Zateplení chytrou pěnou nebo vatou?

Ahoj.Provedl jsem výměnu eternitových šablon za plech SATJAM RAPID .Jedná se o RD ze 60.let kde je izolace provedena skelnou vatou.V současné době budu rekonstruovat pokoj v podkroví /tam izolace nebyla/ a nevím jakou izolaci použít.V současné době tam je pouze podbití,folie,střešní lať a plech SATJAM.Zakrytí izolace v pokoji bude sádrokartonem.Takže,zkusit chytrou pěnu nebo použít silnější vrstvu skelné vaty?Jaké máte zkušenosti?Díky za všechny rady a doporučení!
Odpovědět
@jirka7676 "Takže,zkusit chytrou pěnu nebo použít silnější vrstvu skelné vaty?" Hlavně nepodlehnout reklamám v tom smyslu, že pěny stačí méně. Má většinou stejnou lambdu jako vata a tedy pro stejné tepelněizolační vlastnosti je třeba stejných vrstev. Vata vyjde levněji.
Odpovědět
@jirka7676 jak bylo uvedeno výše izolační vlastnosti jsou stejné, je treba zvážit, zda jste schopen vatu vložit kvalitně. Chytrá pěna má jen jednu výhodu, že nevzniknou mezery, jako mohou vzniknout u chybně instalované vaty..
Odpovědět
Chytim se tematu, myslite ze je dobry napad udelat kombinaci? Chytra pena + vata?
Odpovědět
@annabell92 Přiznám se, že mám něco podobného v plánu, ale asi ne přímo s chytrou pěnou ale s celulozovou foukanou izolací...
Odpovědět
@jaroslav1987 a proc jste se rozhodl zrovna pro tuhle izolaci? My zatim nevime, jestli chytrou penu ci neco jineho. Myslim, ze mame mit 27cm izolace, tak dat jen foukanou by bylo asi hodne nakladne, proto nas napadlo udelat kombinaci.
Odpovědět
@annabell92 ze zkušeností vím, že vyskladat dokonale vatu je v reálu náročné a vznikají škvíry, většina izolací má téměř stejné hodnoty a tuhle seženu nejlevněji. Ja bych dnes určitě 27cm nedaval, to je podle mého názoru dost málo. V plánu mám 20+20 nejméně. Jen upozorním, že maximum je 35cm na vatu, pak už je moc těžká a slehává, čímž ztrácí vlastnosti. Budu tedy muset obe izolace oddělit, aby neleželi na sobě..
Odpovědět
@jaroslav1987 diky za rady, spletla jsem to samozrejme. V projektu je 37cm.
Odpovědět
@jaroslav1987 jen ze zvědavosti... jaký tepelný odpor chcete u těch 40cm vaty dosáhnout? Mě 40 cm přijde šíleně moc, ale jestli použijete něco méně kvalitního, tak budiž.
Odpovědět
@radim83 chtěl bych mít tepelný odpor stropu kolem 8,5, vzhledem k tomu, že 20cm bude pod vaznikem a 20cm mezi vazniky a že foukana je o neco horší než vata, myslím, že to tak nejak vyjde..
Odpovědět
@jaroslav1987 tak když vezmu, že chcete vatu 40cm a tepelný odpor stropu 8,5, tak lambda izolačního materiálu vychází na 0,047 to chcete dávat jakou vatu? já dával vatu s lambdou 0,033, takže při vaší tloušťce vaty bych ml tepelný odpor 12,1. Při vašem požadavku na tepelný odpor by mi stačilo 28cm vaty s lambdou 0,033. Při vší úctě, počítal jste si to vůbec, když tu píšete, že 27 cm je málo??? Váš součinitel prostupu tepla by pak vycházel cca. 0,12 a to je podle mého už hodně dobrá hodnota.
Odpovědět
Děkuji za reakce.Asi zůstanu u té vaty.Jaká tloušťka zateplení je tedy ideální?A jakou vatu-značku doporučujete?...
Odpovědět
@radim83 víte počítal a taky z dobrých zdrojů vím, že ta lambda 0,033 je pohádka na papíře...foukana má realne 0,044- když něco odectu vlivem toho, že tam jsou nosníky... a ta vata stojí pár kaček, takže za mě rozhodně více než 30cm
Odpovědět
Článek se načítá
@radim83 ještě snad jeden příspěvek, ta lambda 0,033 je reálná u dražších značek, kde je vysoká cena, když dáte nějakou levnou značku na které bude 0,033, tak určitě nebude..(mám to potvrzeno). Otázkou potom je, jestli dát raději slabší kvalitnější vatu nebo levnější ve větší tloušťce(většinou to vyjde na stejný odpor levněji)..8,5 bude odpor obvodové zdi, takže je to jakési minimum nad kterým chci být co se týče stropu..
Odpovědět
@jirka7676 dům je nějak zatepleny? Je rozumné mít tepelné odpory všech konstrukcí podobné..
Odpovědět
@jaroslav1987 já se nebudu přít, protože každej může mít svůj názor, ale rád bych se nechal poučit o tom co pohádka je a co není. Snad jsem nevyhodil peníze oknem ven za PUR desky s lambdou 0,023.
Odpovědět
@radim83 asi se shodneme na tom, že je podivné, když jeden vyrobce prodává vatu 0,033 za dvojnásobek toho co druhý.. jestli vyhodil nebo nevyhodil se nedá takhle bez informací říct, ja mám na nastavbe bytu také pur desky - zabírá méně místa, ale abych tím dělal celou fasádu, na to nemám a polystyren vyjde při stejném odporu ani ne na polovinu (informace před dvěmi lety). Každý materiál může mít své opodstatnění...
Odpovědět
@jaroslav1987 tak když vezmu vatu, která původního tazatele asi nejvíce zajímala, tak např. isover, já mám na střeše isover unirol profi, nabízí vaty s lambdou, pokud vím 0,033-0,038, to nějaký rozdíl na tepelném odporu udělá. Vím minimálně o třech výrobcích, kteří nabízejí vatu s lambdou 0,033 a někteří nabízejí i 0,032, tak nevím, proč by mělo být 0,033 pohádka. Buďte konkrétnější, jaký výrobce jakou vatu prodává za dvojnásobek? Já si samozřejmě dělal trochu srandu s cenou těch desek. Byly drahý, to jo, ale důvod pro jejich pořízení byl, takže rozhodně nelituji a ušetřil jsem díky nim znatelného místa. Můžu znát skladbu vaší zdi a parametry jednotlivých materiálů?
Odpovědět
@radim83 asi záleží na konkrétní nabídce, ale většinou vychází, že při stejném tepelném odporu vyjde levnější vata levněji, tedy, že např. 40 cm vaty 0,039 vyjde levněji než 34 cm vaty 0,033. Alespoň to tak bylo, když já poptával. Při té silnější vrstvě by mohla být i lepší neprůzvučnost při lehké skladbě stropu.
Odpovědět
@r4d3k74 určitě záleží na konkrétní nabídce, ne na ceníku stavebnin, to bez debaty. Souhlasím i s tím, že levnější vata i při větší tloušťce vychází levněji, ale je třeba se rozhodnout, jestli něco ušetřím a zaberu si více místa, nebo si připlatím, a získám více místa. Já když jsem bral vatu na střechu z DEKu, tak jsem na ní dostal slevu kolem 53%.
Odpovědět
@radim83 no mně bylo jasné, že byste nedal pur desky jen tak... jinak jsem kupoval vatu tuším ursa a cena byla téměř poloviční oproti isoveru... pokud tam není místo a vy dáte např. ten isover tak 30asi stačí, ale většina svepomocniku sklouzne k tomu levnějšímu a tam ten odpor není.. jinak ted plánuji stavbu, obvod 30cihlovzduch +20 polystyren(pokud vyjde statika 25+25), desku na penoskle, ale to ještě není jisté(uvidím, jak to vyjde finančně). Okna nějaké lepší trojska, takže stavba někde na hranici ztráty pasivního domu...
Odpovědět
@radim83 Jasně, vždy záleží na konkrétním případu. Já mám neobytné podkroví bez požadavku na úložný prostor, proto jsem výšku izolace neřešil.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?