Ahoj, prosím o zkušenosti s odvodněním kolem domu novostavby. Pro představu máme dům zasazený do svahu, kdy rozdíl výšek je cca 60 cm. Byl jsem přesvědčený o drenážní hadici kolem domu, kterou bych obalil geotextilii a obsypal struskou. Dočetl jsem se, že to nemusí být vůbec vhodné řešení a tímto řešením si vodu vlastně stáhnu k domu a základům. Bylo by teda lepší kolem základů mít jen extrudovaný polystyren a na drenáž se vykašlat ? Bojím se vody, která eventuelně steče k domu z toho svahu a tam to bude podmáčet. Díky
@pepa89 nebudu zmiňovat zkušenosti, protože v podstatě skoro žádné nemám, momentálně také tvořím své první odvodnění kolem domu. Jen uvedu můj názor.
Také bych chtěl zmínit, že samotná hadice by se prý neměla omotávat geotextilií, protože by se ucpala perforace hadice. To jsem slyšel od pár mých důvěryhodných zdrojů.
Já nikde nečetl, to co zmiňujete, ale je fakt, že moc sečtělej nejsem. Třeba se tu něco nového dozvím. Nevím, proč by měla drenážní hadice stahovat vodu k základům. K tomu, aby nedošlo k přímému kontaktu vlhké půdy a zdi se používá nopová fólie, bez ní bych to asi nedělal. No a ta trubka slouží podle mého k tomu, že když se vám tam v tom obsypu ta voda nahromadí do výše hadice, tak aby tou vyspádovanou hadicí odtékala pryč.
Jestli to chápu dobře nevím, přišlo mi to tak logické, ale jak jsem psal, jde o názor, ne zkušenosti.
@travas Já to myslel tak, že se prý nemá dělat to, že se vezme samotná hadice, ta se obalí geotextilií a tak se to uloží a zasype. Vlákna geotextilie by právě mohly ty otvory v hadici ucpávat. Jestli pravda nebo ne, nevím, takhle mi to řekl stavební dozor a pak ještě známí, co dělají ve stavebnictví. Geotextilie by měla separovat obsyp od zeminy. Já mám hadici ve štěrku a přes ten štěrk mám pak geotextilii a na ní zeminu.
Měl jsem v plánu vystlat díru geotextilii, položit potrubí, zahrnout struskou větší frakce pak menší, přehnout geotextilii a zahrnout hlínou. Jak dalekod domu by měla být ? Hned u základů asi ne že ?
@pepa89 Udělej jak píšeš....já to obalil přímo na hadici a stojí to za prd, sice to odtéká ale pomalu. Kousek jsem předělaval a dost to pomohlo...pokud možno štěrk bych dal až nahoru a když hlínu tak jen vrstvu kvůli trávníku..já dal na základy polystyren na to nopovku a hned drenáž...
@pepa89 Když jsem to dělal, tak jsem udělal výkop, do něj položil geotextili, udělal vrstvu kamenů, na to dal pod spádem trubku, zasypal kameny a to celé zabalil do geotextilie.
Když zabalíš jen trubku tak se ti hlavně mezi ty kameny brzo nanese bahno a nebude to celé propouštět.
Jinak jsem lehce koukal přes google a doporučuje se u staveb ve svahu udělat drenáž kolem desky a zároveň i spádovou v kopci, čemuž rozumím tak, že to vezmeš na šikmo v kopci a to bude sbírat tu vodu z kopce. Jako moc to je nebo není nutné nedokážu posoudit.
Faktem je, že jsem už viděl i staré domy v kopci, které měly díru skrz barák, aby voda mohla protéct a nedělala škodu na domě ;)
@pepa89 ahoj já jsem udělal výkop kolem domu cca 30cm široký vystlal geotextilii položil drenážku 100mm obalenou geotextilii a zasypal kamenem myslím že 16/32 frakce až nahoru k terénu a zabalil tou geoškou. Nahoru již přijde jen kamenná kůra nebo kačírek aby vznikl okapový chodník kolem domu.
Dále od domu úplně stějně až na to že nahoru přišlo cca 40cm zeminy.
Zdar ať se ti to podaří,myslím že odvodnění je ve svahu i když mírném opravdu důležité.
Já mám rozdíl výšek na 18 metrech cca 90cm a po loňských deštích na podzim bylo jasně vidět jak drenážka funguje.Nebyla ještě ukončena ve vsak. jezírku,takže u jejího konce velká bažina a po prokopnutí a dopojení sucho.
Též mám na dvou místech vsazenu kg trubku 200mm pro kontrolu funkčnosti drenáže.
Část zakladove desky byla pod úrovní terenu tak tam jsem šel s trubkou podél ztr. bedneni dale pak výkop šel dále od domu. Jestli si vzpomenu pošlu ti fotky večer nebo zitra.