10 osvědčených způsobů, jak odstranit plíseň z oblečení a předejít jejímu návratu
Třídili jste si své oblíbené šaty a zjistili jste, že máte plíseň na oblečení? Nebo vám vlhne skříň? Známe jednoduché a účinné způsoby, jak se plísně zbavit.
Jak a kde plíseň nejčastěji vzniká
Plísni se velmi dobře daří ve vlhkém a nevětraném prostředí. Určitě jste už někdy ucítili její typický zápach po otevření skříně na chatě, kde jste již déle nebyli. Problémy s plísní však můžete mít také v cihlových domech. Dokonce i tehdy, máte-li nová okna a kvalitně zateplený dům. Nadměrná vlhkost proniká dále ze stěn do skříní a následně do oblečení. V bezpečí ovšem nejsou ani koberce, matrace či čalouněný nábytek.
Dejte pozor na to, kam skříň umístíte
Oblečení nezplesniví jen tak samo od sebe. Často za to může skříň, která je umístěna například velmi blízko zdi. Pokud je navíc tato stěna fasádní, problém je na světě. Skříně byste proto měli umístit do vzdálenosti alespoň deseti centimetrů od stěn. Ujistěte se, že za skříně může proudit teplý vzduch. To je jediný způsob, jak zajistit, aby se za skříní nesbíhala vzdušná vlhkost.
Tip Modré střechy:
Používejte odvlhčovače vzduchu nebo absorbéry vlhkosti (např. silikagelové sáčky) ve skříni, abyste snížili vlhkost a zabránili tvorbě plísní.
Nestačí větrat pravidelně. Musíte větrat správně
Pokud máte problém s vlhkostí vzduchu ve vašem domě, zkuste si pořídit vlhkoměr, a tak si vlhkost v interiéru hlídat. Relativní vlhkost vzduchu by neměla dlouhodobě překračovat 50%. Pokud máte s vlhkostí problém, můžete jej vyřešit pravidelným, ale správným větráním. Jednoduše řečeno, větrání přes „ventilačky“ není správné a nebude proti vlhkosti ve vašem domě ani fungovat.
Větrat byste měli několikrát za den. Důležitá je hlavně intenzita. Otevřete okna dokořán, nejlépe všechna najednou, a nechte je otevřená asi 5 minut. Průvanu se nebojte. Vzduch se krásně vymění, stěny se však neochladí a následně tak byt rychle znovu vyhřejete.
Doporučujeme:
Co dělat, když prevence nestačila a objevili jste plíseň ve skříni
Co dělat, když vám skříň zplesnivěla? Vůbec ji nemusíte vyhazovat. Doporučujeme na ni nanést odstraňovač plísní, nechat působit 20 minut a poté ještě za vlhka plíseň odstranit. Při této činnosti se samozřejmě chraňte, protože plísně mohou být velmi nebezpečné. Jakýkoliv účinný prostředek proti plísni se rozhodnete použít, postupujte přesně podle návodu.
Vyzkoušet můžete také domácí recept. Smíchejte stejné díly bílého octa a vody do rozprašovače. Postříkejte postižená místa a nechte působit alespoň hodinu. Potom povrch důkladně otřete a osušte. Na postižená místa můžete použít také jedlou sodu. Posypte jí povrch a nechte působit několik hodin. Potom povrch vysajte nebo otřete vlhkým hadříkem.
Jak odstranit plíseň na oblečení?
Nemusíte ho nemilosrdně vyhazovat. Máme pro vás několik tipů na vyzkoušení:
- Pokud je to možné, nejprve vytřepejte nebo jemně kartáčujte plíseň venku, abyste minimalizovali šíření spor v domácnosti.
- Plesnivé oblečení na noc namočte do octa. Následně oblečení propláchněte, poté jej vyperte v pračce na co nejvyšší teplotu. Ocet pomáhá neutralizovat zápach a zničit spory plísní.
- Použít můžete také speciální přípravky na plísně a skvrny. Nechte je působit přesně podle návodu. Zkuste také klasické žlučové mýdlo, které je výborné i na skvrny.
- Pokud je oblečení bílé nebo stálobarevné, přidejte do praní bělidlo. Dodržujte pokyny výrobce pro dávkování a bezpečné používání.
- Pro bílé a světlé oblečení můžete použít peroxid vodíku. Smíchejte peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1 a naneste na postižená místa. Nechte působit 10-15 minut a poté vyperte jako obvykle.
- Po praní nechte oblečení schnout na přímém slunečním světle. UV paprsky pomáhají zničit zbývající spory plísní a eliminovat zápach.
- Pokud na bavlněných látkách vidíte skvrny od plísně, můžete látku posypat křídou, položit na ni sající papír a přežehlit.
- Netradičním způsobem odstraňování plesnivých skvrn je podmáslí. Můžete jej vyzkoušet i na oblečení z jemných tkanin. Oblečení vložte na dva až tři dny do podmáslí a poté opláchněte vodou. Vyperte obvyklým způsobem.
- Pokud vašemu oblečení neuškodí vysoká teplota, můžete jej i vyvařit po dobu 30 minut ve vroucí vodě.
- Skvrny od plísně dobře odstraní i soda na praní. Smíchejte ji s trochou pracího prostředku a oblečení v ní jednoduše vymočte. Podobně jako soda funguje i kuchyňská sůl.
Tip Modré střechy:
Pokud jsou plísní postiženy drahé nebo velmi jemné oděvy, zvažte profesionální chemické čištění. Profesionálové mají zkušenosti a vybavení pro efektivní odstranění plísní bez poškození vašeho oblíbeného oblečení.
Plíseň na oblečení dokáže velmi potrápit. Zkuste jí předcházet
Při odstraňování plísně z oblečení je velmi důležité načasování. Čím déle plíseň na oblečení necháte, tím větší problémy budete mít s jejím odstraněním. Skříně a šatníky pravidelně kontrolujte, abyste měli jistotu, že oblečení nepáchne a netvoří se na něm žádné plesnivé skvrny.
P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock