Dobrý den, topíme elektrokotlem 9kW podlahové topení, plocha 130m2. Jaká je vhodné nastavení teploty průtokové vody? Na teplou vodu máme zvlášť bojler. Minimum na elektrokotli je 25°C. Co je vhodnější pro menší spotřebu el. energie, větší teplota vody a méně častější cirkulace neboli spínání elektrokotle, či naopak? A jaká by měla být idelaní teplota průtokové vody. Doma máme rádi okolo 23-24°C
@vrajmantak kdyz vubec neodpovidate na muj dotaz, tak zbytecnych komentaru se prosim zdrzte. Ano, me by stacilo i 20°C, ale nebydlim v dome sam a zminena teplota je kompromis vsech clenu rodiny, nejsem sobec....
Předpokládám že novostavba nebo relativně nový dům?
Pokud ano, tak pana vrajmantaka neposlouchejte, při vaší ploše a PT to dělá možná TZ kolem 5kW ne?
Tam si myslím, že se vlezete do 35 000 maximálně za elektriku ročně (cca 3k za měsíc), takže pán sice cosi kecá, ale neví o tom nic.
@vladimir_sacha ano novostavba 38 Heluz Family, 10cm zatepleni, trojsklo a 20cm pol. v podlaze, ano vypocet mi vysel podobne a zalohy jsem si nastavil na 3000kc mesicne, nasledne uvidime. Odpoved na muj dotaz asi zrejme nevite ze?
@martin_masek
Teplotu vody vám bohužel moc neporadím, my totiž máme termostat, kde si to řídí podle teploty v místnosti a je to na něm od 22 do 22,5C.
Kdy teda kotel zapne, jede na plný výkon (v našem případě 24kW) a topí tak 3 - 6 hodin v závislosti na teplotě a vodu pak drží zhruba 55C, pak se vypne termostatem, jak stoupne teplota doma a už nejede, ale u nás nižší teplota vody moc neuspěje, protože se neprohřeje podlaha ve spodním patře, když má voda pod 50, tak chládne nebo je akorát taková vlažná, v krbové vložce musím jít na malém okruhu na 65 - 70 C, kdy to pak upouští do podlahy, aby se prohřála.
Takže s teplotou nevím, ale ve vašem případě bych volil tak, aby jel pokud možno konstantně třeba na 3kW pořád v takovém období jak je teď.
@martin_masek Na té teplotě vody záleží jak je PT udělané. Musíte otestovat těch 25st. jestli to bude přetápět tak použijte pok. termostat, v průběhu topné sezony je rozsah topné vody 25-35 st. u dobře udělané podlahy by teplota vody neměla překračovat 40st. a jestli na tom kotli umíte nastavit doběh tak ho nastavte klidně na 30min. bude se tak vyrovnávat teplota podlahy. Nevím co máte za kotel ale třeba u Prothermu lze připojit venkovní čidlo které podle teploty venku bude upravovat teplotu vody do podlahy. PT topte pokud možno s minimálním přerušováním.
@vladimir_sacha my termostat samozřejmě máme, tam je zvolena zminena teplota 23,5°C to je požadovaná teplota v dome, respektive místnosti, kde termostat je. Hysterze 1°C. Moje otázká zní jestli je lepší menší teplota průtokové vody (kterou nastavím na samotném elektrokotli) a častější spínání a cirkulace vody v podlahovém topení. Či méně častá a vyšší teplota. Co více šetří el. energii a jaká je idealní teplota průtokové tekutiny.
@wpavel Ano mame protherm, pokojovy termostat take. Takze dle vas odber elektriny se moc nelisi? Spise tedy mensi teplota a co nejstalejsi cirkulace? Dekuji
@martin_masek Spotřebu udává dům a jeho TZ a požadavek na teplotu v domě údajně každý trvalý pokles teploty o 1st. je úspora asi 6% energie. Přerušováním topení nic nezískáte max. diskomfort. V dnešních úsporných domech je někdy větší spotřeba pro ohřev TUV.
Přerušováním se ušetřit dá a hlavně u lidí, kde většinou dopoledne nikdo není.
Menší úspora je v tepelných ztrátách, což v nových domech za rok může dát ale jen 1 nebo 2%.
Zajímavější úspora ale může být tím, že si na odpoledne můžete zvýšit teplotu podlahy, což zvýší pocit vyšší teploty a je pak možné snížit teplotu vzduchu. Tady by se dalo uvažovat o 4 až 8%.
To platí pro elektrokotel, ale ne úplně pro TČ.
@martin_masek a neni lepsi si zjistit, jestli ma kotel ekviterm (predpokladam ze ma) a podle toho topit? Podle krivky se ti pak sama nastavi optimalni teplota vody.