7 důvodů, proč vysychají túje v zahradě

  • 07.07.2024

Kvůli hustému jehličí a elegantnímu vzhledu patří túje mezi populární zahradní dřeviny. Jejich husté koruny poskytují soukromí a estetický prvek v zahradě. Některé druhy tújí mají zajímavé barevné variace. Kromě tradiční zelené barvy se můžeme setkat se stříbrnými, žlutými nebo modrými odrůdami. Rostou poměrně rychle a jsou stále zelené, což jsou další důvody, proč je zahrádkáři vyhledávají.

Mnohé druhy tújí mají charakteristickou příjemnou vůni. Při dotyku se z jehličí uvolňují éterické oleje, které mohou mít uklidňující účinek a podporovat zlepšení nálady. V některých kulturách jsou túje symbolem síly, stálosti a dlouhověkosti. Pravdou je, že túje dokáží prosperovat dlouhá léta, než začnou vysychat. Proč túje vysychají? Důvodů je více.

Proč túje vysychají
Zdroj foto: iStock

1. Nesprávná zálivka

Túje potřebují přiměřené množství vody k udržování své vlhkosti. Nedostatek vody může způsobit vysychání. Na druhou stranu příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů. Zejména během suchých zim bez sněhu se stává, že túje nemají dostatek vláhy. V tomto období je proto vhodné dopřát jim zálivku, a to zejména u mladých stromků.

2. Nevhodná půda

Tújím se daří v propustné půdě, která udržuje vlhkost, ale zároveň nezadržuje vodu. Půda, která příliš zadržuje vlhkost, způsobuje vysychání stromů nebo hnilobu kořenového systému. Většina odrůd tújí prosperuje v půdě s neutrálním až mírně kyselým pH. Příliš alkalická půda může negativně ovlivnit dostupnost živin pro rostliny.

3. Nesprávné hnojení – častý důvod, proč túje vysychají

Příliš velké množství hnojiva nebo nesprávný typ hnojiva může poškodit kořeny tújí, což je důvodem, proč vysychají. Túje nejčastěji trpí nedostatkem hořčíku. Tato důležitá makroživina zajišťuje rostlinám zdravý růst a vývoj. Má zásadní vliv na mnoho biochemických a fyziologických procesů v rostlinách. Pravidelné hnojení tújí je důležité, zejména na jaře před začátkem růstové sezóny.

Hnědnutí tújí je také přirozeným jevem, který se objevuje zejména na jaře. Takové suché výhonky stačí jemně uříznout.

Nesprávné hnojení – častý důvod, proč túje vysychají
Zdroj foto: iStock

4. Nevhodné stanoviště

Túje preferují polostín až plné slunné stanoviště. Příliš mnoho slunečního záření může způsobit vysychání a popálené jehličí. K němu může dojít zejména tehdy, když jsou túje vysázeny v blízkosti betonového plotu, ze kterého sálá silné teplo. Riziko vysychání tújí je ještě vyšší, pokud se túje betonového plotu přímo dotýkají.

5. Proč vysychají túje – mohou za to škůdci a nemoci

Tento okrasný druh stromu mohou napadnout například roztoči a mšice, kteří rostlinu oslabí. Častou příčinou vysychání tújí jsou také houbové infekce. Pokud jsou konce vyschlých větví napadeny škůdci, je nezbytné je chemicky ošetřit. Náchylné jsou zejména vrchní a mladé výhonky tújí, které je třeba opakovaně ošetřit fungicidy.

Dalším škůdcem, který způsobuje vysychání tújí je zelený lesklý brouk (Lamprodila festiva). Do našich končin se dostal pravděpodobně dovozem jehličnanů ze zahraničí. Během krátké doby dokáže zničit i větší výsadbu tújí. Samičky kladou vajíčka do trhlin v kůře, kde se vyvíjejí a postupně devastují vnitřek túje. Účinný je postřik a lepové destičky na hmyz. V případě, že se stromy nepodaří zachránit, je dobré je odstranit a spálit, jelikož se v nich mohou nacházet vajíčka nebo larvy.

Mezi škůdce, kteří napadají túje, patří také:

  • Lykokaz jalovcový
  • Molovka zeravová
  • Lýkožrout modřínový
  • Štítenka jalovcová
  • Lykokaz tújový
Proč vysychají túje – mohou za to škůdci a nemoci
Zdroj foto: iStock

6. Změny teploty

Extrémní a časté teplotní změny mají také negativní vliv na růst a prosperitu. Zejména tehdy, když jsou vysazeny v chladnějších oblastech. Túje potřebují stálé prostředí, protože se nedokážou dostatečně rychle přizpůsobit neustále se měnícím životním podmínkám.

7. Hustá výsadba

Obecně platí, že menší druhy tújí je vhodné od sebe zasadit ve vzdálenosti od 60 do 100 centimetrů. Větší druhy tújí potřebují větší vzájemnou vzdálenost při vysazení, a to 2 až 4 metry. Jsou-li túje zasazené příliš blízko u sebe, vzájemně se okrádají o vlhko, světlo a živiny. Důsledkem toho dochází k jejich vysychání. Vhodná vzdálenost platí i pro plot. Túje by neměly být natlačeny na oplocení a přečuhovat přes něj.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku