Ahoj,
budu zakládat na jílu. Mám geologický posudek, dle kterého jde o jemnozrnné jíly typu F6 a doporučení založit na hloubku 1,2-1,4m s tím, že to při zakládání nemá zmoknout.
Geolog (starý zkušený pán) však doporučil nesrovnávat to po vybagrování štěrkem, pouze vyčistit a rovnou zalít alespoň tenkým betonem. Podle architekta by tam přece jen ale měl alespoň nějaký štěrk přijít a pak teprve zalít beton. Mám tu tedy 2 protichůdné odborné názory. Co je lepší a proč?
Díky
Petr
riesil som tiez uvedenu vec zalozenie stavby na ile.
projektant ani statik ani stavebny dozor vam nepovie 100% odpoved v ktorej by sa vsetci traja zhodli.
jedno mi vsak stattik odporucil a to je zvacsit sirku zakladov zo 70 cm na 80 cm a pouzit vystuz.
il pracuje a meni sa objem pri nizkych teplotach sa zmrastuje a a opacne. pri ile je dolezita vacsia nezamrzajuca hlbka a taktiez sirka zakladov.
my sme pouzili strkopiesok asi 10 cm na zarovnanie zakladovej ryhy.
strk v kazdom pripade brani zamrznutiu vody v zakladoch a rozrusuje krystaliky ladu a tym padom nadvihntiu zakladov avsak ked zakladate v dostatocnej hlbke je to zrejme jedno.
dalsia vec ako sa vam tam dostane voda ked sa jedna o il? il je absolutne nepriepustny . ked vam v okoli vykopu zakladov sadne napr do 1-2 rokov neprepusti vodu do spodku zakladov.
strkove lozko v tom pripade podla mojho nazoru nema opodstatnenie a 100% fundovanu odpoved nikde nanajdete.
Máme také jílovité podloží a pamatuji si, že projektant říkal, hlavně žádný štěrk, takže jsme lili rovnou do začištěných základů. Pokud se dobře pamatuji na jeho zdůvodnění, tak by tam prý štěrk dělal jen neplechu. Držela by se tam zbytečně voda... Ale plnohotnotný závěr dá jen statik případ od případu.... Toto jsou jen naše zkušenosti.