Zateplit starší suchý cihlový dům - ano nebo ne?

Profilova fotka
Dotaz k bláznům, jako jsme my, co rekonstruují nebo rekonstruovali starší dům - v tomto případě cihlový. Šířka obvodového zdiva je 45cm. Zateplovat či ne? Stále váháme, dům je od sklepa úplně suchý, ale dělají se nové podlahy, dům se ještě více utěsní novými okny, tak se bojíme vysoké vlhkosti a plísně (už jsme to zažily v podnájmu - dům se opravil, zateplil a začal krásně plesnivět :/). Dávali bychom 10cm polystyren.
Odpovědět
Určitě je obava s plísní na místě. pokud se rozhodnete zateplit, což v případě celkové rekonsstrukce doporučuji, zvolil bych alespoň 14 cm polystyren, a to z toho důvodu že mezi zdivem a 10cm polystyrenem vám to bude s velkou pravdepodobností plesnivět-né polystyren, ale zeď.Pokud nechcete mít starost s častým větráním zvolte rekuperaci- můžete udělat alespoň rozvody a později přikoupit jednotku.@andrejka1234
Odpovědět
@andrejka1234 Já bych nezateplovala pokud v domě nemáte problémy s tepelnými mosty. Ještě s tím mohou zamávat nová, těsnější okna, Ušetřené peníze bych investovala do tepelného čerpadla, kterým můžete levně topit i v prípadě velkých TZ. ;-)
Odpovědět
Problém s vlhkostí --> plesnivěním není ani tak v zateplování, pokud zdivo není vlhké. Problém bývá obvykle v oknech, která se mění za těsná. Pak se větrá málo atd., tím to vzniká. Dříve se stavěly chalupy, v kterých se ani moc větrat nemuselo, poněvadž neměla zcela těsná okna = luftovalo to jaksi samo, v některých případech se používalo topení lokální na tuhá paliva - to odsávalo vzduch zevnitř a málo těsnými okny proudil neustále čerstvý - to jsem měl roky já - chalupa byla i vlhká, ale pokud se topilo, nikde nic neplesnivělo, pořád bylo vlastně větráno, kamna topila a zároveň tu nadbytečnou vlhkost vytáhla. Dnes se stavějí jakoby konzervy dokonale těsné, pak je třeba často větrat, aby se vlhkost snižovala, větráte-li dobře (rozuměj bez rekuperace), máte zase větší tepelné ztráty větráním, a výsledek je podobný jako byste si nechali stará okna. Ale to jsem odbočil. Nevím, jak na tom ten Váš dům jak s čím je, tedy obecně lze vybrat z těch dvou odpovědí přede mnou. Zkrátka když už tedy chcete nová okna, dobře. Tedy buď zateplit pořádně nebo změnit zdroj tepla. V každém případě Vás ale bude čekat řešení větrání (ale to souvisí s novými okny), v tom vidím problém zásadní.
Odpovědět
@andrejka1234 Popřemýšlet nad provětranou fasádou, tedy pokud se ukáže zateplení jako nutnost.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Chtěla bych oživit tuto diskuzi. Také řešíme. Rekonstruujeme dům 33 let starý, ale obvodové zdivo je jen 30 cm + omítka a fasáda = 35 cm, není to moc. Měníme stará dřevěná okna za plastová trojskla a chceme udělat pořádnou izolaci střechy, v současné době je izolace dost mizerná a krytina je teď vlnitý eternit, ten půjde dolů a budeme dávat tašky. Myslíte, že okna a pořádná izolace střechy bude stačit k pohovému bydlení?:-) Neradi bychom celý dům "udusili" pod izolací, ale zas abychom se doplatili za energie. Obvodové zdivo je sice jen 30, ale orientace domu je J a JH, na severní straně je jen jedno okno, jinak největší okna jsou právě na J a JZ. Dům je suchý bez plísní. Máme dilema v tom, jestli se ještě celkové zateplení obvodových zdí vyplatí natolik, abychom do toho šli, už to, že vyměníme okna a střechu se jistě do úspory za energie promítne. Návratnost nákladů vynaložených na zateplení je v řádech desetiletí, takže mám pocit, že je to možná ve výsledku nula od nuly s tím, že životnost zateplovacího systému je cca 25 let, takže pak ideálně by bylo potřeba dělat to zas znovu ...... :-)
Odpovědět
@eilleen2780 zajímavá informace že "životnost zateplovacího systému je cca 25 let", to je Váš pocit při pohledu z okna, nebo jak jste se k téhle informaci dopracoval?
Odpovědět
@pavel009 Vyčetla jsem to z různých odborných článků na internetu, týkající se zateplení - není to samozřejmě ve všech, ale v pár se tato pro mně znepokojující informace objevuje, píší to např. i zde http://www.netoptezbytecne.cz/zateple... u záporů zatepleného zdiva. Netuším, jestli se u nás tak dlouho zatepluje a jestli už to první průkopníci, kteří mají zatepleno musí řešit, ale představa, že by tomu tak skutečně bylo a před důchodem bych měla dělat rekonstrukci zateplovacího systému se mi vůbec nelíbí.
Odpovědět
@eilleen2780 aha ona to píše firma co propaguje nezateplování
Odpovědět
@eilleen2780 Já bych innvestovala do levného zdroje topení.....myslím si, že zateplit starý dům je vždycky trochu riziko (vlhkost, plíšeň)...ale to je jen můj laický pocit.
Odpovědět
@eilleen2780 Pokud Vám jde o úsporu a vyloučení plísní tak nejefektivnější je to udělat najednou a komplexně. Co se týká životnosti zateplení tak záleží na provedení a použitých materiálech. Teď jsem četl v odborným časopise že v Německu kontrolovali zateplení po 25 letech a nejevilo žádné poškození, degradaci a závady. Alfou a omegou je znát TZ objektu a dle toho zvolit postup , rozsah a způsob vytápění. U staršího domu bych uvažoval o provětrané fasádě.3 sklo?
Odpovědět
@bamak, pokud se udělá kompletní hydroizolace tak jak má být (podřezání, hydroizolace podlah, vše správně napojené) tak "problém" s vlhkostí je stejný jako u nového domu.
Odpovědět
@bamak Nejlevnější energie je ta která se nespotřebuje. Který zdroj topení je levný a zároveň dostatečné komfortní?
Odpovědět
Článek se načítá
@pavel009 To máš asi pravdu, jen takto komplexně/složitě/draze to málokdo udělá a pak jsou ty problémy....levným topením jsem myslela např. peletky, nebo komfortnější TČ.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?