7 tipů pro správný výběr finančního poradce

  • 22.10.2023

Chystáte se koupit dům, byt, popřípadě pozemek? Pouštíte se do nesnadného úkolu postavit si rodinný dům a jediné, co vám chybí, je financování? V tomto momentě řeší většina z nás otázku, jak si vybrat z množství informací o možnostech financování, které nás každodenně zaplavují. Naše tipy pro správný výběr finančního poradce se vám jistě hodí.

správný výběr finančního poradce
Zdroj foto: Canva

Kdo je finanční poradce?

Vyberte si spolehlivého a kvalitního finančního poradce, kterému budete důvěřovat, a bude schopen ušít vám financování na míru. Můžete se obrátit přímo na pracovníky v bankách. Ti však umějí poradit jen v okruhu nabízených služeb svého zaměstnavatele. Případně je zde možnost využít služeb externích zprostředkovatelů, kteří spolupracují s více společnostmi. Ti pracují s větším portfoliem produktů a umějí vám poskytnout i širší spektrum řešení financování.

Každý finanční poradce musí mít certifikaci

Kvalitní finanční poradce se neustále vzdělává. Své znalosti si musí pravidelně přenášet do certifikace, která je podmínkou výkonu tohoto zaměstnání.

Rozlišujeme tři stupně certifikace finančních zprostředkovatelů a ty také odrážejí rozsah znalostí poradce:

  • základní stupeň – postačuje pro vázané finanční poradce pracující přímo ve finanční instituci, kteří mohou zprostředkovávat pouze produkty dané instituce
  • střední stupeň – ten mají finanční poradci zprostředkující produkty více finančních institucí a klient si tak může skutečně vybrat banku či pojišťovnu, která mu nejvíc vyhovuje
  • vyšší stupeň – je podmínkou vedoucích zaměstnanců institucí

Také podle zákona musí být registrován v České národní bance v Seznamu regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu, kde si umí každý klient zkontrolovat i stupeň certifikace. Ale ani toto není zárukou odborné způsobilosti. Finanční poradce musí především chtít pomoci.

Doporučujeme:

Finanční poradce naleznete také v našem katalogu Profesionálů v části „Finanční a právní poradenství“

Na co si dávat pozor při výběru finančního poradce?

1) Registrace v ČNB + ověření nedoplatků v Sociální a zdravotní pojišťovně

Registrace v ČNB je základem pro výkon povolání. Správný výběr finančního poradce proto musí zahrnovat i jeho prověření. Pokud není registrován, můžete předpokládat, že nemá ani certifikaci. Pokud má dluhy vůči státním institucím, neumí své finance efektivně rozložit. Jak potom může radit vám?

2) Délka praxe

Podle správnosti by měl platit nepsaný zákon, že čím déle vykonává pozici finančního poradce, tím více má zkušeností. Ovšem i finanční poradce – začátečník umí poskytnout kvalitní práci, má-li za sebou někoho s dlouholetou praxí nebo pokud má za sebou praxi přímo v bankovním sektoru. Ten mu umí poradit, usměrnit ho a dodatečně i zkontrolovat. Délku praxe lze ověřit v registru ČNB (nepočítá se tam bankovní praxe).

3) Z domu nebo z kanceláře, večer nebo celodenně?

Úspěšný finanční poradce by měl svou profesi vykonávat v první řadě zodpovědně. Stylově zařízená kancelář nemusí být nutně znakem profesionality. Sice vám možná zaručí soukromí, ale stejného soukromí umíte dosáhnout i u vás doma nebo na jiném příjemném místě. Dobrý finanční poradce by měl v první řadě věnovat klientovi tolik času a znalostí, kolik daný klient potřebuje, bez ohledu na místo výkonu práce.

Zdroj foto: Canva

4) Reference

Nejdůležitější faktor, který ovlivňuje výběr finančního poradce, jsou zkušenosti jiných lidí a reference od přátel nebo i od institucí, se kterými spolupracuje. Čím více referencí, tím lepší obraz si můžeme o něm udělat. Možná vám při tom pomohou i zkušenosti našich uživatelů ve Fóru.

5) Poslech, ochota a řešení

Správný finanční poradce umí poslouchat. Vždyť koho by zajímal někdo, kdo se snaží prosadit své řešení i na úkor finančních ztrát klienta. Naslouchání je základ vztahu mezi klientem a poradcem. Jen tak umí správně nabídnout řešení a ochotně kdykoli reagovat na případné změny finančního stavu svého klienta.

Přečtěte si také:

Diskuse v našem Fóru na téma „Financování“

6) Osobní kontakt

Další důležitý faktor, který nesmíte podceňovat. Při setkání se hodně ptejte. Je třeba klást množství otázek, a také ty, které vám možná připadají jako banální či hloupé. Pokud si stále nejste jisti, nebo nemáte z poradce dobrý pocit, stále můžete couvnout ze spolupráce. Vždyť jde o vaše peníze.

Zdroj foto: Canva

7) Finančního poradce neplatíte vy, ale banka či pojišťovna!

Pokud finanční poradce od vás žádá jakoukoli finanční úplatu za své poradenství, je třeba zbystřit pozornost. Každý finanční poradce totiž není financován klientem, ale institucí, případně bankou, pro kterou pracuje. Odměnu za svou práci získávají formou provizí.

Chystáte-li se využít služeb finančního poradce, je dobré věnovat jeho výběru dostatek času. Tento čas se může vrátit v podobě kvalitních služeb a ušetřených finančních prostředků. V neposlední řadě se investice vrátí i v úsilí, které finanční poradce vynaloží na to, aby zvelebil náš majetek.

Článek vznikl ve spolupráci s naším Profesionálem: Úvěrový specialista – Ing. Andrea Hochelová RSc.

Zdroj foto: Canva

Diskuse na téma článku