Skrývka ornice před vydáním stavebního povolení

Profilova fotka
Zdravím všechny. Ráda bych se zeptala, zda máte někdo zkušenost se skrývkou ornice před vydáním stavebního povolení. Zajímá mě, zda je to možné nebo zda se to také váže na povolení. Moc díky!
Odpovědět
@eilinka Co jsem tak zjišťovala, tak to je úřad od úřadu jiné. Někde s tím nemají problém, jinde naopak.
Odpovědět
Profilova fotka
@adula000 Ahaaa...moc díky! Zkusím se teda zeptat. :)
Odpovědět
Pokud je pozemek v ZPF (asi ano když tam je ornice?), tak by před skrývkou také mělo dojít k vynětí ze ZPF. Povolení k vynětí je součástí stavebního povolení. Ale samotné vynětí se řeší v samostatném řízení až po oznámení zahájení stavby a také to trvá necelý měsíc než to úřad zpracuje. Aspoň tak to bylo u nás cca před dvěma měsíci. Jak budou na úřadě tolerantní je asi individuální. Taky záleží jaké máte sousedy, jestli vás někdo nahlásí nebo ne. Otázka je co chcete skrývkou urychlit. Bagr jí má za tři hodiny hotovou a pak stejně budete čekat na povolení.
Odpovědět
Profilova fotka
Jelikož je projekt a souhlas příslušného orgánu s vynětím ze ZPF součástí podkladů pro stavební povolení a skrývka by se měla realizovat až povydání stavebního povolení, oznámení o zahájení stavby a následném nahlášení,vyměření a zaplacení částky za vynětí logicky to právně čistě předběhnout nejde. To že to někde úřady tolerují je jiná. Pokud se nebojíte, že Vás někdo udá.. Pak to řešit musí i tolerantí úřad, ale nejspíš se to řeší pokutou.... Staví se kolem Vás? Oni když tam jezdí z úřadu kontrolovat jinou stavbu těžko budou moci přehlížet skrývku bez povolení.
Odpovědět
@tulda27 otázkou však je, jak na to bude úřad i v případě udání reagovat. Pokud je pozemek v ZPF, pak je primárně určen k obdělávání a zde není omezeno právo na zajištění rovinatosti pozemku pro zemědělské využití pokud tím nedojde k znehodnocení půdy (právně především dle bonity). Pokud bych tedy trval na tvrzení, že to není skrývka ale úprava zemědělského pozemku, pak neporuším zákon. Druhá věc ale je, jestli by pak ŽP nemohlo vyžadovat novou skrývku v případě udání, když je současný povrch uvažován jako zemědělsky užitečný..? Je to takový mišmaš, ale jak je psáno výše, moc na tom neuspěcháte, nechal bych to až po povolení.
Odpovědět
Profilova fotka
No tak já nevím, to je už trošku moc ne tvrdit, že jste to chtěli jen obhospodařovat, když jste na to měli souhlas s vyněním (ten mít musíte pro SP/ohlášku). a zrovna jako na potvoru jste si vybrali ten samý obdélník kde bude dům :). Někde staví lidé i základy před nabytím právní moci stavebního povolení. Ale třeba i u nás v obci došlo k udání a nečekala bych to. Skrývka je hotová za jedno dopoledne. Jen je důležité si hned po vydání stavebního povolení (ohlášky) zažádat na ŽP o ten výměr a dostat další papír a pak výměru, kterou člověk zaplatí (ten papír co je k SP je první, pak ještě přijdou 2 :) je to hrozná byrokracie). Myslím, že by se pro tento krok nemuselo čekat nanabytí právní moci, ale to budou vědět na tom příslušném úřadě ŽP.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud je pozemek můj tak si terénní úpravy mužů dělat podle své libosti. To je pro mě skrývka ornice. Ale na druhou stranu nemůžeš dělat stavební přípravy. Takže kopání základových pasu je už přes čáru. Takto nějak mi to bylo vysvětleno na SU
Odpovědět
@tulda27 Pokud se něco vydává rozhodnutím, tak to je platné až po nabytí právní moci, ovšem lze to udělat tak že se účastnící řízení vzdají při převzetí práva na odvolání a může to nabýt právní moci hned jak se vzdá ten poslední (pokud jich je víc :-)
Odpovědět
u mě vedle na pozemku měli hotovou desku ještě předtím, než vůbec byla ohláška..
Odpovědět
Profilova fotka
@jitkapetka my měli naštěstí ohlášku tak jsme na nic už nečekali, ale tu skrývku jsme stejně zapomněli nahlásit , ale paní na ŽP byla ok, nebyli jsme totiž první kdo přehlédl, že nestačí ohláška první papír ze životního prostředí, ale potřebujete ještě jeden, aby jste to mohli dle zákona skrýt :) nikdo nás naštěstí neudal a teď už snad nic dalšího ohlašovat a oznamovat nemusíme.... až sjezd přes stávající sít cetinu archeolog viděl skrývku a to mu stačilo ufff :) a jak se to vůbec řeší, pokud někdo někoho udá, že dělá něco na co nemá povolení? Pokutou? soused, kterého udali staví vesele dál, jen už není tak veselý a sdílný ;). Ony i terénní úpravy jsou definované ve stav. zákoně tak, že pokud sousedí pozemek s veřejnou komunikací musí se vlastně oznamovat úplně všechno, co mění vzhled a odtokové poměry.... Ale lidi to asi neví tak se navzájem za práci na zahradě neudávají :).
Odpovědět
@tulda27 Určitě jak píšete a výše uvádím je lepší počkat na povolení, ale pokud udělám skrývku byť přesně po domem, je to těžce postihnutelné. Většinou má stavební povolení platnost 2 roky a neznamená, že když nyní žádám o stavební povolení, musím ten rok stavět a nemůžu si na té parcele v těch místech nasadit třeba česnek. Na významnou změnu odtokových poměrů skrývka nestačí - musel bych například otočit spád pozemku a o co více, tak nezarostlá obhospodařovaná zemina absorbuje lépe než zatravněná. Z pohledu zákona není problém, ale jak jsem psal je možné, že žp bude na ten pozemek opět pohlížet jako na pozemek, kde povrch je stále hospodářsky výnosná půda a bude žádat novou skrývku i když fakticky už jedna proběhla. Mě osobně by to za to nestálo a počkal. Jak správně uvádíte, tak skrývka je hotová během jednoho dopoledne což stavbu nijak nezbrzdí.
Odpovědět
Zdravím, vejít se do par 80 tj 300 m2 a 1,5m výšky a nedotčít sousední pozemky a tímto zrealizovat sondy a ornici zhodnotit prohnojením by nemĕl být problém. Ornice je majetek a jeho spravování mi nikdo nemůže zakázat.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@doog tak jsem asi zmatená, já myslela, že skrývka se dělá proto, že na té ploše bude něco jiného než hospodářské plodiny :). v zákoně je to napsané dost vágně jako často v našich zákonech. A naše odkryté jíly opravdu nic nazasákly, všechno manžel poslal přes silnici do příkopu ;).
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 my jsme platili za vynětí až dáááávno poté, co jsme dostali ohlášku. Je to úřad od úřadu, v době, kdy jsme vynětí platili, jsme už měsíc bydleli v hotovém domě :-) Prostě nestíhali posílat výměry (z naší strany bylo vše nahlášeno jak mělo).
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina tak to je něco jiného, nahlásili jste to a oni nestihli vyměřit platbu. Já přehlédla, že nestačí ohlášení stavby na stav. úřadě, ale že je třeba to ještě hlásit na živ. prostředí. Ale nemůžu za to - bylo to tím, že já to chtěla dělat až v srpnu a manžel to nechal operativně skrýt už v dubnu, když byl k dispozici bagr :). Já na to vůbec nebyla připravená. Paní to naštěstí vzala sportovně, prošvihli jsme to o 3 týdny :). Doufám, že už jsem nic jiného nepřehlédla :). Jinak už se v průběhu stavby nic jiného nehlásí že?
Odpovědět
@eilinka Já jsem se ptala na našem SÚ a řekli mi, že výkopové práce můžeme....ale jak se tady píše, někde to jde, někde ne. Nakonec jsme zjistili, že to nemá cenu-jsou to 2 dny práce, tím se níc nenažene...teda pokud to nebudete kopat ručně :-)
Odpovědět
@kossakowski1980 Terenni upravy bez povoleni upresnuje stavebni zakon.
Odpovědět
Profilova fotka
Moc díky všem za info! Je fakt, že to je chvilka, takže to asi radši vydržíme...nebo se zkusím zeptat u nás na SU teda..:)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
.........krajský soud rovněž upozornil na skutečnost, že skrývkou ornice nedochází k reálnému zahájení stavby, ale je třeba ji považovat pouze za přípravné práce směřující k přípravě terénu pro provedení stavby....... https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?