Zamrzlé dveře a zámky doma či na autě: Jak na ně?
Zima s sebou přináší nejen radosti ve formě sáňkování či koulovačky, ale způsobuje také mnoho nepříjemných problémů. Jedním z nich jsou například zamrzlé dveře a zámky. Dnes vám proto poradíme, jak se tomuto problému vyhnout a v případě, že vám dveře a zámky zamrzly, jak si s tím poradit.
Zamrzlé vchodové dveře
Zamrznutí vchodových dveří může být opravdu nepříjemné. Je však důležité pochopit příčinu tohoto jevu, abyste mohli učinit preventivní opatření a v budoucnu se zamrzlým vchodovým dveřím jednoduše vyhnout.
Mezi nejčastější příčiny zamrznutí vchodových dveří patří voda v těsnění. Kombinace nízkých teplot a vysoké vlhkosti vede k zamrznutí. Chcete-li tomuto nepříjemnému jevu předejít, použijte speciální oleje a maziva určená na mechanické části dveří a na zámky. Pomohou vytvořit ochranný film na dveřích a brání jejich zamrznutí. Provádějte také pravidelnou údržbu, abyste odhalili potenciální problémy včas a mohli tak předejít zamrzání. Pokud je to nutné, vyměňte těsnění. To se časem může poškodit nebo opotřebovat.
Doporučujeme:
Dveře na terasu a balkon v zimě
Dveře na terasu a balkon musí v zimě odolat několika specifickým problémům. Často zamrzají především mechanické části dveří, jako jsou například panty. V těsněních dveří se může hromadit vlhkost, která následně zamrzne. Jak tomu předejít?
Na okraje dveří aplikujte izolační pásky, abyste vytvořili účinnou bariéru proti mrazu a minimalizovali tak únik tepla. Špatně zaizolované dveře totiž mohou vést k vyšším nákladům na vytápění. Důkladně zatěsněte a zaizolujte všechny trhliny a spáry v okolí dveří, abyste tak zabránili jakémukoli pronikání vlhkosti. Na mechanické části dveří použijte speciální maziva, která zajistí jejich hladký chod i při nízkých teplotách. O dveře se pravidelně starejte, čistěte a mažte je a předcházejte tak problémům s jejich pohyblivostí.
Zamrzlé zámky na dveřích
Jedním z nejčastějších problémů, kterým během zimy můžete čelit, jsou zamrzlé zámky. Vlhký vzduch se shromáždí v zámku a při nízkých teplotách zamrzne. Proto nezanedbávejte údržbu a zajistěte, aby zámky byly před nepříznivými vlivy počasí dostatečně chráněny. Můžete použít různé rozmrazovací spreje, které vytvoří ochranný film a sníží pravděpodobnost zamrznutí. Tyto rozmrazovací prostředky na zámky aplikujte pravidelně. Jen pečlivá údržba zajistí, že budou vždy chráněny a připraveny odolat i mrazům.
Zamrznuté dveře na autě
Nízké teploty mohou během zimních měsíců pořádně potrápit i vaše vozidlo. Zamrzlé dveře nejsou v zimě ničím výjimečným.
Nejčastěji zamrzají těsnění, protože voda a vlhkost vstupuje do dveří právě přes ně. Když se zde vlhkost nahromadí, může zamrznout a dveře nelze otevřít. Pro lepší těsnost pryže ji nejprve důkladně vyčistěte. Hadr namočený v teplé vodě použijte k odstranění špíny a následně ji osušte suchým hadrem. Pokud jsou těsnění poškozená nebo se rozpadají, je třeba je vyměnit. Náchylné k zamrznutí jsou i zámky auta, protože i zde dochází ke kondenzaci vlhkosti a v kombinaci s nízkou teplotou je katastrofa na světě. Proto doporučujeme auto překrýt plachtou, abyste minimalizovali kontakt s vlhkostí. Řešením je i použití ručníku, který by měl být k oknu přitlačen co možná nejvíc. Ten pomůže zabránit tvorbě silné vrstvy ledu na sklech. Hrubý led a sníh by se tak měl snadno odstranit, protože zůstane na látce.
Doporučujeme:
A pokud tohle není ve vašich možnostech, tak používejte silikonový sprej na těsnění dveří. Ten dokáže vytvořit ochranný film na těsnění a zabrání vnikání a usazování vody. Existuje mnoho možností k mazání, včetně speciálních sprejů na těsnění, zmiňovaných silikonových sprejů, sprejů s kuchyňským olejem nebo dokonce běžných krémů na ruce. Je však důležité vyvarovat se použití rozpouštědel a chemikálií, které by mohly pryži ublížit. Na zámky existují také speciální kryty, které mechanismus ochrání před přímým vystavením vlhkosti a jejímu následnému zamrznutí.
Pokud se stane, že se dveře navzdory všemu neotevírají, můžete použít fén nebo aplikovat rozmrazovač. Rozmrazovač si můžete zakoupit nebo si jej vyrobit doma. Domácí rozmrazovač vyžaduje směs isopropylalkoholu a vody v poměru 3:1, s přidanými pár kapkami saponátu na nádobí. Tuto směs můžete nastříkat na těsnění dveří, aby se uvolnila. Můžete ji také použít jako běžný rozmrazovač na okna.
Zamrzlé dveře a zámky: žádný problém
Máme pro vás několik preventivních opatření, jak pečovat o dveře a zámky v zimě.
- Během chladného zimního období věnujte dveřím a zámkům přiměřenou péči.
- Pravidelně dveře a zámky zbavujte nečistot a prachu.
- Používejte vhodné mazivo na zámky a na mechanické části dveří, abyste zabezpečili jejich plynulý chod.
- Aplikujte speciální oleje nebo ochranné prostředky určené pro těsnění a mechanismy dveří, abyste předešli korozi a zamrznutí.
- Pravidelně kontrolujte těsnění kolem dveří. Když je to nutné, tak je vyměňte.
Myslete však na to, že především správnou údržbou a preventivními opatřeními dosáhnete toho, že dveře a zámky budou spolehlivě fungovat i během zimních měsíců.
P.S. – Věděli jste, že Modrou střechu najdete také u našich sousedů? Navštivte slovenskou „Modrú strechu“ a poraďte se s dalšími „střecháči“.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock