Dobrý den, stavebníci!
Mám zahradu do svahu a abych získal za domem rovinu, rozhodl jsem se postavit opěrnou zeď. Jelikož bych musel navážet cca 2m zeminy, rozhodl jsem se postavit souběžně se zítkou sklep, na kterém bude postaven zděný zahradní domek.
Části zdí sklepa které budou v kontaktu se zeminou, jsou postaveny ze ZB 40cm, vyztuženy roxory a vylity betonem (na obr. šedá barva), a ipou odizolovány od zeminy. Části sklepa, které budou nad zemí bych chtěl vystavit z klasického zdiva 30cm (na obr. červená barva), nad sklepem bude postaven zděný zahradní domek.
A teď k mým dotazům.
1) z čeho postavit nadzemní části sklepu (jelikož jsou odkryté stěny na východní stranu a dopoledne na ně bude svítit slunce), aby se sklep příliš neprohříval a zároveň aby byly zdi dostatečně nosné pro patro se zahr. domkem? Snažím se volit levnější řešení. Sklep bude zevnitř zateplen polystarenem.
2) Z čeho udělat strop (půdorys domku je 3,5x4,5m). Chtěl jsem věnec přímo spojit se stropem, vylitím betonem a vyztužením karisítěmi,ale nejsem si jistý, zda je to v těchto rozměrech vhodné a bezpečné. Zase hledám levnější řešení. Podlaha v zahr. domku bude co nejprostější, přemýšlel jsem přímo na vylitý betonový strop nalepit pouze dlažbu (přece jen to bude pouze skladiště), polystyren bude opět nalepen na stropě sklepa.
Ještě vysvětlivky k obrázku:
Modrá barva - věnec; šedá - ZB; červená - nadzemní zdivo; oranžová - betonové schodiště; tm. zelená - současný terén; sv. zelená - budoucí terén.
Děkuji za vaše reakce.
@pjota Tepelná izolace zevnitř je naprosto špatně. Pokud tam přijde teplý vzduch, nemá jak chladnout a stejně tak v zimě se studený vzduch nemá jak ohřát. Izolace by měla být zvenku jen na viditelných plochách a asi ještě půl metru do terénu, ostatní zdivo ve styku se zeminou bez izolace. Podobně izolace v podlaze max 1m od čelní stěny. Potom to bude fungovat tak, že v létě bude zemina ve styku se stěnou teplo odebírat a v zimě ohřívat. Tak jak se to děje v normálním sklípku.
sklep bych zevnitř rozhodně nezateploval, jedině zvenku. Pokud budete mít relativně těsné dveře, určitě udělejte větrací otvory nad zemí a pod stropem, jinak tam bude vlhko a zatuchlo.
Hlavně nezapomeňte na drenážní obsyp okolo stěn a drenážní trubku na úrovni paty zdiva.
a teď k odpovědím. Postavte si sklep z jednoho materiálu, nemíchejte různá zdiva, je to cesta do průšvihu s praskáním stěn - vlhkost, tepelná roztažnost a tak vůbec. ZB 40, to je tak na protiatomový bunkr, ZB 30 je více než dostatečné i dvoupatrový RD.
Pokud máte možnost sehnat levně spirolly, doporučuji, je to rychlé s naprosto nosné, s věncem se to spojí velmi jednoduše. Alternativa by mohly být ocelové nosníky zapuštěné do věnce, případně rám s příčkami, a na to dvojitě položený cetris. Na m2 je cena na první pohled nesympatická, ale lze jednoduše položit svépomocí a to může být významná úspora.
Zateplení stropu ... asi bych se na to v první fázi vykašlal a řešil bych pouze pokud zimní provoz ukáže nezbytnost takového opatření. Sklep i budova nad tím bude mít přibližně stejnou vlhkost jako venkovní prostředí a pokud někde vybudujete parostop, asi se vám to vymstí v podobě plísní.
@pjota Zeteplovat sklep zevnitř je samozřejmě nesmysl. Já jsem stavěl podobný sklep. Stěny ZB30 a příčky ZB15. Z vnější strany jsem dával Perimetr a ochrannou nopovku. Po vyzdění jsem naskládal OSB25mm jako ztracené bednění. Na to Kari sítě, které jsem v místě podsklepení dával dvojitě. Celé zalito betonem asi 15cm. Měl by jste udělat vodorovnou hydroizolaci pod zdivem a udělal bych alespoň kyblíkovou izolaci na ploše, Na to zdivo třeba z Porfixu. Pokud nechcete, aby sklep promrzal, je nutno položit tepelnou izolaci. Na to můžete dát třeba plovoucí podlahu z OSB, Centris desek nebo další beton.