Tajemství dlouhověkosti a zdraví odhaleno: Jak může goji zlepšit váš život a proč ji nazývají superpotravinou s tradicí

  • 28.10.2024

Znáte goji? Plody kustovnice čínské (Lycium barbarum) jsou malé, sytě oranžové až červené a podobají se šípkům. V poslední době se o nich mluví jako o superpotravině z Asie. Zde se po staletí využívají nejen v kuchyni, ale i v tradiční medicíně. Tyto bobule jsou často spojovány s dlouhověkostí, vitalitou a pevným zdravím.

Tajemství dlouhověkosti a zdraví odhaleno: Jak může goji zlepšit váš život a proč ji nazývají superpotravinou s tradicí
Zdroj: iStock

Plody dlouhověkosti jsou bohatým zdrojem živin

Jedním z hlavních zdravotních přínosů goji je schopnost posilovat imunitní systém. Obsahují vysoký podíl vitamínu C, který je pro obranyschopnost organismu klíčový. Vitamín E zase pomáhá předcházet tvorbě vrásek a podporuje celkovou elasticitu pokožky, čímž goji přispívají k mladistvému vzhledu a zdraví.

Goji obsahují také polysacharidy, které stimulují aktivitu imunitních buněk a podporují tvorbu protilátek. Při pravidelné konzumaci pomáhají předcházet infekcím a virovým onemocněním a urychlují zotavení po nemoci.

Doporučujeme:

Jedlé nebo jedovaté? Jak bezpečně rozpoznat houby a jak je upravit, abyste si je mohli bez obav vychutnat

Tyto bobule jsou významným zdrojem antioxidantů, což znamená, že neutralizují volné radikály v těle a snižují zánětlivé procesy. Navíc zvyšují fyzickou i psychickou výkonnost. Díky obsahu betakarotenu přispívají i k ochraně zraku a podpoře regenerace sítnice.

Plody dlouhověkosti jsou bohatým zdrojem živin
Zdroj: iStock

Jaké účinky má goji na zdraví?

Podporují imunitu, zvyšují fyzickou a psychickou výkonnost, jsou bohaté na betakaroten a mají antioxidační účinky. Obsahují vlákninu, která je důležitá pro správné trávení, regulují hladinu cukru v krvi a v tradiční čínské medicíně se využívají také pro podporu kvalitního spánku. Mají tedy komplexní účinek na organismus.

Plody goji se sbírají až do konce podzimu – ještě to stíháte!

Při sběru postupujte velmi opatrně, protože bobule jsou jemné a snadno se poškodí. Sklízejte zralé plody sytě červené barvy.

Plody goji se sbírají až do konce podzimu – ještě to stíháte!
Zdroj: iStock

Po sklizni plody jemně opláchněte, rozložte na suché a slunné místo a počkejte, dokud se přirozeně nevysuší. Pokud chcete proces urychlit, použijte sušičku. Sušené goji s mírně sladkou chutí uchovávejte na suchém a tmavém místě, kde si uchovají kvalitu po několik měsíců.

Univerzální potravina s mnoha možnostmi využití

Jak už jsme zmínili, nejběžnější formou konzumace goji jsou sušené plody. Můžete je jíst samotné nebo přidat do snídaňových cereálií, jogurtů či smoothie.

Univerzální potravina s mnoha možnostmi využití
Zdroj: iStock

Tip od Modré střechy

Přidejte je do pečených dezertů nebo sušenek a uvidíte, že jejich specifická chuť vaše sladké recepty obohatí.

Sušené plody můžete také na několik hodin namočit do vody a poté je spolu s vodou rozmixovat. Šťávu konzumujte přímo nebo přidejte do jiného nápoje. Obsah vitamínů a antioxidantů v nápoji zvýšíte kombinací s dalšími šťávami, například jablečnou, pomerančovou nebo řepnou.

Obsah vitamínů a antioxidantů v nápoji zvýšíte kombinací s dalšími šťávami, například jablečnou, pomerančovou nebo řepnou.
Zdroj: iStock

Vypěstujte si vlastní goji!

Můžete zasadit semena nebo sazenice, ale mladé rostlinky začnou rodit dříve než rostliny ze semen, a díky zakořenění máte větší šanci, že se ujmou. Sazenice se sází na podzim nebo na jaře. Aby dobře rostly, potřebují propustnou, hlubokou a mírně zásaditou půdu. Vyhovuje jim sušší a dobře odvodněná půda. Milují slunce, ale zvládnou i mrazy. Mladé rostlinky se však v prvních letech na zimu přikrývají. Kustovnici můžete pěstovat na zahradě nebo na balkoně. Dorůstá do výšky 2 až 3 metrů, ale v květináčích bude o něco menší. Vyberte pro ni slunné a teplé stanoviště.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Tagy: goji | podzim | zahrada

Diskuse na téma článku