Gabionový plot: Toto byste o něm měli vědět
Gabiony jsou architektonický prvek, který se u nás začíná využívat stále častěji. Gabionový plot může plnit čistě estetickou funkci, ale má také řadu výhod. Slovo gabion (gabbione) pochází z italštiny. V překladu znamená klec, což vystihuje jeho podstatu. Jsou to v podstatě kovové klece, které jsou plněny většinou kamenem. K jejich výplni můžeme použít i jiný materiál jako sklo, cihly, skály či rostliny.
Gabiony se začaly vyrábět již v průběhu 19. století, přičemž sloužily spíše jako ochrana proti živlům. Zpevňovaly se pomocí nich svahy a říční břehy. Postupem času se začaly využívat také v zahradní architektuře a dokonce i v interiéru.
Jelikož jsou gabiony velmi variabilní vzhledem k jejich použití, lze z nich vyrobit nejen plot, ale také různé lavičky, krby, sloupky, či zahradní nábytek. Lze do nich vsadit schránku, skříňky na plyn, elektřinu. Také lze pomocí nich vytvořit nezaměnitelný obklad či dokonce fasádu domu. Fantazii se meze nekladou.
Konstrukce gabionového plotu
Standardní plot z gabionů je široký přibližně 50 cm. V tomto případě musí mít takový gabionový plot silně zpevněný podklad, nejlépe dostatečně hluboké makadamové lůžko. V případě, že by gabionový plot dosahoval větších rozměrů i do výšky, doporučuje se výztuž v podobě vertikálních fixačních sloupů. Ty jsou potřebné i v případě užších konstrukcí, které jsou upřednostňovány u estetických prvků, nebo v případě menších pozemků, u kterých nelze uvažovat nad plotem širokým půl metru.
Fixační sloupy jsou zapuštěny do betonových patek, které jsou v rozestupu dle požadavků na stabilitu samotného plotu. Většinou to bývá zhruba každých 150 cm. Ke sloupům je fixována konstrukce gabionů. V případě potřeby lze instalovat také horizontální výztuž.
Inspirace nejen na gabionový plot od reálných uživatelů (Střecháčů) naleznete v naší sekci „Inspirace“
Do konstrukce jsou kameny (nebo jiný materiál) ukládány většinou ručně. U sypaných gabionů se vyžadují menší rozměry oček na konstrukci a samozřejmě i menší kamenivo. Ručně ukládané koše vyžadují větší námahu, avšak vynikají lepší stabilitou. Ručně se ukládají pohledové strany tak, aby kameny na sebe pěkně navazovaly. Vnitřek se následně zasype drobnějším kamenem, nejlépe s ostrými hranami, které zajistí lepší stabilitu plotu. Během ukládání se na více místech upevní distanční háčky, které nám zajistí stejnou tloušťku na celé ploše gabionu.
Gabion jako estetický prvek
Pokud plánujete gabiony využít pouze jako menší estetický prvek ke zkrášlení svého interiéru nebo exteriéru v podobě lavičky, zahradního nábytku, či květináčů, jejich konstrukci určitě zvládnete i sami. Pokud však chcete a potřebujete tento stavební prvek ke zpevnění svahu na pozemku, nebo jako opěrné zdi, určitě je na místě přenechat tuto práci na odborníky. Vyhnete se nežádoucímu zkřivení košů a tím i oslabení stability. V případě větších projektů bude zapotřebí i projekt se statickým posudkem, který musí být součástí stavebního povolení (zejména u opěrných zdí).
Z technického hlediska a z hlediska použití můžeme gabiony rozdělit na:
- Gabiony – klasické koše, do kterých se kámen ručně ukládá nebo sype
- Trapiony – jde o samostatně stojící stěny, které mají jednu nebo dvě stěny nakloněné v různých úhlech. Pletivo je spojováno pomocí spirál, drátu nebo úchytek. Trapiony se nejčastěji vyplňují lomovým kamenem, který zajistí dostatečnou stabilitu. K jejich realizaci je zapotřebí projekt, vyhotovený architektem, který má k tomu oprávnění. V projektu musí být přesně vymezen úhel sklonu, šířka stěn, základny a samotná výška. Do košů lze také použít jiný výplňový materiál než lomový kámen – například dřevo, sklo, cihly, ale také různé kamínky. Aby se stal trapion ekologičtějším, lze v jeho okolí vysadit popínavé rostliny, které časem pokryjí jeho povrch.
Postavte si gabionový plot svépomocí podle fotopostupu našeho uživatele @majkoj 🙂
- Bastiony – využívají se zejména jako protipovodňová ochrana. Jsou obdobou pytlů naskládaných na sebe. Tyto konstrukce jsou také vyztuženy spirálami, drátem nebo úchyty. Po obvodu konstrukce je upevněna netkaná textilie, která udrží výplň. Vyplněné jsou pískem, štěrkem a malými kamínky. Je velmi důležité zvolit správné drenážní kamenivo, jelikož z bastionů odtéká voda mnohem pomaleji než z gabionů složených pouze z kamene. Také lze zvolit i kombinaci bastionů a gabionů. V tomto případě jsou pohledové stěny zhotoveny jako u gabionů a vnitřek tvoří bastiony.
- Gabionové matrace – jde o nízké ploché kvádry, s výškou max. 30 cm. Jsou používány zejména ke zpevňování břehů řek, toků a nádrží. Lze je použít i pod hladinou.
Doporučujeme:
Zapojte se do diskuse v našem Fóru na téma „Plot“
- Sítě pro zabezpečení skalnatého srázu – lze je vidět i v horských oblastech na Slovensku. Oka mají na rozdíl od gabionu šestiúhelníkový tvar, který zabraňuje odpadávání skalního materiálu od stěn skal a jejich následný prudký pád.
- Soundblock – protihluková stěna z gabionů. Využívá se zejména v infrastruktuře. Jde o zajištění ochrany okolí v podobě akustické izolační schopnosti. V případě využití zeleně v podobě popínavých rostlin se stává také ekologičtějším řešením.
- Fasáda z gabionů – jde o gabionové koše, které jsou dodatečně připevňovány ke zdi domu. Tento typ fasády by měl být zahrnut již v projektu stavby, jelikož je potřeba vyjádření statika. Její využití nabízí řadu výhod. S jejím využitím lze dokončit hrany a rohy s úhlem jiným než 90°, poskytuje akustickou i tepelnou izolaci a samozřejmě bezúdržbový systém. Ke konstrukci se využívají speciální slitiny kovů, které díky svému tenkému provedení poskytují na jedné straně vysokou kvalitu a pevnost zhotovení a na druhé straně umožňují použité výplni lépe vyniknout.
Autor článku: redakce Modré střechy
Zdroj foto: Canva, iStock
Ahojte! Příští rok bychom chtěli stavět gabiony ale neumíme se rozhodnout od kte…