Veterinář radí: Hárání feny a falešná březost
Hárání a falešná březost patří mezi majiteli fenek k častým tématům. Každý zodpovědný majitel feny by měl vědět, jaký mají průběh a jak může svému psovi pomoci. Přesto jsou hárání feny a falešná březost pro některé majitele psů velkou neznámou. Na důležité otázky týkající se těchto témat nám proto odpověděl zkušený veterinář MVDr. Pavel Valašek.
První hárání feny
Hárání feny je pravidelný pohlavní cyklus, který se většinou projevuje dvakrát do roka. Tento interval je ovšem velmi individuální a podmíněný plemenem, velikostí psa a různými jinými faktory. „První hárání pozorujeme u fen ve věku od 6 do 12 měsíců. U některých lze i trochu později. Platí pravidlo, že čím větší plemeno, tím později se první hárání dostavuje, ale zpravidla to bývá v tom intervalu, který uvádím“, vysvětluje MVDr. Pavel Valašek z veterinární kliniky VetPoint.
Hárání feny provázejí tělesné příznaky, ale také změny v chování zvířete. „Jsou to v první řadě změny na jejích vnějších pohlavních orgánech – otok vulvy, který nastupuje na začátku říje a potom je to typický výtok s příměsí krve. U fen můžeme pozorovat také celou škálu individuálních projevů změny chování od zvýšené přítulnosti k lidem i jiným psům, až po jistou odměřenost až agresivitu vůči jiným psům. Do velké míry to závisí na fázi říje“, pokračuje veterinář.
Nežádoucí nakrytí feny
S háráním souvisí i zvýšené riziko nežádoucího nakrytí feny. „Nejvyšší riziko je v době tzv. LH-píku, kdy dochází k ovulaci, do vejcovodu se dostávají vajíčka a putují naproti spermiím. K tomuto dochází zpravidla 7. – 13. den. Zde bych chtěl poznamenat, že není vždy jednoduché určit „Day one“, takže přesně se optimální doba krytí stanovuje podle hladiny progesteronu v krvi“, radí MVDr. Pavel Valašek.
Přečtěte si také:
Sterilizace feny – před nebo po prvním hárání?
Chcete-li usnadnit své feně zvládnout období hárání, neotálejte s včasnou preventivní chirurgickou sterilizací. V souvislosti se sterilizací fen před nebo po prvním hárání existuje mnoho různých názorů z řad odborníků i laiků. „Na toto téma nejsou zcela jednoznačné názory, takže vám řeknu, co si myslím v kontextu se zkušenostmi a aktuálními vědeckými poznatky v době psaní tohoto textu. U fen malých a středních plemen – řekněme těch, které v dospělosti nepřesahují 15 – 20 kg, je určitě nejlepší cestou sterilizace před prvním háráním. Ale těsně před prvním háráním – tedy optimálně ve věku 6 měsíců. Pokud se to nestihne, nic se neděje, fenu je třeba nechat dohárat a provést sterilizaci tak 4 – 8 týdnů po ukončení hárání. U středně velkých až velkých plemen – řekněme 20 – 40 kg v dospělosti je vhodné počkat po prvním hárání. U gigantických plemen je vhodné přečkat i dvě hárání, ale pozor, nečekal bych déle než do 20. měsíce života“, varuje odborník.
Zapojte se do diskuse:
Jaké plemeno psa vybrat do bytu?
Falešná březost feny
Falešná březost se vyskytuje poměrně často a je vysoká pravděpodobnost, že postihne každou nekastrovanou fenu. Nejlepší prevencí proti falešné březosti je proto sterilizace. „Falešná březost je stav, který vzniká v důsledku hormonální dysbalance, v jejímž důsledku nastávají v těle feny změny imitující blížící se porod. Dochází k ní zpravidla 40. – 60. den po hárání, někdy i dříve. Chtěl bych zdůraznit, že toto je chorobný, nikoliv normální stav. Fena během toho trpí. Téměř všechny postižené feny tím trpí opakovaně a je jen vinou majitele, že fena musí takto trpět.“
„Projevuje se změnami na mléčné žláze, která se aktivně připravuje na mateřské povinnosti, výrazně se zvětší a začíná produkovat sekret podobný mléku. Výrazné jsou i změny chování – většinou melancholie, nechutenství, někdy i agresivní projevy“. Léčbu falešné březosti u feny v žádném případě nepodceňujte. Je velkou chybou, že mnozí majitelé fen spoléhají na to, že nemoc fena překoná sama. „Určitě je třeba, aby takovou fenu vyšetřil veterinární lékař. Léčba je většinou hormonální a trvá přibližně 5 – 10 dní“, dodává MVDr. Pavel Valašek.
Tipy, jak zvládnout hárání feny a falešnou březost
• V obou případech je dobré zvýšit psovi fyzickou aktivitu. Dopřejte své feně delší procházky, začněte ji učit nové povely, vymýšlejte nové hry a společné aktivity. Zaměstnejte psovi hlavu a tělo.
• Přerušte socializační nebo jiný výcvik během hárání a omezte styk s ostatními psy.
• Hárající fenu venčete výhradně na vodítku.
• U feny s falešnou březostí může dojít k větší chuti k jídlu. Aby nedošlo k přílišnému zvýšení hmotnosti, snižte krmnou dávku.
• Během falešné březosti se snažte zabránit feně, aby si olizovala bradavky. Tato aktivita více stimuluje produkci sekretu podobného mléku. Pokud je to nezbytné, pomozte si oblečením pro psy nebo se poraďte se svým veterinárním lékařem o vhodných zdravotních pomůckách, které byste mohli k překrytí bradavek použít.
• V době falešné březosti jsou feny zvyklé chovat ke svým hračkám tak, jako by šlo o skutečná mláďata. Je důležité, abyste toto chování nepodporovali a psí hračky odložili z jejího dohledu.
• Nezapomínejte, že hárající kalhotky nechrání fenu před nakrytím. Jsou jen hygienickou pomůckou.
Autor článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock