Radonová ochrana ve spojitosti s podlahovým vytápěním

Dobrý den, Pozemek má nízký radon. Dům v projektu podlahové vytápění. Stavební úřad před vydáním stavebního povolení požadoval opravu projektu s vazbou na novou výhlašku o radonové ochraně u domů s podlahovým vytápěním. Údajně, podlahové vytápění potencuje uvolňování radonu, a proto se musí zvýšit radonová ochrana. Projektant alibista opravil projekt na nejvyšší možné radonové opatření jakoby měl pozemek vysoký radon, což něco stojí. Neřešíte náhodou někdo stejnou situaci ? Dilema ? 1) Postavit dům s nejvyšším radonovým opatřením dle projektu - 2 vrstvy asfaltového pásu Glastek 40 special mineral a odvětrávání základů vedené nad střechu ? 2) Snížit ochranu na střední radon, tedy ubrat jednu asfaltovou vrstvu a v případě problému dát do odvětrání větráček, který bude podtlakem odvětrávat radon ven nad střechu ? Řešíte-li podobnou situaci, poraďte prosím.
Odpovědět
1
2
Dobrý den, toto je celkem nový problém. Ale odvětrání základové desky by neměla být jediná možnost. Druhou varianatu je zajistit v domě dostatečnou výměnu vzduchu. K tomu by mohlo stačit nějaký levný systém řízeného větrání. Sice to vyjde cca na stejné peníze jako to první opatření co popisujete, ale aspoň tam je nějaká přidaná užitná hodnota.
Odpovědět
@katka_katousek Asi bych začal tím, že si seženu a nastuduji onu novelizovanou vyhlášku. Máte jí k dispozici?
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, nemame zadny radon, ale stejne jsme museli udelat opatreni jako vy. Kazdopadne jsem ale chtel davat protiradonovou izolaci. Jen to odvetrani je trosku buzerace... Kdyby to tam nebylo, nikdo to pri kolaudaci nepozna...
Odpovědět
To jako znamená, že všichni, co budou mít podlahové topení, budou muset mít odvětrávání podloží? Který je to zákon nebo norma? Díky.
Odpovědět
My máme vysoký radon a vysoce propustnou zeminu. Podle projektu máme 2 vrstvy radonove izolace. Vám bude stačit jedna při nízkém. Ono odvětrání podlozi třeba v USA je skoro standart.
Odpovědět
@teron Mělo by to být buď "odvětrané" podloží a nebo naopak mít pak v domě řízené větrání (zajištěnou výměnu vzduchu v požadovaném množství). + samozřejmě radonovou izolaci.
Odpovědět
Jeste si přečtěte tento článek http://www.osel.cz/3436-radon-neskodi... A teď, kde je pravda :-)
Odpovědět
Posílám ještě výtažek z našeho protokolu o provedení opatření ochrany proti radonu 2. Vstupní údaje dodané objednatelem Jedná se o novostavbu nepodsklepeného rodinného domu s jedním nadzemním podlažím. Světlá výška pobytového prostoru v kontaktním podlaží činí min. 2,5 m. Povlaková izolace bude nad úrovní přilehlého terénu. Naměřená hodnota objemové aktivity radonu v půdním vzduchu Cs činí 49,3 kBq/m3 . Plynopropustnost zemin je vysoká. Radonový index pozemku byl stanoven vysoký. Objednatel požaduje provést návrh min. dimenze izolace proti radonu z podloží ve variantě z asfaltového pásu. 5. Výsledky výpočtu požadavku normy ČSN 73 0601 [3] vyhoví v celém objektu jako protiradonová izolace jedna vrstva povlakové izolace z pásu z SBS modifikovaného asfaltu GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL tl. 4 mm Z důvodu zvýšení bezpečnosti proti pronikání radonu na pozemku s tak vysokou koncentrací radonu doporučujeme provést protiradonovou izolaci ze dvou plnoplošně svařených asfaltových pásů GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL tl. 4mm a ELASTEK 40 SPECIAL MINERAL tl. 4 mm. 6. Závěrečné poznámky Bude-li v kontaktním podlaží podlahové vytápění nebo pod podlahou kontaktního podlaží nevětrané vrstvy o vysoké propustnosti, v souladu s ČSN 73 0601 [3] doporučujeme kombinovat výše uvedenou protiradonovou izolaci s drenážním systémem v podloží, s ventilační vrstvou v kontaktní konstrukci, s izolačním podlažím nebo s nuceným větráním všech místností pobytového prostoru v kontaktních podlažích.
Odpovědět
Mohu se zeptat kdy vám vydali stav. povolení-resp. ty připomínky? My máme z podzimu 2016 , střední radon, doporučena 1 vrstva Glastec spec. mineral 4mm a žádné dálší úpravy.....tak abychom zkolaudovali :-)
Odpovědět
@bamak duben 2015
Odpovědět
@specnaz84 Děkuji, v tom případě to moc nechápu, máme střední radom, podlahové topenía žádné odvětrávání základovky a 1 vrstvu Glastecu....asi budu volat projektantovi :-D
Odpovědět
@bamak No, mi řekla úřednice na stavebním úřadu, že všechny rozestavěné domy loni budou testování před kolaudací stejně, jak domy rozestavěné letos a prý v případě špatných hodnot budou muset doplnit protiradonová opatření na hotovém domě.
Odpovědět
Článek se načítá
Jsem autorkou dotazu a vyvrbila jsem se k tomu, že nemám "koule a nervy" nenaplnit projekt, tedy nedat 2 vrstvy + odvětrávání základů vyvedených nad střechu, byť má pozemek nízký radon, a to kvůli podlahovému vytápění. Prostě nechci být vynervovaná před kolaudací v zimě, kdy se bude topit, že to nevyjde. Dělat opatření na hotovém domě by bylo dražší. Možná to přeháním, ale za ten klid a jistotu to stojí.
Odpovědět
@katka_katousek Ano, tím nic nezkazite. Vezme si ale, ze já mám vysoký radon a vysokou propustnost zeminy a hodnota je 49,3 kBq/m3. Doporučena hodnota by neměla překročit 200 kBq/m3. Takže pokud mate nízký radon, podle mě by stačila jedna vrstva Glastek 40. Ono jde spíše o kvalitu svareni jednotlivých pasu, v tom většinou bývá kamen úrazu.
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak asi záleží úřad od úřadu. My dostali stav. povolení červenec 2016, máme střední radon, takže silnější izolaci základů, vytápění podlahové a už máme i zkolaudováno (prosinec 2016) a ke kolaudaci jsme ani nepotřebovali opětovné přeměření po dostavbě. Podle mě, pokud došlo ke změně pravidel, tak se vztahují jen na povolení po této změně. Nemůžou to aplikovat i na ty předchozí, to je hloupost...
Odpovědět
@zmrz_lina Zpětně asi ne, ale pokud platí od dubna 2015.....my máme zatím jenom hrubou, proto to řeším, dalo by se ještě poměrně snadno něco udělat-třeba přidat vrstva protiradonovky...
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak jasný, to jo. My jsme vše řešili loni a v pohodě ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak máme střední radon a 2 vrstvy protiradonové ochrany (bylo nám řečeno, že jedna je k ničemu, že se ta protiradonová musí pokládat s tou druhou - volala jsem přímo výrobci); před samotnou kolaudací jsme museli měřit radon v domě, jestli jsou protiradonová opatření provedena správně. Sousedovi takhle zjistili i přes opatření radon v domě a musel pak nějak složitě dům dodatečně odvětrávat... Raději si to ověřte, radon způsobuje rakovinu ;-)
Odpovědět
Uděláme měření, i když nebude povinné. I když dopadne radon dobře, zřejmě koupím lokální rekuperacni jednotky do ložnice, dětského pokoje a obýváku. https://www.korado.cz/produkty/lokaln...
Odpovědět
@catt82 Děkuji, zjistím, dořeším ;-)
Odpovědět
Tak projektant se k tomu postavil čelem ]-( ....."to nikdo při kolaudaci nepozná, co máte v podlaze".....bezva řešení. Takže až nám položí celoploště tu jednu vrstvu, nechám si radon změřit a podle toho se uvidí.
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak tak nic nezjistíš, protože hodnoty radonu se zvyšují v uzavřené stavbě a také např. díky podlahovému topení... Proto se radon měří až před kolaudací, kdy je už dům komplet hotov - čidla se rozmístí po domě a myslím, že týden měří hodnoty.
Odpovědět
@catt82 Aha, díky za info :-) fakt super.....zaptám se přímo chlápka, třeba se to dá nějak řešit....a když ne, tak přidáme druhou vrstvu, nebudu dřepět na "atomovce" ]-(
Odpovědět
@zmrz_lina Máte kliku. Ke změně pravidel došlo v lednu 2017. A kdybyste nezkolaudovali v prosinci, už by se vás to týkalo....
Odpovědět
Profilova fotka
@catt82 vzduch, voda, jidlo to vse zpusobuje rakovinu :-) Holt je to dobrej kseft ty radony
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett aha... poslední, co bych teda chtěla dobrovolně ve svém domě dýchat je radioaktivní radon :-N Ale proti gustu...
Odpovědět
Profilova fotka
@catt82 mne tam protahuje kdyz fouka, takze se mne tam nema co drzet :-)
Odpovědět
@katka_katousek Mohu se zeptat, když se změnily podmínky, od 1/2017, tak to platí i pro rozestavěné domy, to je přece nesmysl, kdybychom už měli komplet podlahy, jak máme dělat zvýšená opatření? Nechci to nechat tak, raději připlatím za další vrstvu a budu klidnější, ale příjde mi to nelogické.
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak no, to je přesně to, co mi nesedí. Podle mě to bude platit pro stav. povolení od 1/2017 a na některém SÚ je akorát zbytečně aktivní paní úřednice... Zpětně to je podle mě hloupost.
Odpovědět
@bamak Jsem se na to ptala na stavebním úřadu a úřednice mi řekla, Vy buďte ráda, vy můžete u základů přidat vrstvu, co ale lidi, co už barák rozestavěli a kterým budeme radon měřit taky !
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?