Zdravém všechny kutily,
mám na Vás docela zapeklitou otázku. Koupili jsme starší dům a je z nepáleného zdiva a kamení. Síla stěny je mezi 50-60 cm. Letos jsme museli část zdiva odbourat, kámen, protože byl lepený jen na jíl a nešlo ho tedy nadále zachránit. Tuto odbouranou část chceme nahradit pálenou cihlou, nejlépe porothermem. Tak a teď k dotazu, hromada lidí nás utvrzuje v tom, že máme zdít z tloušťky 50cm a nemusíme zateplovat. Co se týče té pálené cihly, asi to bude pravda, ale co s tou nepálenou? Ta se také nemusí zateplit? Pokud ano, čím? Víme, že polystyrenem ne, ale jaký druh vaty je na tento typ zdiva ideální? A co fasáda?
Děkuji všem za odpovědi :)
@skunkos Takže myslíte, že i u takové tloušťky zdiva je lepší to ještě zateplit? Jde mi totiž o to, že i ty tenčí cihly (44) jsou o něco levnější, tak ať nekupuju 50-ky když je to dražší a ve finále ještě stejně utratím za zateplení. Poradíte i jaká tloušťka toho zateplení by byla ideální?
@mamamababa Je to zhruba tak, že 50 cm vepřovice by odpovídalo 25 cm normální pálené cihle, dejme tomu Porotherm 30, a v té fázi má ta zeď takový tepelný odpor, který je nedostatečný, takže musíte zateplit. Ale to je můj odhad, projektant to spočítá přesně.
@skunkos Podřezáno už je,dům stojí v mírném kopci, tak by nám pořád vlhla jedna stěna. On to archotekt navrhnul, ale celé špatně, nedostatečné topení, zateplení polystyrenem a zdění ze 30-ky ytongu :D .. Děkuji za rady, jsem aspoň ráda, že jsme se až tak špatně nerozhodli, když si stojíme za zateplením vatou :)
@mamamababa další varianta jsou i dřevovláknité desky. mrkni na stránky insowool nebo pavatex. jsou to difuzně otevřené systémy. je to ale drahá varianta. minerální vata je pojena umělou pryskyřicí, takže ta prodyšnost asi nebude tak velká jako u dřevovlákna. polyš bych také obešel obloukem.
@travas@tomas80
Díky moc za další tipy, všechno to důkladně projdu, ještě máme s fasádou čas, šlo mi hlavně o výběr těch cihel na dostavbu. O té provětrané fasádě jsem už něco slyšela, ale obávám se ceny. Je to velká plocha na zateplení, dům má 6 x 20 metrů a výška bude okolo 3 co se budou zateplovat
@mamamababa podle mě bude mít provětrávaná fasáda ve vašem případě mnohem víc výhod i vyšší životnost než klasické zateplení. cenově to bude dražší, ale není to jen pro horních deset tisíc :-) je to spíš o něco víc časově náročnější (tvorba roštu) a cena také skočí i na materiálu (vata apod.), dřevo, fasádní prvek (např. modřínové fošny :-) udělej si názor sama:
http://www.pavatex-shop.cz/produkty/s...
@mamamababa Při použití systemu Knauf Diagonal 2H by cena neměla být nijak závratná. Systém velmi rychlý a jako fasádní prvek lze použít různé materiály.
K otázce dostavby- z cihly Heluz 44 má kamarád už asi 8 let dům, bez zateplení, topí dřevem a nestěžuje si. Pokud to ještě plánujete i zateplovat určitě je silnější cihla z tohoto pohledu zbytečná. My stavíme z 50ky obyč a zateplovat dům už nebudeme.
@tulda27 U nového domu bych se toho tolik nebála, ale když je to v kombinaci s tím starým, tak mám právě obavy, abychom pak nelitovali. Otec zateplené nemá a sice to v zimě není nějak závratně poznat, ale otázka je co ta nepálená cihla udělá za dalších 30 let
@jaroslav1987 To snad myslím ani nejde na vepřák něco nalepit :D je to mastný povrch. A ani si moc dobře neumím představit jak by se taková vata lepidlem mazala po povrchu. Měli jsme v plánu dát i minerální omítku, aby to větralo
@jaroslav1987 V našem případě ne, umístění domu je takové, že by nám po jeho zboření nemuseli povolit vystavět nový a poklud ano, vystavěli bychom to samé, takže by se to prodražilo o demolici. Sami jsme nad tím přemýšleli, ale vypaltí se to možná tak někomu kdo zdědil zadarmo. My jsme koupili ještě dobře, ale dnes nejdou ceny starých domů pod 800 000 a není to v o moc lepší stavu jak to co jsme koupili my.
@mamamababa záleží na lokalitě, někde nekoupíte pozemek pod 2,5mil. Takže dům za 800 je paráda.. záleží, jak je člověk náročný, ale oprava starého vyjde na vic nez stavba nového.. ale jakje píšu, neznám okolnosti
@jaroslav1987 Dům stál 195 000 včetně pozemku a jediná jeho nevýhoda je, že jedna stěna stojí na hranicích pozemků. Jinak je to lokalita pěkná, budují zde přehradu, veškeré sítě máme na pozemku + vlastní studnu. Koupili jsme to před dvěma lety a vím, že kdybych to chtěla prodat, tak to prodám za 400 000 v pohodě, sousedka teď prodávala to samé a prodala to dokonce za víc. Zní to logičtěji zbourat, ale technický stav toho domu je dobrý vzhledem k jeho věku a pořád ve vzduchu visí to nejasno, zda by stavbu povolili, když by nebyly dodrženy rozestupy domů. I kdyby ano, výjimka na úřadě a ty peripetie okolo také nejsou zadarmo a demolice samotná také ne. Přemýšleli jsme nad tím mockrát a chtěli to dokonce prodat, ale i kdybychom to prodali za těch 400 000, nic tady za to v širokém okolí nekoupím. Pozemky jsou tady různě, od 600 - 2000 za metr, ale ne každý má sítě a spol. Bude to znít blbě, ale i když je to starý barák, nám se tehdy prostě tak nějak líbil, nevím jak bych to popsala. Nikdy jsem starý barák spravovat nechtěla, ale ty ceny pozemků jsou tady šílené a našim snem opravdu nebylo platit 20 000 měsíčně za barák do důchodu. Rozpočet je 2 000 000 i s koupí a zatím jediná položka u které tápeme s cenou je to zateplení a samotná fasáda. Když to napíšu hodně blbě, kdykoliv se toho domu můžeme "zbavit" a začít znovu někde jinde.
s myšlenkou zbourat a postavit nový docela souhlasím. Už jen proto, že jak budete dělat tak zjistíte, že prostě stavět na zelené je někdy daleko lepší. Ale k věci.
Co se týče tloušťky zdiva, tak u 50 cm tloušťky zdiva se ještě o zateplení dá uvažovat ale 60 cm jsou vyhozené peníze. Návratnost v nedohlednu.
U zateplení a volby cihly bych se obrátil na dobrého projektanta nebo projekční kancelář. Není to sranda a doporučuji to opravdu projít do detailů. Pamatujte, že příroda Vám nic neodpustí. Jakmile najde skulinku udělá své.
To podstatné je dořešit stěnu a dořešit zda vůbec se jakékoliv zateplení na Váš dům hodí. Dnes jdou ceny energií nahoru a poletí ještě více. Proto každý zatepluje. Problém zásadní je v tom, zda vůbec to má smysl a zda se něco takového na daný typ baráku hodí. Je to asi stejné, jako by jste se snažila dát do Trabantu motor z Ferrari. To samé je zateplení. Na západ od nás například nenajdete skoro žádnou starší stavbu zateplenou. Dokonce ve Francii a Německu je studie, na základě které je zakázáno veškeré veřejné budovy zateplovat polystyrénem.
To jen okrajově.
Ale k věci. Projektant by Vám měl říci, zda se ten porotherm hodí. A taky by Vám měl udělat návrh zateplení a ukázat 3D simulaci prostupu obvodovou stěnou. Zde je totiž problém, a to: tepelné mosty, rosný koeficient...etc. Dále musí být navržena správná omítka. Nejde tam hodit kde co. To samé sokl.
A co se týče provádění asi největší svinstvo je pur pěna nebo lepidlo mezi polystyrenem. To je to co jsem zmiňoval, příroda si najde cestu a dost rychle. Dneska se jede na pur pěně a pomatenci ještě udělají to že po vytvrdnutí pěnu seřežou a hurá na omítání. Pur pěna je nasákavá a pokud se seřízne, tak je problém. o kterém vy teď nevíte.
Takže doporučuji udělat projekt, pak si vybrat dodavatele a domluvit se. Váš chlap ať vezme pár kámošů a ať přijede technik daného dodavatele a chlapy poučí a vyškolí na detailech. Zbytek už zvládnou. Problém totiž je, že 90% firem zatepluje špatně. A problém není že Vám barák spadne. Problém je, že až sundáte zateplení, tedy majitel po Vás, tak bude problém. Protože na fasádě bude s největší pravděpodobností sprašice. Což je to černé svinstvo co se tvoří v rozích baráků. A ta sprašice je taková sv*ně, že po sundání zateplení se bude vířit i mírným vánkem. A to by byl v tom čert aby nějakého blba za 10 let nenapadlo polystyreny sundávat. Protože právě i pro tento důvod, polystyren na západě je zakázán.
Jinak k zateplení doporučuji pročíst i vlákno o technickém konopí. Asi nejlepší co může být na trhu. Ale otázka co Vám navrhne projektant.
Druhá věc je ta, že výměna otvorových výplní, zateplení je jen A a B...ještě musíte větrat. To je tragédie dnešní doby. Baráky jsou zateplené ale nikdo neřeší větrání...
@cape my jsme 1/3 domu bourali, protože to nešlo jinak udělat. Přes celý štít bude okno a část byla ze škvárnice a kamene. Bohužel si netroufneme ve vesnici plné cizích lidí podnikat takové kaskadérské kousky. Kdybychom to koupili někde od sousedů, které známe x let, v pohodě, ale nechceme to riskovat. Tady jsou na úřadě docela čilí, minule si přijeli jen tak bez ohlášení a bez naší přítomnosti zkontrolovat, jestli je stodola, kterou jsme uvedli do katastru na výmaz skutečně pryč. Dozvěděli jsme se to až od souseda, že nám někdo chodil po pozemku a vyptával se na nás a na stodolu. Přitom jsme tu stodolu ani nebourali my, byla spadlá už když jsme to koupili, banka po nás chtěl uvést skutečný stav do pořádku. Mysleli jsme si, že právě když to koupíme na malé vesnici, kde jsou všichni rádi, že se zvelebuje kraj budeme to mít jednodušší, ale bohužel ne :D :D Asi mají málo práce, tak se v tom extrémně šťářou, takže když jsme čekali na povolení prvního projektu, skutečně jsme ho dostali až po těch 30 dnech i když mi úřednice tvrdila, že to bude hned, že to mají do 14-ti dnů.
@mamamababa To jako, že Vám úředník stavebního úřadu loudil po Vašem pozemku? To Vás ani nevyrozuměl poté co byl na místě? A ještě k tomu jste nebyli ani doma?
Ještě řekněte že máte plot a ten blb si vlezl svévolně na Váš pozemek...
Stalo se tak?
Pokud ano, tak dotyčný porušil zákon.
@poslednipretorian Dobrý den, plot ještě nemáme a řekli nám to sousedé. Pak mi došlo o koho šlo a nechci teď tvrdit, že nám to 100% neřekli, je možné, že se o tom zmínila , že tam možná pojedou, ale to už nevím. Nikdo mi však nevolal, že jedou nebo že tam u toho máme být také. Zatím tam nebydlíme, tak je možné, že si ta externí pracovnice myslela, že tam žijeme a nevěděla stav toho domu, když tam jela. To je už však problém mezi úředníky :D :D
@mamamababa
Pokud jste se slovně dohodli, tak to stačí (byť jak říkáte, nejste si už jistá). Nicméně, co se týče oplocení, dávejte si pozor na dodržení BOZP. Nevím jakého charakteru to máte stanoveno v povolení ale otázkou je, jak SÚ řešil věc staveniště a BOZP. Jako stavební úřad to stejně neřeší a dlabe na to, ale jde spíše o BOZP a případné zranění cizích osob. Dneska se dá na takových věcech docela vyrýžovat nemalé peníze.
@mamamababa
moment, co myslíte tím "externí pracovnice"? Vás přece jezdí kontrolovat daný referent, který Vás má pod palcem a který Vám vydával povolení.
@poslednipretorian o žádném referentu tedy nevím, nám nejezdí stavbu ani nikdo kontrolovat co se týče stavebního dozoru. Jediný kdo příjde je odhadce a ten příjde jakmile vyčerpáme polovinu hypotéky a povolí, popřípadě pozastaví její další čerpání (jde o to, abychom za to nekupovali nic jiného a dům tak nenabýval na hodnotě). Vyrýžovat se na tom dá, naštěstí z jedné strany máme dům, který je taktéž neobývaný a neobyvatelný, z druhé strany máme sousedovu stodolu a jejich dům je od našeho až 5,5 metru daleko. Oplotit nyní nelze, pozemek je společný pro dva domy, musí se nejdříve zavolat geodet, aby jsme pozemky rozdělili, protože to nebude přesně půl na půl, my budeme mít o něco širší než soused na základě vyrovnání (to tu nechci rozepisovat, bylo by to na dlouho).
A abychom to dovedli do zdárného konce, kdo tedy byl na tom našem pozemku, asi jsme se navzájem špatně pochopili. Na pozemku byl pracovník z katastrálního ne stavebního úřadu. já měla pouze strach do budoucna, pokud to takto řešil katastr, aby se nám tam nepromenádoval někdo ze stavebního. Šlo o výmaz stodoly z katastru, nevím tedy jestli to souvisí i se stavebním úřadem, ale myslím si, že ne.
@mamamababa
No já myslím, že to máte nějak popletené ale to je jedno. Jen tak na okraj, ještě jsem nezažil přijet pracovníka KÚ. Už jen pro to, že tito lidé pracují s úředně ověřenými listinami, které dostanou od majitele, investora nebo třeba od stavebního úřadu. A týká se to i výmazu stodoly. Pokud to bylo jednou zavedeno do katastru, tak příslušný stavební úřad musí:
1) pokud stavba sama spadne, přijet na místo a vydat patřičný dokument, který zašlete na příslušné pracoviště a víc se už nestaráte.
2) demolice stavby podléhá dokumentaci "bourací" podle platných pravidel a na základě toho stavební úřad vydá povolení k demolici a následně vydá lejstro, že stavba byla zbourána. Opět kolotoč, s katastrálním úřadem.
Ve Vašem případě mi to přijde divné. Ale nechápu, co tam dělal člověk z katastru. Pokud tam ale opravdu byl, tak v tom případě, pokud nemá lejstro stavebního úřadu (viz moje dva body nahoře), tak Vás vyzve k doložení potřebného lejstra které by jste měli mít od stavebního úřadu.
Asi nejlepší bude, když se podíváte na: www.cuzk.cz
zadejte si Vaši oblast, číslo katastrální Vašeho pozemku a podívejte se, jak to se stodolou vypadá(do mapy). Měl by tam být vyznačený půdorys té stodoly co tam stála. dole v té mapě jsou ikonky, najeďte si na ikonku informace, zmáčkněte ji a klikněte na parcelní číslo dané stodoly.
Otevře se Vám nové okno, popřípadě přepíše původní a hned uvidíte, jak je to vedeno.
Jinak nechápu Vaši obavu s tím stavebním úřadem, když výše píšete, že máte povolení, které trvalo 30 dnů, než Vám jej vydali...
Co se týče toho oplocení, tak jsme se nepochopili. Výše píšete, že SÚ Vám vydal nějaké povolení se stavebními úpravami vašeho domku. To povolení vydával na základě projektové dokumentace a v té projektové dokumentaci musí být i zmínka o staveništi(tam se mimo jiné řeší i to aby se cizí a neoprávněné osoby nedostali na staveniště a nepřivodili si úraz či smrtelný úraz). Pokud jste jeli na stavební povolení...v oražené dokumentaci to budete mít. Pokud tam není ani čárka, tak je to "jedno" ale jinak platí, že: "staveniště musí být oploceno" (viz §24 vyhlášky 501/2006Sb. odstavec č.1 poslední věta a pak platí: 591/2006 Sb. která řeší BOZP a staveniště.) A je jedno, jestli je to dům Franty Opršálka a nebo prostor, na kterém firma xxx bude stavět areál o velikosti 6 ha.
V projektu pro stavební povolení to ale vždy je. Pak je otázka jak to projektant napsal. Pokud obecně formuloval jen odkaz na dané paragrafy, tak Vás lituji.
@poslednipretorian jinak ta 591 je nařízení vlády. Tedy Nařízení vlády 591/2006 Sb. o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích