Setkal jste se někdo s těmito základy pod dřevostavbou? Zcela jistě je to o dost levnější varianta základové desky, nevím však, zda úplně vhodná a z jakých jiných než finančních důvodů se tyto "základy" dělají.
Nic proti tomu, jenom ověřit, jak jsou ty patky hluboko. Lepší je to v tom, že se netáhne vlhkost ze země a není problém s radonem. Horší je to v tom, že se musí více zaizolovat podlaha, a vedení vody a odpadů, neboť dům vlastně může promrzat i zespodu.
@viados Tak super, díky za názor. Budu ráda i za jiné. Někdo to vidí právě bez problémů, jiní to kritizují, např. jako obcházení zákona z důvodu, že v místech neměla být stavba pevně spojená se zemí. Jak by patky měly být hluboké?
už jsem se s tím setkala, většinou u menších dřevostaveb, určitě to vyjde levněji Vím, že někdo řešil,zda se do domu nemůžou dostat třeba myši..., zda ty patky pak něčím zadělat a vznikne úložný prostor pod domem např. na zahradní náčiní...
@petyk88
@petyk88 pro zaklad dřevostavby není nutnou podmínkou zakladova deska (betonova). Jsou i moznosti jako patky, pilire a pod. Priklanim se k nazoru od @viados a z vlastní zkusenosti si nemyslim, ze by tato alternativa byla zcela o dost levnejsi nez ZD prave z duvodu, které viados uvadi... A další věc je, ze v CR není tolik firem, které by umelo delat pro dřevostavby alternativy k ZD (a opravdu to udelalo dobre tak, jak ma byt).
@blanca3 myslím, že pod domem by vznikla akorát tak pěkná ubytovna pro myši, krysy, ježky.... :-D a nářadí bych tam určitě nedával, bude tam dost vlhko....
@petyk88 podle mě není nad klasický základ ;-) toto zas taková úspora oproti ceně domů není, jinou výhodu v tom nevidím, spíše nevýhody, viz ty zvířata a nevím jak se to z boku zakrývá....
Zvířátka mi nevadí :-) Spíš jde o to, že tahle dřevostavba už je postavená a my uvažujeme o její koupi. Takže s patkami už nic nenaděláme, prostě tam už jsou :-) Jestli sem tam chtějí nějaká zvířátka schovávat, ráda jim tam poskytnu přístřešek. Mně už se tedy jen týká pořádně to zaizolovat, aby nepronikal chlad podlahou + asi podlahový vytápění, ale jak tak pročítám diskuse, patky se dneska běžně dělají, jen to není tak rozšířené. Taky přesně nevím, jak a čím se to zakrývá, ale prý zakrývá :-) Určitě by to nezůstalo takto odkryté, mimo jiné to vypadá dost nevzhledně.
@petyk88 patky by mohly být ok, nech si ukazat projekt, jak jsou ty patky primo resene - resp. se ujistit, ze patky byly betonovane a v jake hloubce. Pak nasledne, jak byla resena hydroizolace ze spodu a také samotna tepelna izolace - vse by mělo byt v projektu + hlavne se podivat nazivo a ověřit. Jak dlouho ten dům takto stoji?
@linee dovolím si citovat její příspěk z jiného fora ať to tu nemusíme psát 10x...
Abych nemusela zakládat novou diskuzi, tak to zkusím tady. Uvažuji o koupi rozestavěné dřevostavby, staví se od roku 2012, po krachu majitele stavba pozastavena, protože neměl na její dokončení. Cca 2 roky tedy stojí ve fázi hrubé stavby - obvodová konstrukce, konstrukce vnitřních příček a OSB desky + z návětrné strany nahozeno a uzavřeno okny, zbytek bez oken a z venku pouze OSB desky. Slyšela jsem názory, že je to špatné, aby dřevo a OSB desky byly takto dlouho vystaveny vlhku a dešti, další názor byl ten, že dřevěným hranolům, ze kterých je postavena konstrukce domu, vlhko a mokro nevadí, že to vadí pouze OSB deskám, které se v případě navlhnutí dají jednoduše vyměnit. Setkal se s tím někdy někdo, že koupil rozestavěnou dřevostavbu, která byla delší dobu vystavena vlhkosti?
Takže bude asi těžké zjistit tyto info, když firma už není.... :-|
@petrsv1000 dekuji. Ja myslela spise, ze clovek,ktery si to u firmy objednal by snad projekt mohl mit (nebo SU, muselo to jit min. na ohlasku, takze nekde to existovat bude:)
@linee Dům takto stojí právě už dost dlouho, cca 2 roky. Majitel zkrachoval a bylo zatíženo předběžným opatřením, s domem se nemohlo manipulovat, teď je předběžko stažený a dům k prodeji. Mám ale strach, jestli tomu dřevu to nevadí, já už dům viděla a jako laik si myslím, že je to ok, ale stavař by si určitě něco našel. Prý to bylo 2x impregnované, ale musí se na to podívat odborník.
@petrsv1000 Myslela jsem že zkrachoval majitel domu, nikoliv firma, která dům stavěla. Projekt k dispozici je, dokonce i faktura, všechno vypadá, že je v pořádku.
@linee Jinak projekt je určitě na stavebním úřadě. Sice nejsem účastník, ale tak známosti jsou známosti :-x Jenže všichni víme jak to chodí... kde mám záruku, že se majitel striktně držel projektu? Původně měl dům být patrový (dle projektu) a ve finále je to přízemní bungalov. Takže když na stavebním úřadu a na obci neřešili tohle, ale nikdo nebude řešit, jestli se třeba hydroizolace dělaná přesně dle projektu :-)
Já jsem totiž slyšela, že dřevostavba od doby, kdy se začne stavět, by do roka měla být zajištěna, aby nebyla vystavěna dešti atd.... ale osobně jako laik (a jako natěšený "možná" nový majitel) si myslím, že to nebude tak horký. Že tohle měřítko nemůže platit všeobecně pro všechny dřevostavby, záleží přece na spoustě okolností, takže to furt tak nějak vidím přes růžové brýle. Každopádně velký problém je tam příjezdová cesta, na kterou byl vypracován milionový projekt, který se nikdy nerealizoval, ale starosta obce tvrdí, že je nezměnitelný. Takže jdu ještě na dopravní inspektorát, prý je šance, jak ten projekt úplně zrušit a vypracovat si nový s příjezdovou cestou, která bude jen pro dva obytné doby stojící v dané oblasti. Takže pokud tady svitne naděje, pak si někoho nezávislýho přizvu, aby se podívat na stav dřevostavby :-/
U nás ve městě je jeden takovýto dům a pořád když jdu kolem, tak si říkám, kdy tu "fuku" zadělají. A pořád nic. Prý je to dobře zaizolované tepelně, ale už kvůli hlodavcům ve spojení s dřevostavbou bych se tohoto bála.
@petyk88 já osobně bych do toho nešla - taky jsem stavěla dřevostavbu a naštěstí mi do ní ani jednou nezapršelo. Vše jsem si hlídala a stejně vše neuhlídala. Dobré základy jsou opravdu základ a toto řešení bych použila max.u nějaké chaty, myslím že v našich podmínkách se to moc nehodí. Záruku \vám už na stavbu asi nikdo nedá když firma zkrachovala. Já osobně bych se toho bála. Postavit dřevostavbu do tohoto stadia je otázka 6 týdnů, včetně pořádné základové desky. Za další pokud není jasně vyřešená příjezdová cesta tak nebrat. Vůbec je tam spoustu negativ - kupujete přece dům na celý život ne ojeté auto na pár let?
@petyk88
Já bych do toho nešel a to ze dvou důvodů, které jsoou zde nastíněny.
1/ Bude velmi obtížné zjistit jak jsou ty patky udělány, jak je zaizolován / impregnován spodek domu. Ať to na pohled zaděláš jak chceš, tak pod domem bude vlhko, budou se tam držet hlodavci, pavouci a jiná hmyzí havěť a budou tam bujet plísně. Nejsem si jistý jestli je to pro dřevostavbu to pravé ořechové. Píšeš, že ti zvířátka nevadí, ale až se dostanou do konstrukcí domu a budou se množit a prohánět všude 100% vadit budou. To ještě neberu v potaz že to tam sstojí dva roky jen tak. OSB desky a vlhko ........ nevím nevím jestli zůstaly vlastnosti stejné.
2/ Příjezdová cesta. Píšeš že je nějaký projekt na příjezdovou cestu, který nebyl nikdy realizován. Pokud budete chtít dostat Souhlas s užíváním cesty MUSÍ k domu vést řádně zkolaudovaná příjezdová komunikace s finální povrchovou vrstvou, tedy žádný makadam. Bez toho ten souhlas nedostanete ( možná existují výjimky/známosti atd. , ale košer to není ). Takže si pro jistotu spočítejte investici do komunikace a možná se ta investice vůbec nevyplati. Vím o čem mluvím, řeším něco podobného a i když nás úřad chápe, že komunikace už nezáleží na nás Souhlas s užíváním nám nedají.
Takže POZOR vše řádně ověřit a propočítat. Komunikace není nic levného !!!
Zase bych se tohoto řešení úplně neděsil. Podívejte se na následující odkaz, kde je deník člověka, co si takovouto dřevostavbu postavil svépomocí: http://drevostavba-svepomoci.blogspot...
@petyk88 v zakladech bych az takovy problém nevidela. Doporucena vyska zakladu pro dřevostavbu od terenu je 30cm a to by mohlo splnovat. Jinak reseni na patkach je jedno z nejlevnejsi (pro ilustraci posilam jedno foto). Tohoto reseni zakladu bych se nebala a myslim, ze není problém zjistit, v jake hloubce to je.
Ceho bych se ale bala je to mokre osb. Co jsem videla i jinde na fotkách, asi bych ho vymenila. Hranoly vypadaji byt v pohode. Ale vymenit osb znamena i sundat okna a nove vymenit a zase dat okna (vyhoda by byla, ze si je muzes umistit, kam chces. Horsi by bylo, kdyby uz byla vata. A i s izolaci se ještě v tomto stavu muzes pohrat a vylepsit, nic není ztracene. Stav, který mas na fotce jsme mi při naší vystavbe (nepocitam stavbu ZD) měli hotovo za 10 dni. Otazne je spočítat si, co by bylo levnejsi. Nechala bych se ale na hranoly podivat ještě odborníka, ale vypadaji ok.
Nejvetsi problém tady ale vidim v prijezdove ceste. Pokud ji nebudes mit a zkolaudovanou, neverim, ze dostanes souhlas s domem - presne, jak pise @pavelcent. Zacala bych tedy urcite u prijezdove cesty.
Opravdu se ta koupe tak vyplati, ze nad tim uvazujes? Kolik m2 ten dům ma? Kolem 100?
@kkaccullka Měli jste hned od začátku jasno, že budete stavět dřevostavbu, nebo jste váhali, co postavit a jestli vůbec postavit sami, nebo si raději koupit něco hotového? A máte nakonec přesně to, co byl váš sen? To jen tak ze zvědavosti. Moje sny jsou totiž trochu jiné, než bydlet v nějaké zástavbě 50ti domů, kde ti sousedi čumí permanentně do zahrady a nemáš žádné soukromí. Chceme velký dům a velký pozemek, někde za města, daleko od lidí a tudíž možnosti jsou omezené, už jenom z těchto důvodů. Krom toho ani nemáme na kontě deset milionů, abych si mohla koupit obrovský pozemek a dům si tam postavit :-)
@pavelcent Ten spodek bude řádně zajištěn, hlodavci se tam určitě nedostanou :-) Jinak dřevostavby se dneska staví běžně na patkách, nebo na vrutech, každá větší firma, která výstavbu realizuje, toto nabízí. Vím, kolik by měla stát plánovaná komunikace, jenže plány jsou extrémně nadsazené už z toho důvodu, že je plánovaná "veřejná" komunikace o šíři 6 m, což mi přijde trochu mimo, když tam stojí "pouze" dva domy. O víkendu jsem se byla podívat v jiné přilehlé vesnici a tam stojí cca 20 domů a komunikace je tam asi 3 metry široká. Podle mě by šel udělat projekt jiný díky tomu, že se tento vůbec nezapočal... Navíc existují i výjimky, které podle mě košér jsou, pokud zpracuješ nový projekt a zažádáš si pouze o účelovou komunikaci, která bude sloužit pouze pro dva rodinné domy, stavební úřad to může povolit (se souhlasem dopravního inspektorátu), což je informace přímo ze stavebního úřadu. A ani nemusí být celoasfaltová, pouze nájezd by byl. Stačí, když je zpevněná a bezpečná. Na dopravním inspektorátu jsem ještě ani nebyla. Samozřejmě moc děkuju za názor na patky, na kterých stojí dům, ale myslím, že jestli v patkách bude nějaký problém, hlodavci to asi nebudou :-)
@linee Díky za názor, líbí se mi ze všech nejvíc :-) Koupě se vyplatí a to po zhodnocení všech pro a proti. Velký pozemek, velký dům, má necelých 170 m2 obytnou plochu. Viděla jsem i fakturu provedených prací, takže za pozemek chtějí opravdu jen pár set tisíc navíc a je obrovský. Každý tady píše, že stavební firma zkrachovala - nezkrachovala :-) možná jsem špatně napsala... tak ještě jednou. Hrubou stavbu stavěla firma, která stále funguje. Dostavbu si plánoval majitel sám svépomocí, který byl podnikatelem a protože majitel (podnikatel) zkrachoval, neměl na jeho dostavbu svépomocí, jak si plánoval. Proto stavba zůstala v této fázi. Vím, že dokud nebude zkolaudovaná příjezdová cesta, nebude zkolaudován ani dům. S cestou se počítá, že se vybuduje, jen jak jsem psala výše, snažím se teď vyjednat jinou cestu, než jaká byla plánována. Nemyslím si, že je potřeba ke dvěma rodinným domům dělat veřejnou komunikaci o šíři 6 metrů... je to ujetý. Starosta obce tvrdí, že je to takto zaneseno do územního plánu a že je to nezměnitelné, ale nevěřím tomu. Každopádně větší slovo má dopravní inspektorát a stavební úřad, takže se možná jen panu starostovi nechce dělat další změna územního plánu...