Odbornice radí: „Na stěhování se můžeme dívat jako na příležitost udělat si v životě pořádek.“

  • 12.12.2024

Stěhování, to není jen balení věcí do krabic a jejich vybalování. Je to fyzicky a psychicky náročná životní situace, která v nás vyvolává stres. O jeho úskalích i tom, jak ho zvládnout, jsme si povídali se zkušenou terapeutkou PhDr. Radoslavou Olajos.

PhDr. Radoslava Olajos, zdroj foto: Olena Zaskochenko

Už jen samotné slovo „stěhování“ ve mně vyvolává nepříjemné pocity. Proč je pro nás stěhování stresující?

Stěhování bývá velká zátěž. Už jen proto, že jde o změnu, která jako lavina spustí mnohé nezbytné a neočekávané činnosti. Tím se zvýší také stres. Pro někoho je zátěž větší, zvláště pokud okolnosti nebo důvody stěhování bývají komplikovanější. Pro někoho, kdo se na to dopředu psychicky nastavil a bylo to promyšlené rozhodnutí, může být stěhování spojeno zároveň s radostí.

Je pro nás stresující, protože nemáme rádi změny, které jsou spojeny s nejistotou a loučením se. Stresuje nás i obava ze špatného rozhodnutí. Pokud stěhování těžko snášíte, objevily-li se silné, zaplavující pocity, je dobré požádat o pomoc a vyhledat psychologa.

Pokud těžce snášíte stresující situace, požádejte o pomoc

Míra stresu však záleží nejen na tom, jak je člověk psychicky odolný, zralý a flexibilní. Ale i na tom, jaký je důvod stěhování a okolnosti, které k němu vedly a které přinese. To, že měníme své bydlení, naráží také na naše hlubší úrovně psychiky. Potřeba někam patřit, mít své místo a zázemí patří k našim potřebám. Proto je odezva naší psychiky na ohrožení těchto potřeb zdravá. Není problém, že pocítíme stres, ale to, jak se s ním a se situací vyrovnáme.

Proč je pro nás stahování stresující?
Zdroj: iStock

Většinou se příprava na stěhování spojuje s manuálními přípravami, vyřizováním dokumentů, kupováním krabic… Občas podceňujeme duševní přípravu. Jak se psychicky připravit na stěhování?

Pomáhá nám uznat, že je to prostě náročné. Pokud člověk získá podporu a porozumění, snáze překonává překážky i výzvy. Někomu jinému pomáhá racionální přístup, mít seznam, dostat stěhování pod kontrolu. Uklidňuje nás a stabilizuje, pokud si vytvoříme plán s jednotlivými položkami. Získáte tak přehled a dobrý pocit, jak bude ze seznamu položek ubývat. Důležité je udělat si jasno v tom, co si do nového bydlení přenesete a co ne.

Můžete se na stěhování dívat jako na dobrou příležitost udělat si v životě pořádek. Zbavit se všeho, co s námi už nerezonuje. Většina lidí po přestěhování nelituje, že mnohé věci posunuly dál. Častěji jsou později otrávení z nevybalených krabic, jejichž obsah nejednou stejně postupně končí v odpadu. Jen malé procento z věcí, které si necháte po přestěhování více než rok, využijete. Proces odpoutání se od vašich věcí však vyžaduje čas. Netlačte se do ničeho.

Pokud cítíte únavu a vyčerpání, nebo dokonce nervozitu při rozhodování se co s tolika věcmi, položte si otázku: „Bude pro mě víc zatěžující si to s sebou vzít nebo se toho zbavit?“ Dovolte si emoce, slzy, povzdechy, bezradnost. Patří to k procesu rozhodování a ke stěhování se.

„Stěhování přináší každému něco jiného. Někdo se učí minimalismu, pokoře, kráse skromnosti. Jiný má možnost zažít si expanzi, splnit si své sny, aby přišel k poznání a novým zkušenostem.“

Stěhování prověří partnerské a rodinné vztahy

Kdesi jsem zachytila teorii – vezmi partnera/partnerku na turistiku a zjistíš, jaký je. Platí to i při stěhování? Může stěhování prověřit naše partnerské a rodinné vztahy?

Ano, může. Zátěž ukazuje náš skutečný charakter, povahu i sklony. Masky padnou a můžeme být překvapeni. Někdo překvapí v dobrém a přestože jsou situace vyhrocené, funguje jako hodinky, klidně a strukturovaně zvládá jednu situaci za druhou. Někdo se projeví jako ubrblaný, nespolupracující, popudlivý a situaci ještě více zatěžující. Nebuďte zaskočeni. Někdo nemá rád stěhování a věci s tím spojené natolik, že raději deleguje většinu povinnosti na někoho jiného.

Vše je otázkou dohody a vzájemného porozumění. Netrapte se proto, že se při stěhování pohádáte, že místy vládne napětí a nervozita. Důležitější je, jak po přestěhování dále fungujete, jestli nacházíte ochotu spolupracovat, dohodnout se a vzájemně se respektovat v novém prostoru. Některé páry jsou touto zkouškou jejich vztahu vyhozeny z konceptu. Narazí na něco, co je zaskočí a otevře se důležité téma, kterému se dosud nemuseli vystavit.

stahování může prověřit naše vztahy
Zdroj: iStock

Z fáze poznávání se přechází do fáze učíme se spolu žít. Učí se nastavit si hranice a kompetence a poznávají očekávání partnera. Jsou vystaveni tomu, aby si dohodli rozdělení povinností a pochopili, čeho si váží a oceňují na partnerovi. Poznávají, co znamená spolupracovat a jaké jsou potřeby své i druhého. Pokud spolu ještě nebydleli, učí se respektovat potřeby vzdálit se a přiblížit se ve vztahu, nastavují si režim a prostor.

Stěhování patří mezi náročné životní situace

Někdy nechceme obtěžovat okolí a přestože stěhování nezvládáme, bojíme se požádat o pomoc. Jak se s tím vyrovnat a nebát se přiznat si, že je čas poprosit o pomoc?

Ke stěhování je lepší nebýt sám. Požádejte ty, na koho se můžete spolehnout, jsou vám blízcí a rádi byste to pro ně také udělali. Mnoho lidí potěší, že byli užiteční.

Dejte si však pozor na ty, co vám sice chtějí pomoci, ale budou vám další zátěží. Budou se možná do vašich věcí montovat, komentovat dění a jinak vás rozrušovat nebo zdržovat. Jasně žádejte o takovou pomoc, kterou opravdu potřebujete a jasně říkejte NE, pokud jsou vaše hranice narušovány.

Doporučujeme diskusi ve Fóru:

Stěhování z města na vesnici, zvykneme si?

Stěhování naruší naši denní rutinu, což může také vyvolat stres. Je možné si ji udržet?

Stěhování je činnost, která nás nutí vykročit ze zóny komfortu. Mnoho lidí touží po změně, novém bydlení, větším komfortu, pohodlí, ale netroufá si na tak velký krok jako je stěhování.

V poradně se často setkávám s formou řešení domácího napětí a neshod – rozdělení se jako páru do dvou domácností. Většinou opouští původní domácnost jeden z partnerů, aby zachoval domov a pocit bezpečí alespoň pro děti. I když nejde úplně o stěhování, ale o odstěhování, je to pro celou rodinu velká výzva a stres. Často však menší než zůstat spolu v napětí a neudělat nic.

Stěhování naruší naši denní rutinu
Zdroj: iStock

Jak se zbavit stresu během několika minut?

Při stěhování bývá stres a napětí často z toho, že se s něčím musíme rozloučit. Někomu pomáhá se prodýchat a přistoupit k činnosti věcně a chladně. Někdo sníží stres a tlak tím, že si dovolí emoce a hledá způsoby, jak se odventilovat. Každému může v těchto chvílích pomoci něco jiného.

Máme v těchto náročných chvílích příležitost poznávat se. Nejlepší je, když sami přijdete na to, co vám pomáhá a usnadňuje stěhování. Když stojíte před kvantem věcí a nevíte co dřív, položte si otázku: „Je pro mě tato věc opravdu důležitá a budu mít díky ní spokojenější život?“

„Při stěhování se nenechte rušit tím, co vás vyčerpává. Zaměřte se na to, co je při stěhování podstatné. A to jste vy. Je to vaše životní změna.“

Okolnosti stěhování jsou různé. Rozloučit se se starým bydlením a přivítat nové. Může být tento „akt“ způsobem, jak lépe zvládnout stěhování?

Je dobré mít na paměti, že pokud se nám podaří zbavit se nepotřebného, uleví se nám. To, co dokážeme s věcmi, dokážeme snadněji i s jinými záležitostmi (postoji, zlozvyky, způsoby uvažování). Kromě toho se učíme dvěma důležitým kvalitám – zodpovědnosti a rozhodování.

Při stěhování se nenechte rušit tím, co vás vyčerpává. Zaměřte se na to, co je při stěhování podstatné. A to jste vy. Je to vaše životní změna.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock, Olena Zaskochenko

Diskuse na téma článku