Podrobný návod, jak vyčistit gril před sezónou

  • 29.06.2024

Speciality připravené na grilovacím roštu mají nezaměnitelnou chuť a vůni. Vysoká teplota uzavírá šťávy, zvýrazňuje marinády a dodává jídlu kouřovou příchuť, která je při běžném vaření jen obtížně napodobitelná. Grilovat můžete téměř cokoliv od masa a ryb přes sýry, až po zeleninu či ovoce. Recepty na grilování jsou přitom velmi rychlé a jednoduché na přípravu, přičemž ty povedené mají ještě jednoho společného jmenovatele: začínají se čistým grilem. Přinášíme vám proto podrobný návod, jak vyčistit gril před sezónou.

jak vyčistit gril před sezónou
Zdroj: iStock

Proč a kdy čistit gril

Mnozí milovníci grilovaček spoléhají na přirozené samočištění grilu vysokou teplotou při hoření. Plamen skutečně likviduje bakterie, plísně a jiné nečistoty, které by za jiných okolností skončily ve vašem jídle. Nevyčistí však váš gril dokonale. Kromě nepříjemných pachutí a zápachů se tak vystavujete také zdravotním rizikům.

Nevyčištěný a zanesený gril navíc nemusí správně fungovat. Nánosy nečistot snižují jeho výkon, brání mu dosáhnout a udržet správnou teplotu a v krajním případě vás vystavují riziku požáru. Čištění grilu přitom není fyzicky ani časově náročné. Kromě běžného odstranění zbytků jídla po každé grilovačce si vystačíte s hloubkovým čištěním na začátku a na konci sezóny.

Užitečné čistící pomůcky

Aby bylo čištění grilu rychlé, jednoduché a přitom efektivní, budete potřebovat:

  • kbelík s teplou vodou
  • saponát na mytí nádobí
  • kartáč na gril
  • škrabku
  • houbu, hadřík, kuchyňské utěrky
  • odmašťovací přípravek
  • rukavice

Návod na čištění grilu

Ať už grilujete na uhlí, plynu nebo na elektrickém grilu, čištění se nevyhnete. Každý typ grilu ale vyžaduje trochu jinou péči.

Jak vyčistit gril na dřevěné uhlí

Nasaďte si ochranné rukavice. Odeberte grilovací rošt a kartáčem na gril z něj odstraňte viditelné nečistoty. S odolnějšími usazeninami si poradíte pomocí škrabky. Pokud je součástí vašeho grilu rošt na uhlí, prvotně jej vyčistěte stejným způsobem. Následně obě mřížky namočte do vody obohacené o přípravek na mytí nádobí. Nechte působit přibližně hodinu, aby se uvolnily i jemnější nečistoty.

Zatím vyčistěte víko a spodní část grilu. Na víku se během zimy mohly vytvořit karbonové usazeniny. Vypadají jako vločky nebo odlupující se barva. Nejsou toxické, ale v jídle je určitě mít nechcete. Vyčistěte proto celé tělo grilu nejprve kartáčem a následně jej omyjte mýdlovou vodou. Důkladně opláchněte, vytřete kuchyňskými utěrkami a nechte na vzduchu vysušit, abyste předešli vzniku rzi.

Jak vyčistit gril na dřevěné uhlí
Zdroj: iStock

Nakonec vyčistěte všechny vnější části grilu. Na nerezové součásti můžete použít čistič na nerez, ale je možné, že si naprosto vystačíte s teplou vodou a saponátem na nádobí. Rošty po odmočení dočistěte odolnou houbou. V případě zaschlé mastnoty můžete použít speciální čistící přípravek na grily nebo odstraňovač mastnoty za studena. Následně mřížky důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a vysušte kuchyňskými utěrkami.

Jak vyčistit plynový gril

Nasaďte si rukavice a pomocí kartáče na gril očistěte mřížky. Na nečistoty, které odolají, použijte škrabku a jednotlivě je odstraňte. Pokud se začne kov při čištění loupat a nejde jen o připáleniny, je čas rošty vyměnit. Rovněž odeberte a očistěte i ochranu hořáků. Všechny odnímatelné části spolu namočte do dostatečně velkého kbelíku nebo vaničky s mýdlovou vodou a nechte působit.

K čištění hořáků můžete také použít kartáč na gril, ale postupujte opatrně, abyste nečistoty nezatlačili do otvorů. Tady si na pomoc vezměte párátko. Důkladně jím propichujte každou malou dírku na hořáku. Předejdete tak ucpání přívodu plynu zbytky tuku z grilování a jinými nečistotami.

Pokud má váš gril odnímatelnou spodní mísu, odeberte ji a vysypte z ní všechny nahromaděné nečistoty. Následně ji omyjte houbou a vodou se saponátem. Stejně postupujte i s lapačem tuku. Případné usazeniny seškrábejte. Nakonec houbou omyjte i všechny vnitřní stěny grilu a opláchněte jemným proudem vody z hadice. Pomocí houby odstraňte nadbytečnou vodu a kuchyňskými utěrkami vnitřek grilu vysušte. Nakonec omyjte všechny vnější části grilu, předem namočené rošty a chrániče. Případné usazeniny tuku odstraňte pomocí odmašťovače nebo speciálního čistícího přípravku na gril. Vše důkladně opláchněte a otřete nebo to nechte před opětovným složením grilu dosušit na vzduchu.

Jak vyčistit elektrický gril

Jelikož elektrický gril nemá rošty, jeho čištění bývá nejjednodušší. Začněte tím, že gril zapnete a necháte jej částečně rozehřát. Potom gril vypněte a odpojte přívod elektřiny. Pokud se na grilovacím povrchu nacházejí hrubší nečistoty, odstraňte je pomocí škrabky. V případě odolnějších připálenin namočte povrch desky a opět seškrábejte. Potom gril omyjte pomocí houby nebo hadříku a mýdlové vody. Opláchněte, důkladně osušte a přetřete kuchyňskými ubrousky s malým množstvím oleje.

Tip na závěr:

Dbejte na správné uskladnění grilu. Velmi dobrou volbou je kvalitní kryt na gril s větráním, který váš gril ochrání před povětrnostními vlivy i při venkovním uskladnění. Odvětrávání zabraňuje kondenzaci vody a následnému vzniku rzi.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Martina Dudová

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku