Zazimování základů

Dobrý den, Budu moc rád za Vaše cenné rady. Aktualně mám před zimou vybetonované ztracenky, ve většině půdorysu zhutněn recyklát a po obvodu mezeru na zateplení XPS. Plánuji jak to zazimovat. Může promrznout základová spára přes odkrytý horní líc základového pasu?či může tohle být problém? Hloubka pasu je 50 cm a stavba je v nížině. Řešení: 1) zakryt celou stavbu plachtou a sokl peovizorně obložit xps? 2) nechat to tak jak to je a nechat si to sednout? 3) obložit to xps (zabaleno v egelitu) a zásyp nechat sedat, plachtou nezakrývat. Moc děkuji za reakce.
Odpovědět
Lidi jsou v tomto rozpolcení. Před měsícem to řešili na FB. Mám to stejně. Mám hrubou hotovou a základ takto z vrchu odhalen. Situace se má následovně. Půlka lidí tvrdí, že to nic neudělá. Ale na druhou stranu pas by měl být v nezámrzné, takto defacto neni, protože je z vrchní strany odhalen. V tu dobu jsme měli na stavbě statika, tak jsem se zeptal na jeho názor. Odpověď byla šalamounská - pravděpodobně to nic neudělá, žádné mrazy nebudou, ale kdyby přišly a mrzlo by dva týdny -15 a více, tak se něco odehrát může. Pro klid jsme ten sokl zaizolovali XPS a alespoň máme na čem stavět zateplovák příští rok a jedna etapa je zas hotová... Zpětně to ale vidím spíše jako zbytečné a příště bych to klidně nechal odhalené. Máme tu prosinec a mrazy nikde. Zbývá leden únor, no mrznout asi začne, ale u nás v nížině to fakt již asi nebude tak dramatické. Ale do jisté míry je to vabang
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

Lidi jsou v tomto rozpolcení. Před měsícem to řeš…
@jipisek Zda může promrznout základová spára pokud není v nezámrzné hloubce. Ano, samozřejmě že může. Zda to může být problém? Ano, může to být problém. Záleží i kolik je vody v té zemi dole. Pro klid duše kolem bednění dát XPS a lokálně zahrnout zeminou, aby to drželo. @rumcajk Tak oni většinou v prosinci ani nijaké velké mrazy nebývají. Obvykle až během ledna, února.
Odpovědět
Děkuji moc Vám oběma za odpověď. Přesně jak říkáte, ani od kompetentních lidí jsem zcela jasnou odpověď nedostal, ale pro jistotu to provizorně obložím. Stejně jako v létě byly extrémní tepla, tak v lednu mohou přijít nečekané krátkodobé silné mrazy a pak by to mohl být průšvih. Přeji pěknou neděli.
Odpovědět
Když jsme zazimovali spodní část stavby, tak jsme byli ve fázi že byla hotová deska + tam byly prostupy. Ztracené bednění nadzemní částí jsme nijak neizolovali ( protože byl beton dostatečně vyschlý ). Ale desku jme překryli plachtou a částečně jsme ji nechali i přes boky - přes ztracené bednění. U prostupů jsme to zaizolovali tak aby se tam nedostala voda z deště nebo tajícího sněhu. Když vidím v jaiké fázi to máte, já bych to izoloval - nevím jak máte zalité to ZB, zda tam někde nebude stát voda, nebo se nedostane do nějakých spár a když by pak mrzlo, tak Vám ten led- ta síla může způsobit klidně i rozprask betonu nebo klidně i ZB / to ZB má tl. cca 5 cm ? ). Za mně - já bych to prostě ošetřil. Nevím jaké jsou tam u Vás zimy, ale spléhat se na to, že bude zima mírná, pak koncem ledna přijdou mrazy - třeba jen deset pod nulou ( on ale někde není problém mráz 15 - 20 mínus ), ale po dobu několika dnů a můžete mít problém. Je škoda, že se Vám nepovedlo před zimou udělat komplet desku, mnohem lée by se ta deska zazimovala.
Odpovědět
Podle mne tam bude zanedlouho stát voda. Já bych to zateplil už nahotovo tím XPS. Odspoda, kousek přihrnout a hned se z toho XPS dá udělat šalunk na desku, kdy pak stačí opory z boku dodělat.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?