Všestranné využití zubní pasty v domácnosti

  • 04.09.2024

Zubní pastu má doma každý z nás. Tento, na první pohled úplně obyčejný produkt, má však docela široké využití v rámci celé domácnosti. Věděli jste o tom, že se dá použít i na skvrny, připáleniny, či dokonce tenisky? Tyto i další tipy, jak využít zubní pastu kromě čištění zubů, si můžete přečíst na následujících řádcích. Využití zubní pasty v domácnosti má spoustu možností.

využití zubní pasty v domácnosti
Foto: iStock

V koupelně

Zubní pastou můžete v koupelně vyčistit například pochromovanou část baterie. Stačí ji krouživým pohybem aplikovat na části, které chcete vyčistit, a následně ještě doleštit suchým hadrem. Sprchový kout můžete vyčistit podobným způsobem. Pokud vás trápí špinavá skleněná dvířka, použijte pastu, opláchněte, vysušte a po skvrnách nebude ani stopy.

Stejně tak můžete vyčistit i umyvadlo, záchod, nebo dokonce zrcadlo. Jestli vám vadí nečistoty na kulmě či žehličce na vlasy, taktéž je efektivně odstraní právě zubní pasta, která navíc nepoškodí jejich citlivý keramický povrch. To samé platí i o žehličce na oblečení – pasta efektivně odstraní připáleniny.

Využití zubní pasty v kuchyni

V kuchyni znovu můžete začít čištěním umyvadla a dřezu. Pokračovat můžete se stříbrnými a měděnými hrnci, kterým pasta dodá lesk a punc novoty. Naneste ji na povrch (můžete nechat chvíli působit), následně umyjte horkou vodou, osušte a doleštěte suchým hadrem.

Pokud jste pracovali s příliš aromatickou potravinou (jako je například cibule, česnek, klobása či ryba) a na rukou vám zůstal zápach, který ne a ne zmizet, potřete si ruce pastou, nechte krátce působit a umyjte. Nejenže odstraní zápach, dokáže i vybělit nehty (proto je vhodná i po čištění pomeranče na zažloutlé nehty a prsty). Jestli potřebujete odstranit zápach z termosky či déle nepoužívané plastové lahve, také zkuste právě pastu. Neodstraní pach jen z rukou, ale i z povrchů. Vyzkoušejte ji například i na odpadkový koš.

využití zubní pasty v kuchyni
Foto: iStock

Využití zubní pasty v obývacím pokoji

Často se stane, že se koberec zašpiní například vínem či jinými barevnými tekutinami, jako je káva nebo kolové nápoje. Naneste pastu na skvrnu, nechte nějaký čas působit a vlhkým hadrem vytřete z povrchu. To samé platí i u odolnějších skvrn na linoleu.

Zažloutlé klávesy na klavíru, ale i tlačítka na světlé klávesnici od notebooku či počítače dokážete odstranit pastou.

Vznikl na vaší bílé stěně nepěkný flek, kvůli kterému nechcete malovat celou místnost? Zkuste na něj nanést malé množství pasty na čistém hadříku a použít jemné, krouživé pohyby. Suchou houbičkou odstraníte zbytky pasty a máte hotovo. Fleky však nejsou jediné, co pasta dokáže na stěně zakrýt. Platí to i o nenápadných škrábancích či dírách po hřebících. Stačí vetřít, uhladit a nechať zaschnout.

Využití zubní pasty v domácnosti se týká i nábytku. Pasta účinně odstraní i běžné skvrny z nábytku. Navíc – máte to 2 v 1 i s lešticí funkcí.

využití zubní pasty v obývacím pokoji
Foto: iStock

Využití zubní pasty v šatně

Pokud se vám podařilo zašpinit si oblečení kosmetickým produktem s intenzivní pigmentací – například rtěnkou, řasenkou či make-upem – naneste na skvrnu pastu, nechte působit několik hodin a přeperte.

Vlastníte tenisky, které ztratily svůj šmrnc kvůli špíně na jejich gumové obrubě? Použijte pastu a kartáč, a úspěšně je oživíte! I u kožených bot, které zůstaly poznamenané tmavými škrábanci, je pasta skvělým pomocníkem.

Stříbrné šperky, či dokonce drahokamy – i ty oživí zubní pasta. Stříbro vyčistí a drahokamy vyleští. Dávejte si však pozor na měkčí drahokamy, jako jsou perly či opály – ty by mohly zůstat kvůli abrazivním složkám pasty poškrábané.

čištění brýlí zubní pastou
Foto: iStock

Geniální trik proti zamlžování brýlí!

A jeden výjimečně efektivní tip na závěr! Pokud nosíte dioptrické brýle a trápí vás jejich zamlžování (zejména vlivem změny teplot), zkuste zubní pastu! Ošetřete brýle pastou, opláchněte a do sucha vyleštěte hadříkem. Tento postup vám zajistí klid od zamlžování brýlí až na několik hodin! Nezapomeňte však opět na to, že nesmíte použít pastu s abrazivními složkami, aby nedošlo k poškození povrchu brýlí.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku