Izolace střechy, jakou zvolit?

Zdravím plánuji novostavbu a chtěl bych se tu poptat na izolaci střechy vatou. Jsou li nějáke druhy vaty? jsou nějáke lepší nebo některé horší? Jsou typy které jsou nehořlavé? Jsou některé které lépe izolují? Které by jste doporučily pro obytné podkroví? Děkuji
Odpovědět
Ano jsou druhy vaty, některé lepší, některé horší, některé jsou dokonce i nehořlavé.
Odpovědět
@davyjones Měrné tepelné vodivosti různých vat se liší minimálně a všechny jsou nehořlavé. Pro izolaci podkroví se navíc dost často používá stříkaná PUR pěna.
Odpovědět
@zubr487 nad pur pěnou jsem přemýlel ale tu jsem nakonec vypustil. Ted se zajímam čistě o izolaci vaty.
Odpovědět
@petr13 a co je jiného na těch drahých v čem oproti jiným mají lepšího?
Odpovědět
@davyjones Pokud Vám jde jen o minerál, tak máte v podstatě jen dvě základní možnosti. Buď použijete minerální vatu v rolích nebo desky. Role jsou mírně levnější a skladnější. S deskami se trochu lépe pracuje a nehrozí, že se časem sesunou dolů. To je ale spíše problém, pokud Vám to bude dělat nesolidní firma. Součinitel tepelné vodivosti všech minerálů je cca 0,037+-0.004 W/mK (menší číslo je lepší).
Odpovědět
@zubr487 a co foukana mineralní izolace? :)
Odpovědět
@zubr487 jo super to je to co jsem chtěl slyšet :-) a je jelikož vidím že tam není velký rozdíl čísel je ve skutečnosti mezi nimi rozdíl ikdyž je to v řádku 0.00 něco?
Odpovědět
@hanlib Máte pravdu, na tuto variantu jsem zapoměl. Nikdy jsem ji nepoužil a tak nevím zda to má význam a jak je to cenově. @davyjones Je to rozdíl maximálně do 15%. Co vím, tak minimum je asi 0.034. Většinou mají cca 0.035 a nejhorší až 0,040. Dívejte se do tech parametrů a samozřejmě na cenu. Pokud máte prostor, je většinou výhodnější použít silnější vrstvu než se honit za super malou tepelnou vodivostí. Naopak, pokud nemáte prostor, tak se dívejte na PIR desky. Ty mají kolem 0.025, takže můžete pro stejný teplný odpor zmenšit sílu o cca 1/3.
Odpovědět
Jakou by jste doporučily sílu vaty?
Odpovědět
@davyjones To je otázka prostoru, ceny zateplení a proti tomu provozním nákladům. S tím Vám neporadím. Mohu Vám jen spočítat tepelné ztráty pro různé varianty. Podle toho se pak rozhodujte. Určitě bych nešel pod 25cm izolace.
Odpovědět
@zubr487 i tak děkuji za pomoc :-)
Odpovědět
@davyjones a jak to máte v projektu? :) my máme dle projektu navrženo 30 cm foukané skelné vaty (lambda 0,038)... ale asi záleží i na celkové skladbě stropu :) máme mezi SDK a OSB deskou ještě 8 cm klasické minerální desky :) každopádně si pořád pohráváme s myšlenkou, jestli nepoužít PUR pěnu nebo nechat nafoukat místo skelné vaty celulózu :)
Odpovědět
Článek se načítá
@davyjones mám 24cm isover unirol profi a zdá se, že je to ok. Jak v létě, tak v zimě.
Odpovědět
Profilova fotka
@davyjones neuvažoval jsi o nadkrokevce? Uděláš záklop krokví, položíš (pro jistotu, není bezpodmínečně nutné) jednu fólii, položíš desky izolace (mají zámky a nahoře lepicí pásky) a máš hotové podkroví. Ty desky mívají integrované všechny potřebné fólie. S přiznanými krokvemi, máš tam víc místa, než kdybys dával izolaci mezi krokve a dělal tam palubkový nebo sádrokartonový nebo jiný strop. Střecha je pochozí, neprší ti do ní a máš čas honit pokrývače
Odpovědět
@esmeralda2 nadkrokevní jsem zvažoval ale to uz můžu mít vaty aj 60cm a pořád to vyjde levněji
Odpovědět
@radim83 máte v podkroví ložnici? Není tam v létě horko?
Odpovědět
Profilova fotka
@davyjones ještě tam nebydlíme, ale jsme nadšeni. Máme k tomu černou střechu, celé léto bylo pod střechou 21 stupňů, do domu jsme se chodili ochlazovat. Nadkrokevku jsme koupili v cizině a ušetřili jsme tolik peněz za práci oproti mezikrokevní izolaci + jako bonus jednak estetická stránka a jednak víc prostoru v podkroví
Odpovědět
@davyjones 24 cm (R=7,27 m2·K/W) mám v šikminách, strop podkroví (podlahu půdy) mám 34cm (R=10,3 m2·K/W). V podkroví máme ložnici a dva dětské pokoje. Co vím, tak v těch největších vedrech v létě letos a vloni jsme tam mívali 27°C přes den. Kdybych nekoukal na meteostanici, tak bych pocitově vůbec neřekl, že tam bylo až 27°C. Večer to samozřejmě kleslo, stačilo vyvětrat a bylo to ok nebo jsme nechali okna pootevřená přes noc. Jo, možná to tu někdo bude zpochybňovat, ale horko v podkroví byl pro nás trochu strašák a musím říct, že v pohodě a moje manželka je spokojená (o to hlavně jde :-D ). Spí se nám naprosto bez problémů. K tomu je dobré mít dobrá střešní okna, tam jsme nijak nešetřili a hlavně stínění do nich. V podkroví jsme v létě měli cca o 2°C vyšší teplotu, než v přízemí. Jak píše esmeralda2, možná bych zvážil ještě možnost nadkrokevní izolace, ale pokud by to vycházelo výrazně dráž, tak bych do toho nešel. Mám v plánu ještě vatou zateplit půdu, kde je v létě s prominutím na chcípnutí, tak to třeba také něco málo udělá.
Odpovědět
Profilova fotka
@davyjones nadkrokevka ciste v souctu nakladu je urcite drazsi, ale pokud clovek odecte tu praci s tim podkrovim, ktere je v podstate dokoncene jiz s polozenim strechy tak to v cene baraku zas tak silena castka neni - ja bych nemenil
Odpovědět
@geodett @esmeralda2 jakého výrobce by jste doporučily na nadkrokevní zateplení a jaká je podle vás rozumná cena za její m2?
Odpovědět
A pokud jsou nadkrokevní izolace jsk je to pokud mám v podkroví koupelnu ? Trámky by měli být nějak zakryté je to tak?
Odpovědět
Profilova fotka
@davyjones my máme PIR od firmy Puren, neměnili bychom. Ale pro tvoji informaci: 1 m2 v době, kdy jsme to řešili my, na Slovensku stál 59 EUR, v Česku od zastoupení Purenu to bylo 41 EUR, my jsme ho koupili v Německu za 25,90 EUR. Chce to se podívat. Navštívili jsme několikery stavebniny, předložili jsme projekt střechy a dostali jsme kompletní nabídku. Třeba dlouhé šrouby do střechy jsme dostali myslím za 87 centů, u nás ty samé stojí v propočtu téměř 2 EUR, na naši střechu jsme jich potřebovali asi 600. A podobně. Celková úspora na naší střeše byla asi 4000 EUR My pod střechou koupelnu nemáme, a kromě toho náš dům je z masivního dřeva, tak by to asi nebylo porovnatelné.
Odpovědět
@esmeralda2 PIR desky jsou fajn, jenže stačí se podívat na ceny. Pokud je místo, je výhodnější klasická izolace
Odpovědět
Profilova fotka
@davyjones ja mam koupelnu jak nahore tak dole, vse ve dreve a zadny problem nepozoruji, ale mam srub, kde toho dreva je ponekud vice takze tu vlhkost bez problemu absorbuje co se tyce znacek mam zkusenost jen s Bramacem od ktereho mam nadkrokevku, ale cenove je to srovnatelne s ostatnimi mam strechu 300 m2, zateplenych je necelych 210 m2 a cena izolace, vrutu, folie byla 980 Kc na m2
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 když si umíš vše udělat sám a máš na to čas, tak můžeš ušetřit. Když ale musíš použít služeb řemeslníků, tak na jedné straně ušetříš na materiálu, na druhé straně si to připlatíš za práci řemeslníka a za prostor, neboť abys dosáhl stejného prostoru a podobného tepelného efektu, tak musíš mít asi o 30 cm vyšší střechu, a tepelné mosty stejně nevyeliminuješ na 100%
Odpovědět
@esmeralda2 Máte samozřejmě pravdu. Bohužel, žádná kombinace není ideální a tak si každý musí najít ten svůj kompromis mezi cenou, parametry nebo zabraným prostorem. Osobně, pokud bych preferoval minimalizaci práce řemeslníků, tak bych si asi vybral stříkanou PUR pěnu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?