každé mezere mezi zasypovym kamenivem. Takže necpat dovnitř, ale primárně odvést vně přes obyčejný průduchy a soklovou drenáž. No a konec konců co je úřadu do toho co já dycham... 😄 Dceřiné rozpadove produkty emituji kratkodove alfa záření na vzdálenost cca 5cm. A hlavně doposud neexistuje studie prokazující jednoznačně negativní vliv na zdraví. To by pak všechny radonove lázně museli zavřít.
@panlorenc jak taková soklová drenáž vypadá? Jakoze udělám díru skrz základ aby plyn z podloží mohl ven? Existuje k tomu nějaký výkres či něco podobného jak řešit detaily provedení?
@roxtidy
Každý projektant navrhuje odlišně, dle ČSN k tomu má "volnou" ruku. Šikovný projektant navrhne obyčejné prostupy ZB a zásyp kolem kamenivem soklu. Detail je to jednoduchý-škoda tisku a papíru.
@panlorenc detail to možná jednoduchý je, ale málokdo ho zná. A ty to sem předpokládám nedáš 😁 mě by třeba zajímalo v jaké části toho soklu se to provádí, jak to pak bude s ochlazování, co použít pod samotnou pokladní desku aby to fungovalo jak má...rict drenáž soklu ok, ale určitě je potřeba to vyřešit komplexně.
@panlorenc tvá typická reakce 😁 samá geniální myšlenka. Ještě rádoby vtipně se z lidí snažíš dělát blbce, ale nic konkrétního sem pro nikoho, komu by se to hodilo, nikdy nedáš. Tleskám ti a odcházím 😁