Dům pro mladou rodinu nabízí dokonalý výhled. Majitelé brzy ocení jeho provozní náklady.
Úspěšnost realizace rodinného domu je téměř vždycky otázkou štěstí. Některé věci se prostě musí povést. V případě pana Michala a jeho rodiny se povedla koupě téměř ideální parcely. Při návrhu a realizaci vysněného domu se ovšem sympatický mladý muž na štěstěnu nespoléhal – naopak pro něj byly klíčové reference a fakta.
Rodinný dům mladé rodiny se nachází v obci Ločenice kousek od Českých Budějovic, na hranici Novohradských hor. Parcela v okrajové ulici nabídla jistotu klidu bez další zástavby, ale především majitelům poskytla nádherný výhled na přírodní scenérie. „Ten pohled je milionová záležitost. Hned vedle navíc bydlí moji rodiče, vyrůstal jsem tu. Rodina je pospolu a zároveň máme každý své soukromí,“ dodává Michal s tím, že tyto výhody bohatě vyvážily to, že je stavební parcela o trochu menší, než původně zamýšleli. Návrh domu mohl začít…
Majitelé si přáli dům přiměřené velikosti, který jim poskytne potřebné zázemí, ale zároveň je nebude svazovat provozně a ekonomicky náročným provozem. A samozřejmě pro ně bylo důležité zajistit si co nejlepší výhled do překrásného okolí. Výsledkem je nadčasová dvoupodlažní stavba z jednovrstvého zdiva HELUZ, s nízkou valbovou střechou. Pan Michal s manželkou záměrně nešli cestou klasického podkroví, ale zvolili plnohodnotné patro. „Prostor v patře neubírají šikminy střech, což je praktické při zařizování i při následném provozu,“ vysvětluje majitel.
Centrum domu představuje prostorný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou v přízemí. „Chtěli jsme, aby hlavní obytný prostor byl pokud možno celý orientovaný do zahrady,“ vysvětluje základní dispoziční myšlenku pan Michal. A zatímco parcelu si původně představovali naši hostitelé větší, dům měl být naopak trochu menší…
Co vás vedlo ke změně rozhodnutí o velikosti domu?
Původně měl být menší, uvažovali jsme o 150 m2. Nakonec má přibližně 200 m2. Zvětšení vzniklo hlavně tím, že jsme chtěli v přízemí ještě jeden samostatný pokoj. Může sloužit jako pracovna, pokoj hostů, ale také například jako zázemí, pokud by bylo nutné se postarat o některého z člena širší rodiny. Je to podle nás rozumné řešení. Navíc nedochází ke křížení provozů a ložnicové patro je díky tomu vysloveně klidové, soukromé.
Výběr materiálu a technologie také prošel nějakým vývojem, nebo jste měli jasno hned?
Jasno jsme měli velmi brzo, po konzultaci s naším stavitelem. Rozhodli jsme se pro technologii jednovrstvého zdiva HELUZ, konkrétně broušené cihly HELUZ Family 44 zděné na PUR pěnu.
Co pro vás bylo zásadním kritériem volby?
Za prvé jde o českého výrobce a českou značku s dlouholetou tradicí. Díky tomu jsme měli mnoho pozitivních referencí, co se kvality výrobků i služeb týče. Druhým kritériem při rozhodování byla rozumná cena materiálu, respektive velmi příznivý poměr cena/výkon. A třetí zásadní věcí byla trvalá udržitelnost – tím myslím jednak provozní ekonomiku stavby, ale také její odolnost v čase. Chtěli jsme kvalitní hrubou stavbu s dlouhou životností, bez zateplení.
Proč jste nechtěli zateplovat?
Cihla má ze své podstaty velmi dobré difuzní parametry, nechtěli jsme je potlačovat tím, že obalíme dům polystyrenem. Navíc s jednovrstvým zdivem dokážete docílit skvělých tepelněizolačních parametrů, aniž byste musel řešit realizaci zateplované fasády. Otázka energetické šetrnosti pro nás byla zásadní. Řešili jsme ji od začátku s naším stavitelem a z diskuzí vzešlo jako vhodné technologické řešení právě jednovrstvé cihelné zdivo.
Jakou další výhodu vám jednovrstvá konstrukce přináší?
Určitě mechanickou odolnost fasády. Máme dvě malé děti, nechtěli jsme řešit to, že třeba projedou kolem domu na kole, zavadí o roh a poničí zateplení. Takhle jsme v klidu a nemusíme se ani obávat toho, že se nám třeba v minerální vatě usadí ptactvo.
Kromě obvodového zdiva je v domě využitý další sortiment HELUZ, jaký přesně?
Ano, zvolili jsme z nabídky rovněž vnitřní nosné zdivo a příčkovky, konkrétně broušené cihly HELUZ Family 30, HELUZ P15 30, HELUZ 14, HELUZ 8, a také stropy Miako. Ve hře byla železobetonová deska, ale nakonec jsme se rozhodli pro systémové řešení právě pomocí nosníků s vložkami Miako.
Co vás přesvědčilo?
Jednak strop jednoduše v modulu navazuje na svislou nosnou konstrukci, navíc poskytuje i daleko větší variabilitu. Velmi jednoduše a technologicky čistě jsme s technologií Miako stropů vyřešili prostupy pro technické zařízení, ale rovněž pro světlovody, které přivádějí denní světlo do přízemní koupelny.
Díky využití sortimentu HELUZ a dodržení technických předpisů výrobce získala vaše stavba Doživotní záruku na hrubou stavbu…
Je to tak. Hrubá stavba byla prováděna podle technické a prováděcí příručky a montážních návodů HELUZ, takže jsme obdrželi certifikát garantující, že použité materiály plně využívají svůj potenciál a bylo s nimi pracováno správně
Dům realizujete svépomocí nebo jste stavbu svěřili firmě?
Původně jsme chtěli dům stavět svépomocí, ale bylo by to časově nereálné. Nakonec jsme tedy zvolili firmu v okolí.
Využili jste nějaké poradenské nebo doplňkové služby společnosti HELUZ?
Konzultovali jsme založení první řady cihel, další věci jsme řešili podle technologických postupů a návodů. Říkám, že stavba domu z tohoto systému je v podstatě takové lego.
V jaké fázi stavba je? Probíhá realizace bez problémů a podle původních plánů?
Podle původních časových plánů úplně ne, došlo ke zpoždění například kvůli jednání se správci sítí. Ale to jsou věci, které ovlivnit v podstatě nemůžeme. V současné době je dokončená hrubá stavba, osazují se okna a dveře. Cílem je dům na zimu zavřít a využít čas pro další práce v interiéru.
Zažili jste při stavbě vysloveně příjemné překvapení?
V první řadě to, že se nám v případě hrubé stavby podařilo poměrně dobře udržet rozpočet. A určitě byla příjemným překvapením rychlost výstavby – hrubá stavba postupovala nad očekávání rychle.
A z druhé strany nějaká nemilá zkušenost?
(Přemýšlí) Určitě nás nějaké čekají, to se na stavbě musí očekávat… Jak jsem říkal na začátku došlo k několika posunům dílčích termínů, což ovlivnilo termín celkový. Řekl bych, že nevýhodou spíše v obecné rovině je nedostupnost řemeslníků, jejich časové kapacity. Pokud chcete člověka s dobrými referencemi, tak logicky i cena jeho práce, o které se moc smlouvat nedá. Z pohledu toho má podle mě moderní technologie zdění velkou výhodu v jednoduchosti provádění a rovněž v bezpečnosti realizace díky širokému sortimentu doplňkových prvků. Nechci tím říct, že zdění nevyžaduje odbornost, ale při dodržení technologických postupů neklade neúměrně vysoké nároky na to, abyste se dopracovali ke kvalitní hrubé stavbě. Díky tomu se rozšiřuje okruh řemeslníků, kteří mohou s materiálem bezpečně pracovat a stavebníkovi to ve finále ušetří čas, nervy i peníze.
PR článek + foto: HELUZ
Zdravím, Rodina má pozemek na kterém mají RD, dále jsou na pozemku další stavby…