Důležitost oken v moderní architektuře
Většina architektů a projektantů se shoduje na tom, že okna jsou pro současné bydlení extrémně důležitá. Jednoduše lze tvrdit, že okna spoluvytváří komfort bydlení. Především poskytují denní světlo a sluneční energii, což významně přispívá k pozitivní náladě a ovlivňuje zdravé prostředí.
Čím větší je množství přirozeného světla, tím lépe. Není tedy divu, že požadavky na velkoformátové zasklení rostou. Dalším aspektem je vnímání člověka a prostoru. Majitel rodinného domu má potřebu být opticky přítomen v zahradě, touží o krásných výhledech, představuje si propojení zahrady s obývacím pokojem v jeden společný prostor, ve kterém se bude cítit dobře. To je jeden z důvodů popularity velkých formátů a také HS portálů.
Odpovědí je kompozit
Je tedy zřejmé, že okna nemohou být jen pouhou výplní stavebního otvoru. Tlak na kvalitu, na provedení, na technické vlastnosti a také na design neustále roste. Dnes už nestačí mít výborné tepelně-izolační vlastnosti, to svým způsobem očekává každý. Dnes spíše rozhodují další argumenty. Zejména výrobní možnosti u velkých formátů, hlukový útlum, bezpečnost a v neposlední řadě také ekologické hledisko. Sečteno podtrženo při všech uvedených aspektech včetně optimálního poměru ceny a výkonu vše směřuje na okenní systémy na bázi kompozitní profilů z materiálu RAU-FIPRO X. Zejména letošní novinka v podobě okenních systémů ARTEVO je příslibem úspěšné budoucnosti.
Je namístě připomenout, že kompozitní materiál RAU-FIPRO X, ze kterého jsou okenní profily ARTEVO vyráběny, je kombinací klasického PVC a významného podílu skelných vláken (viz zkušenosti v leteckém průmyslu). Benefity kompozitních profilů spočívají především v nižší tepelné roztažnosti (cca poloviční) ve srovnání s klasickými plastovými okny. To samo o sobě znamená, že tato okna mají daleko vyšší tvarovou stabilitu i při vysokých teplotách, vyšší spolehlivost a samozřejmě i pevnost. V praxi to znamená, že výrobní možnosti a rozměrové limity atakují parametry hliníkových oken, která jsou však výrazně dražší. Dnes je možné vyrábět křídla v bílém provedení až do výšky 2,7 metru. Ve většině případů (kromě velkých formátů) kompozitní profily také nepotřebují ocelovou výztuž jako okna z PVC. Proto jsou lehčí a mají lepší tepelně-izolační vlastnosti, což se promítá v certifikaci pro pasivní domy (Uw = až 0,6 W/m2K).
ARTEVO
Dnes je na trhu nová generace oken z kompozitních profilů, kterou firma REHAU prezentuje pod názvem ARTEVO. Vývoj tohoto systému se zaměřil především na design. To se projevilo jak v pohledové kvalitě, tak v konstrukčním uspořádání profilu, který byl zcela přepracován. ARTEVO má nyní stavební hloubku 80 mm. Největší předností je štíhlý až minimalistický design, který ještě více zvýrazní varianta s plošně lícujícím křídlem. Velký pokrok představuje speciální fólie Low-E z PVC, která u profilu ARTEVO nahrazuje dříve používaný termomodul z polystyrenu. Tato fólie má pokovenou vrstvu na povrchu, která podobně jako zrcadlo odráží obousměrně teplo, čímž snižuje tepelné vyřazování. Profil se proto chová jako tepelně neutrální. Kompozitní profily ARTEVO si ovšem uchovávají všechny pozitivní vlastnosti plastových oken. Jmenujme především snadnou údržbu, dlouhou životnost, izolační vlastnosti a nejširší možné designové alternativy, včetně hliníkového dekoru nebo téměř autentických dřevodekorů. U nového profilu a jeho konstrukce se zvýšila i bezpečnost, takže třída RC3 není žádnou výjimkou. Navýšil se rovněž podíl recyklačního granulátu (od 40 do 70% dle velikosti prvku), což významně přispělo ke snížení emisí CO2 ve srovnání s výrobou klasického okna z PVC (až o 88 %). Okna z kompozitních materiálů, jakým je nové ARTEVO, je „hudbou“ budoucnosti a ideálním partnerem moderní architektury.
PR článek + Zdroj foto: www.rehau.cz