Dobrý den,
začínáme řešit výstavbu nového RD bungalov a řešíme otázku čím nejlépe zateplit 30cm cihlu porotherm ? Projektant my radí 16cm polystyren. Nemáte někdo zkušenost a případně typ polystyrénu ? Děkuji
Vše záleží v jakém energetickém standardu se budete chtít pohybovat. Já bych se pohyboval asi okolo hodnoty 200 mm EPS 100, s kotvením přes ecotwist.
PS: sám zatepluji tl. 260 mm šedého polystyrenu EPS 100,
Dobrý den, místo starého typu zateplení neprodyšným polystyrenem, který Vám uzavře dům a nebude dýchat. Zkuste polyuretanovou pěnu, desky z PUR pěny. nejlepěí tepelně izolační schopnosti λD≤0,022. oproti polysytyrenu vám stačí poloviční tloušťka, takže 8cm PUR desky.
nemusíte dělat pak větší přesah střechy, nemusíte mít hluboké parapapety . z oken nemáte tzv střílny a může Vám svítít víc denního světla do domu. A pokud budete stavět nový dům, zvětší se Vám díky úspoře na tloušťce izolantu užitná plocha. pokud máte cca 140-160m2, tak můžete mít až 4m2 navíc užitné plochy.
odkaz na zateplovací system je zde: www.newtherm.cz
EPS, EPS a zase to EPS. 2 měsíce jsem byl brigádníkem v jedné známé firmě, která to vyrábí. Tam se mi 100x potvrdilo, jak rychle a v jak velké míře ten materiál umí sát vodu a degradovat. Dále mám v živé paměti, jak se tam recyklují staré v bordelu vyválené EPS, kolikrát různých druhů dohromady a jak se dál pouštějí výrobky, které se rozpadají v ruce, nebo mají jiné vlastnosti, než by měly mít. Např EPS 150S kolikrát vyjela z baličky v takovém stavu, že i EPS 70 byla 2x pevnější a těžší. A o kuličkách šedého polystyrenu přimíchaného do bílého nemluvě. Zkrátka toto svinstvo, které je navíc extrémně hořlavé, si na novostavbu může dát jen šílenec, nebo úplný laik na radu nějakého dobráka rádobyodborníka, kterých je plný internet. Zateplení pomocí EPS patří jen na zateplení starších domů a dále za předpokladu, že nemám moc peněz. Na novostavbu patří kvalitnější materiály nebo jen samotné cihly. Moderní cihly od Wienerbergeru či Heluzu v tloušťce 44 cm postačují i pro nízkoenergetické domy. Nebo existují i vnitřně vyplněné vatou, či kuličkami polystyrenu a z toho jde s patřičnou snahou postavit i pasiv. O nich toho zase tolik nevím, ale jsem přesvědčen o tom, že izolace uvnitř cihly nebude degradovat tak závratnou rychlostí, jako klasický sendvič cihla a na něm namáznuté desky EPS. Člověk si sice připlatí, ale nebude muset za pár let dělat nové zateplení, které pak cenou trumfne i ty nejdražší cihly. Víte, oni ti diskutující projektanti na fórech to EPS vidí jen jako pár čísel udávajících rozměry, tepelný odpor atd. atd. Je potřeba ten materiál znát také z praxe a vidět ho naživo, ne jen jako 10 čísel na papíře.
A půlku materiálu v té firmě skladovali venku, vše nedostatečně zabalené, mnohdy i roztrhané. Stejně tak to vypadá i v mnohých stavebninách. Pokud někdo obdrží právě takovou várku, může s plísní počítat na 100%!