Rychlerostoucí stromy a keře do každé zahrady

  • 01.02.2024

Přestěhovali jste se do nového domu a potřebujete se co nejdříve opticky oddělit od sousedů? Hledáte k doplnění své zahrady stromy, které by ji opticky zútulnily? Nebo jen toužíte okolí domu zpestřit stromy, které rostou opravdu rychle? Rychlerostoucí stromy a keře mají své výhody. Nashromáždili jsme pro vás několik tipů na rychlerostoucí keře a stromy, které příjemným způsobem doplní každou zahradu.

Rychlerostoucí stromy a keře
Foto: iStock

Škumpa orobincová

Latinsky Rhus typhina je specifickým stromem, který si mnozí vybírají pro jeho překrásné zbarvení palmovitých listů během podzimního období (hýří odstíny oranžové, červené až purpurové barvy). Jeho větve bývají hustě ochlupené. Charakteristický je tmavě červenými vztyčenými souplodími, které koncem léta dosahují až 15 cm. Tento strom se velmi rychle rozmnožuje (pod sebou vytváří množství výmladků, které je třeba pravidelně odstraňovat, pokud nechcete, aby se přemnožil) a stejně rychle i roste (dokáže dorůst až do výšky 5m). Daří se mu na slunečných místech a při pravidelném řezání se krásně rozkošatí.

Škumpa orobincová
Foto: iStock

Paulovnie plstnatá

Paulownia tomentosa je nenáročný strom původně pocházející z Číny, který byl vysazován na císařských nádvořích a považován za symbol ženství. Pěstován je zejména pro jeho nádherné fialové květy a neobvykle velké listy (o průměru až 60 cm). Jeho listy a med z květů se využívají pro léčivé účinky a chutí jsou podobné vanilce. Tento strom je schopen narůst do skutečně enormních rozměrů (10 – 30 m; přičemž za jednu sezónu vzroste o 3-6m), proto je třeba si jeho pěstování velmi dobře promyslet. Právem se považuje za nejrychleji rostoucí strom na světě. Pokud ale toužíte po mohutném, velmi pěkném stromu, který efektivně vyplní prostor a pomůže stínění, jste na správném místě.

Paulovnie plstnatá
Foto: iStock

Pustoryl věncový

Keř Philadelphus coronarius pochází ze Středomoří a je rozšířen zejména v Itálii. Jeho drobné květy bílé až krémové barvy, kvetoucí od začátku května do července, jsou charakteristické díky svému pronikavému aroma. Roste skutečně rychle a dokáže dosáhnout výšky 2 až 4 metry, což je na okrasný keř vcelku úctyhodná výška. Díky své hustotě a rychlému růstu se často využívá pro výsadbu v parcích. Pokud vám nevadí výrazná vůně během kvetení (často na ni bývají náchylní zejména alergici), určitě stojí za zvážení. Daří se mu na přímém slunci i v polostínu a i na půdu je velmi nenáročný.

Zapojte se do největšího diskusního Fóra v kategorii „Zahrada“.

Pustoryl věncový
Foto: iStock

Komule Davidova

Buddleja davidii je známá také jako letní šeřík či motýlí keř. Tento keř původně pochází z Japonska a Číny a pěstuje se jako okrasná rostlina s mnoha známými odrůdami. Patří k rychle rostoucím vysokým keřům, které se nejen díky svým výrazným barevným metlovitým soukvětím (až do 40 cm délky) stanou dominantou vaší zahrady. Kvete od začátku léta až do prvních mrazů. Obvyklými zbarveními jsou: fialová, bílá, růžová, karmínová a modrofialová. Díky výrazné vůni je lákadlem pro motýly a jiný hmyz. Komule není náročná na pěstování a daří se jí i na přímém slunci. Doroste do výšky 150 až 250 cm, a to v poměrně krátké době.

Komule Davidova
Foto: iStock

Metasekvoje čínská

Metasequoia glyptostroboides je velmi specifický strom. Jedná se o opadavý jehličnan z čeledi cypřišovitých, který je jediným žijícím druhem pravěkého rodu Metasekvoje. Považuje se proto za ohrožený druh. V dospělosti může dosáhnout výšky až 45 metrů. Masivní kmen má oranžovo-hnědou barvu. Sytě zelené jehličky jsou uspořádány ve 2 protistojných řadách a na podzim opadávají. Jedná se o tak starý druh stromu, že se jím pravděpodobně živili ještě dinosauři. Dnes se však přirozeně vyskytuje už jen v Číně. Bez problémů ale dokáže růst i v našich končinách. Vydrží teploty až do cca -32 stupňů, má rád vlhkou půdu, daří se mu na slunci i v polostínu a roste souměrně a hustě. Jeho růst se obvykle zpomalí až po dosažení výšky 10 metrů.

Naše zahrada

Doporučujeme:

Inspirujte se krásnou zahradou naše uživatelky lentiylka v jejím fotoalbu Naše zahrada!

Metasekvoje čínská
Foto: iStock

Jilm sibiřský

Pokud toužíte nejen po částečném zakrytí, ale rovnou po živém plotě, který bude růst opravdu rychle, zkuste pěstovat jilm sibiřský. Patří k nejrychleji rostoucím dřevinám pěstovaným v naší oblasti a je početně využíván pro účely živých plotů. Je nenáročný – vyhovuje mu vlhkost našeho podnebí i půda. Pochází z Asie, kde měl původně mnohem drsnější podmínky pro růst, proto je opravdu odolný. Roste v každém typu půdy a nevadí mu ani vysoká prašnost a znečištění ovzduší. Při pravidelném zastřihování dokáže úžasně zhoustnout. Ročně dokáže narůst o 1 – 1,8 metru a celkově může dosáhnout výšky více než 4 metry. Během krátké doby si proto dokáže vypěstovat krásný hustý živý plot.

Jilm sibiřský
Foto: iStock

Pokud jste spíše zastáncem něčeho klasičtějšího, zkuste si v zahradě vysadit například borovici lesní, vrbu nebo topol. Všechny rostou velmi rychle a dokážou vyrůst do úctyhodných rozměrů.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku