Recept na domácí vývar jako od babičky: Jakým chybám se vyhnout?

  • 04.08.2024

V domácí kuchyni je recept na domácí vývar jedním z nejcennějších pokladů. Pokud jste se ho pokusili uvařit už několikrát, ale stále není podle vašich představ, pravděpodobně děláte někde chybu.

domácí vývar
Zdroj: iStock

Nejčastější chyby při vaření vývaru

Možná vaříte polévku příliš krátce, necháváte na kuřeti příliš mnoho kůže nebo suroviny zapomínáte vkládat do studené vody. V tomto článku se podíváme na ty nejčastější chyby při vaření vývaru a povíme si, jak je napravit.

1. Nevkládáte suroviny do studené vody

Existuje několik důvodů, proč naše babičky začínají vařit kuřecí vývar ve studené vodě. V první řadě to pomáhá zabránit zakalení během vaření. Vývar tak bude čiřejší a krásnější na pohled. Druhým důvodem je, že to pomáhá zachovat více chutí z kuřete a zeleniny. Pokud se vám tedy zdá, že je vývar bez chuti, problém může být v tom, že suroviny vkládáte do horké vody.

2. Používáte nesprávný poměr ingrediencí

Při přípravě kuřecího vývaru je důležité dbát na to, abyste do hrnce přidali správný poměr ingrediencí. Předem si proto zkontrolujte recept a ujistěte se, že doma máte všeho dostatek.

3. Vaříte polévku krátce

Pokud je vaše polévka bez chuti i přesto, že jste suroviny vkládali do studené vody, může být problém v tom, že jste ji vařili příliš krátce nebo při velmi nízké teplotě. Polévka nemá vřít silně, ale na jejím povrchu by měly být patrné jemné pohyby. V tomto stadiu je třeba kuřecí vývar vařit alespoň dvě hodiny.

4. Nepoužíváte kvalitní suroviny

Pro přípravu kuřecí polévky je třeba mít kvalitní kuřecí maso spolu s kostmi. Raději si pořiďte menší kuře a celé jej použijte na polévku. Další alternativou je připravit kuřecí vývar z více kuřecích trupů.

5. Necháváte na kuřeti příliš mnoho kůže

Už dávno neplatí, že poctivý vývar musí mít na povrchu vrstvu tuku o tloušťce půl centimetru. Tuk sice k polévce patří a přidává jí výjimečnou chuť, ale stačí, aby ho bylo v polévce méně. Pokud připravujete polévku z celého kuřete, veškerou kůži odstraňte nebo alespoň její větší část.

6. Vkládáte těstoviny přímo do polévky

Těstoviny by v polévce neměly stát celé hodiny. Nasály by všechnu šťávu a z jídla by vám zůstala hustá kaše. Proto je do talíře nebo servírovací misky přidávejte těsně před podáváním.

7. Vaříte zeleninu příliš dlouho

S výjimkou cibule, kterou je třeba odstranit z hrnce do jedné hodiny, by se zelenina neměla v polévce vařit od začátku. Kromě toho, že ztratí téměř všechny živiny, může změnit chuť vývaru na nepříjemně kyselou. Zapamatujte si pravidlo, že zelenina se přidává do vývaru až po přecezení a odstranění kostí, tedy přibližně 20 minut před dovařením. Když budete vařit vývar častěji, sami přijdete na to, kdy je nejvhodnější přidat zeleninu.

8. Přidáváte do vývaru spoustu koření

Přebytek chutí ve vývaru může mít negativní vliv na výsledek, a proto v tomto případě platí méně je více. Ochucujte vývar pouze základním kořením jako je bobkový list, pepř, nové koření a sůl. Dejte si přitom pozor, abyste to s kořením nepřehnali. Raději vývar vícekrát ochutnejte a koření přidávejte postupně.

9. Neodstraňujete z povrchu polévky tuk

Pokud jste již někdy vařili kuřecí domácí vývar, pravděpodobně víte, že se po několika minutách vaření na vrchu hrnce objeví vrstva bílé pěny. Tuto pěnu je třeba co nejdříve odstranit, protože pokud to neuděláte, může váš vývar zůstat zakalený.

Už žádné chyby při vaření vývaru

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou zdokonalit váš recept na domácí vývar a co nejdříve si uvaříte polévku, která bude chutnat přesně jako od babičky. Nezapomínejte, že k dosažení správné chuti je důležité připravovat poctivý vývar s láskou a trpělivostí.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Barbora Knězovčíková

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku