3 užitečné tipy, jak zařídit ložnici
Hlava na sever, koberec k posteli, polička nad hlavou, sošky ve tvaru milenců ano, televize ne a zrcadla v žádném případě… Existuje spousta tipů, jak zařídit ložnici. Ale řídíte se při jejím zařizování i svým vlastním pocitem?
Přemýšleli jste nad tím, zda je nábytek v ložnici rozmístěn tak, jak to podvědomě cítíte vy? Nemáte rádi koberce a přece jen vám feng šuej doporučuje dát jeden k posteli? Prozradíme vám, jak zařídit ložnici tak, aby vás ze všech těch pravidel nebolela hlava.
1. Jak si vybrat postel do ložnice?
Na trhu najdeme různé rozměry a široký sortiment postelí i matrací. Správný výběr postele ovlivní nejen váš spánek, ale také fungování během celého dne. Spánek je velmi důležitý pro správnou tvorbu hormonů v našem těle. Ty ovlivňují mysl, kognitivní funkce a dodávají nám energii do nového dne. Díky kvalitnímu spánku jsme flexibilní, umíme pozitivně reagovat i na negativní situace a dokážeme být asertivní při komunikaci s rodinou nebo s kolegy. Proto je při výběru postele třeba dbát nejen na správnou velikost, ale také na vhodný typ matrace a roštu.
Rozměry postele
Postel je základem pro zdravý a plnohodnotný spánek. Optimální rozměr postele je 180×200 cm. Do menších prostor je vhodný také rozměr 160×200 cm. Nicméně, chcete-li si dopřát bohémský luxus, vyberte si velikost 200×200 cm. Zejména pokud máte rádi spoustu prostoru, volnost nebo máte ratolesti, které se k vám rády přitulí.
Postel s úložným prostorem nebo bez?
Každá postel je jiná. Pokud je ložnice menší, dopřejte si postel s úložným prostorem ve spodní části, kde můžete ukládat nejen peřiny a polštáře. V garsonce zvolte například gauč se zabudovanou vyklápěcí postelí a úložným prostorem. Ušetří místo a využijete ji jako dva v jednom.
Pokud je prostor ložnice větší a chcete, aby působil vzdušně, zvolte postel na nožičkách. V tomto případě je vhodné pod postel umístit koberec, ten by však měl přesahovat okraj postele alespoň o 50 cm. Přece jen je příjemnější vstát z postele do měkoučkého koberce než na chladnou podlahu. Pokud máte rádi hotelový styl, postel by měla být bez úložného prostoru o výšce minimálně 50-60 cm. Buď na nožičkách nebo plná bez úložného prostoru pod ní a s vysokým čelem.
Materiál postele
Dřevěná, kovová, čalouněná nebo z dřevotřísky? Vyrobená doma z dřevěných palet nebo matrace položená na zemi? Luxusní nebo jednoduchá? Rozhodnutí je na vás. Kovové postele odstupem času vržou, dřevěné v „chatovém“ stylu pospojované mnoha šroubky také nejsou zrovna vděčnou volbou pro každodenní spánek v ložnici.
Nevíte, jak zařídit ložnici pro alergika? Pokud jste alergičtí na prach nebo máte okno ložnice orientované do prašného prostředí, promyslete si, zda je čalouněná postel tou správnou volbou. Tělo postele má být pevné, stabilní a jednotlivé díly k sobě mají přiléhat, abychom se vyhnuli vrzání a špatné stabilitě na zemi. Při vyklápěcí posteli dbejte na její otevírání. Pokud pružiny vržou již v prodejně, budou problémové navždy. Pokud jste vlastníkem vyklápěcích postelí, nezapomeňte pružiny pravidelně promazávat.
Přečti si také:
Rošt postele
Jednotlivé díly musí být pevně připevněny k posteli. Pokud jsou pohyblivé, hrozí při každém pohybu nejen vrzání, ale i vypadávání jednotlivých desek roštu. Na trhu máme k dispozici mnoho typů a materiálů roštů. Pohodlný a oblíbený pro starší ročníky či lidi s omezenou schopností pohybu je například polohovatelný elektrický rošt.
Čelo postele
Mělo by být vysoké nebo je vhodnější nízké? Pokud v posteli rádi čtete, doporučujeme vysoké čalouněné čelo. Pro pohodlné opření se při čtení je pohodlnější než nízké dřevěné. Novým trendem jsou čela postele až po strop. Ty vytvářejí v prostoru nádech luxusu a opticky ložnici zútulní. Jejich údržba však může být kvůli své výšce náročnější.
Prohlédněte si inspirativní album:
Dřevěné čelo je vhodné do interiérů s minimalistickým designem. Nabídka produktů je dnes opravdu široká. Například dřevěná vyřezávaná čela vytvářejí romanticky nostalgickou atmosféru. V kombinaci s čalouněním a správným výběrem baldachýnu udělají z ložnice královskou komnatu jako z pohádky.
2. Správný výběr matrace
Sortiment matrací se za poslední roky rozšířil o řadu typů. Oboustranné matrace na léto i zimu, měkčí či tvrdší matrace, pružinové, z molitanu nebo paměťové pěny, která se dokonale přizpůsobí křivkám vašeho těla. Nezapomínáme ani na zdravotní matrace, které vybíráme podle polohy našeho těla ve spánku. Při výběru je třeba dbát na vhodnou tvrdost a materiál. Příliš měkké matrace jsou pro páteř méně vhodné než ty tvrdší. Pružinové matrace se rychle vyleží a pružina ztrácí pružnost. V ojedinělých případech matraci přetrhne.
Doporučujeme článek:
Pokud máte více kilo, problémy s páteří nebo jiné neduhy, doporučujeme si co nejdříve pořídit novou matraci i s polštářem. Samozřejmě po konzultaci s odborníkem (prodejce/lékař). Důležité je vybrat si matraci, která vám nejvíce vyhovuje a před koupí si na ní chvíli poležet. Při výběru matrace je důležité, zda chceme matraci pro dva v jednom celku, nebo dvě samostatné matrace. Ze zkušeností víme, že na menší matraci se prostěradlo navléká jednodušeji než na velkou. Obal z velké matrace se málokdy vejde do pračky. Dbejte také na správné připevnění matrace na vyklápěcí posteli, aby se neposouvala a nepoškodila tím rošt postele a v konečném důsledku i vaši páteř.
Přečti si také:
3. Noční stolky
Po bočních stranách manželské postele doporučujeme nechat prostor minimálně 45-60 cm pro pohodlný pohyb. Tradicí vedle postele jsou noční stolky, které slouží k odkládání knih, léků či mobilu. Světlo doporučujeme umístit přímo na noční stolek nebo nad něj na zeď. A jak zvolit výšku nočního stolku? Nejvhodnější výška je stejná jako výška postele s matrací, případně o něco nižší. Pokud zvolíte vyšší noční stolek než je postel, hrozí riziko odření se během spánku.
Autorka článku: Ing. DEYA
Zdroj foto: iStock, Canva
Máme ložnici 4,4x4,1 metru. U ložnice máme zvlášť šatnu. Máme koupené postele cc…