Základy a částečně skalnaté podloží, řešil jste někdo?

Dobrý den, mám otázku: Na stavebním pozemku mám částečně skalnaté podloží (cca 30 cm pod povrchem v ploše cca 50 procent plochy budoucího domu) tzn. pravděpodobně se nebude možné pouze pomocí bagru dostat všude na hloubku základových pasů dle projektu. Řešil někdo? Je nutné základové pasy mít v celém obvodě v nezámrné hloubce? Je možné postavit desku pouze na očištěné skále? Děkuji předem za jakýkoliv názor či zkušenost
Odpovědět
Dobrý den, tohle Vám musí říct Váš projektant,případně statik apod. Od to jsou! Já bych to tak udělal.
Odpovědět
Profilova fotka
Měli jsme a konzultovala jsem s projektantem a napsal nám toto: "pokud se jedná o souvislý masiv, tak ho můžete bez problému ponechat v základech a v těchto místech budou základy prostě mělčí, ale ničemu to nevadí jelikož budou ležet na únosném masivu. S tou větší hloubkou jde v podstatě o to, že v 1,4 m již nemrzne a tak je podloží stabilní, ale pokud je tam skála, tak té mráz nevadí a je stabilní i v mrazech". Každopádně ještě zjistěte u projektanta či statika, zda nemá na toto vliv druh skály, my měli žulu.
Odpovědět
@jirinapezl Dobrý den, Děkuji za komentáře. V našem případě se jedná o masiv modré žuly. Nejspíše budeme muset udělat základovou desku v jiné výšce než je v projektu. Největším problémem pravděpodobně bude napojení domu na eng. sítě (odpad). Budeme muset pravděpodobně nějakým způsobem žulu v místě odpadních trubek vyříznout, vypickovat nebo něco podobného. Řešili jste? Jaké jsou možnosti řešení? Děkuji za každý poznatek, na který jste v souvislosti se stavbou na skalnatém podloží narazili.
Odpovědět
Profilova fotka
@stanly_m U nás to znamenalo mírné posunutí stavby, máme částečné podsklepení a skála vycházela i do části místnosti v suterénu, to nám do zápisu potvrdil geodet, že vzhledem ke složitým zakládacím podmínkám dochází ke změně. Nevím zda máme nakonec správné řešení, ale pro nás bylo asi jediné, část rostlého masivu se nám nepodařila odpikovat a pokud se podařilo něco vyvalit tak vznikaly základy mnohem širší než měly být a kanalizaci nám chytře zakončili těsně před skálou (tu jsme již koupili i s pozemkem), takže nakonec jsme vedli kanalizační trubky přímo v základu a to se zalilo betonem (nevím, zda je úplně v pořádku to takto provést, ale všude okolo byla skála), toto bych konzultovala určitě s někým, kdo má dost zkušeností, nám stavební dozor bohužel neradil v ničem, takže jsme hodně konzultovali s projektantem
Odpovědět
Profilova fotka

Odpovědět
Já mám skálu jen v jednom rohu. Projektant řekl, že to nevadí, že tam bude nižší základ, že na skále to může být. Inženýrské sítě, to byl trochu oříšek, dost se to prodražilo, než ten terén zdolali, ale napojili se jak měli. Ale jakým způsobem, či jakými stroji, to nevím.
Odpovědět
Profilova fotka
ještě si zjistěte nějaké informace ohledně hromosvodu, vím že to máme nějak jinak řešené než je zvykem, ale přesně jak tomu nerozumím, důvodem byla ta skála a máme vše kovové v domu svařené dohromady a pak se prý potenciál blesku roznese, ale jak říkám, to nám počítal odborník na hromosvody @stanly_m
Odpovědět
@78marcela Dobrý den, Můžu se zeptat jak hluboké jste měla zakladove pasy v rohu domu kde jste měla skálu? Navrtavali jste skálu nebo jste pouze vylili desku na skálu? Nemáte případně foto. Děkuji. Hezký den
Odpovědět
Jedna věc je únosnost zakl spáry a druha pak jeji ochrana. Tzn. zodpovědný projektant bude vždycky trvat na nezamrzne hloubce i na skalním podloží. Jde o to, že voda se na kontakt spáry a masivu zkrátka muže dostat. V případe ze nemůžete jinak asi bych řešil expanzním sterk. polštářem.
Odpovědět
@stanly_m to už nevím jistě, jak hluboko to bylo. Konzultovali jsme to s projektantem, a stavebním dozorem a dolilo se to na skálu.
Odpovědět
Profilova fotka
Náš domeček? Při bagrovani se spara podařila jen do hloubky 50cm od budoucího terénu. A to jsem tam ještě lítal se zbijeckou. :-D Přivolal jsem si na to projektanta. Ten to zhodnotil takto: 1. Základy vyšly na různých místech různě hluboko, ale ve většině se narazilo na skálu. Ta je vzhledem k hmotnosti domu dostatečně únosná. 2. Problémy se spodní vodou v místě stavby nejsou, dům je na kopci. I kdyby přišla voda, skála směruje vodu podél domu pryč. 3. Řešení: Zakladovou sparu poctivě zamést a pokropit. Po té zalít betonem. Pokud by se jednalo o oblast se spodní vodou, pak by musela být vedena podél tohoto spojení Drenazni trubka. Závěr: Později jsme zjistili, že takto jsou postavený i sousední domy -stojí již 50 let. Mimochodem, oblast podkrkonosi, takže mrazy tu opravdu jsou. ;-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?