Živý plot jako součást zahrady: Které dřeviny jsou nejvhodnější?
Živý plot tvoří uměle vysazené okrasné dřeviny, které nahrazují běžné konstrukce plotů, ale mohou vyniknout také jako dekorativní zahradní prvky. Stříhají se v jednotných liniích nebo do rozmanitých prostorových útvarů. Živý plot je oblíbenou součástí zahrad především pro svůj estetický vzhled.
Splňuje však i další důležité funkce. Dokáže velmi dobře zachytávat prach a slouží také jako protihluková a protivětrná bariéra. Navíc je útočištěm pro mnohé drobné živočichy a ptactvo. Díky živému plotu dosáhnete vytouženého soukromí a vaše zahrada navíc bude působit velmi naturálně a vkusně. V zahradě najednou nabudete pocitu, že jste neustále součástí přírody.
Výběr dřevin na živý plot
Živý plot si můžete vytvořit z mnoha druhů okrasných keřů. K výsadbě živého plotu lze použít různé typy dřevin, od těch nejběžnějších až po vzácné druhy. Nevhodné jsou pouze ty, které rostou příliš nepravidelně. Oblíbené jsou většinou živé ploty, které zůstávají zelené po celý rok, neboť si i zimě udržují stálý estetický vzhled. Později však mohou působit jednotvárně, jelikož jehličnany nemění barvu či tvar.
Doporučujeme:
Zahradní inspirace od reálných uživatelů (Střecháčů)
Chcete-li se těšit z kvetoucích keřů a podzimních barev, můžete se rozhodnout pro živý plot z listnatých dřevin. Ze širokého spektra živých plotů si vybírejte podle toho, zda toužíte po vysokém nebo nízkém plotu, zda chcete opadavý druh nebo takový, který zůstane zelený celoročně, kvetoucí či nekvetoucí keř, tvarovaný nebo volně rostoucí.
Při výběru jehličnanů a listnatých keřů se zaměřte na:
- celkový design
- polohu zahrady
- výšku, jaké by měl plot dosáhnout
- vlastnosti půdy
- jakou péči bude živý plot vyžadovat
Zjistěte, zda vaše zahrada splňuje podmínky pro úspěšný růst takového živého plotu, jaký si plánujete vysadit. Vybírat byste si tedy měli nejen z estetického hlediska. Každé dřevině vyhovují jiné vlastnosti půdy – kyselé, zásadité, odvodněné a vlhké. Podobně je to i s různou polohou jejich umístění. Některým více vyhovují sluneční podmínky, jiným polostín či úplné zastínění.
Péče o živý plot
Dřeviny vytvářející živý plot můžeme rozdělit také podle toho, kolik péče budou vyžadovat. Úprava některých druhů může být totiž časově náročná. Některým živým plotům stačí k udržení jejich formy slabé tvarování, jiné si svoji hustotu a celistvost zachovají jen důkladným stříháním. Jsou i takové, které budete muset při údržbě více ořezávat než stříhat. Záleží na tom, jakého výsledku chcete živým plotem dosáhnout.
Tvarované ploty s pravidelnými geometrickými tvary vyžadují více péče než nepravidelné a volnější živé ploty, které jsou méně udržované. Stříháním živého plotu však zvýrazníte hranici vaší zahrady a také její celkovou kompozici. Volněji rostoucí živé ploty zase působí nenásilněji a přirozeněji, záleží pouze na tom, jakému stylu dáte přednost.
Nejoblíbenější dřeviny vhodné pro živý plot
Habr je velmi vyhledávaným živým plotem, protože nejenže rychle roste, ale pozoruhodný je také díky vroubkovaným listům a zářivě zelené barvě. Tento druh rostliny si potrpí na sluneční prostředí až polostín s propustnou půdou. Jeho listy dobře snášejí také prašné prostředí. Výhodou je jeho neprůhlednost i během zimních měsíců a vysoká odolnost proti mrazu. Mnoho lidí si vybírá habr právě kvůli hustému porostu a nenáročné úpravě.
Doporučujeme:
Hledáte květiny, keře či stromky na zahradu? Nahlédněte do nabídky v našem Bazaru.
Túje je k výsadbě živých plotů jako stvořená, protože její pravidelný tvar dodává zahradě pěkný estetický efekt. Výběr tújí je opravdu velký, najdete je v množství různých barev i velikostí. Netřeba je sázet příliš blízko sebe, aby nedocházelo ke žloutnutí a následnému vysychání. Jejich samotné pěstování je poměrně nenáročné. Výhonky na vrcholcích stromků je dobré v jarních měsících přistřihnout, poté se za krátký čas se dočkáte hustého živého plotu.
Blýskalka je určena k výsadbě živého plotu pro ty, kteří by svou zahradu chtěli zatraktivnit a oživit úplně jinou barvou. Tento nízký neopadavý keř krásně vyniká v okrasných zahradách, ale vhodný je i k využití živého plotu. Jeho lesklé lístky mají purpurovou barvu, která se během celého roku přizpůsobuje počasí, od syté červené až po tmavě zelenou. Blýskalka je na pěstování o něco náročnější, potřebuje především výživnou a dobře propustnou půdu. Z konečného výsledku však budete příjemně překvapeni.
Tvarování živého plotu dodá šmrnc každé zahradě
Zimostráz je keř, který zůstává neustále zelený a vysazovat jej můžete na slunečná i stinná místa. Dá se vytvarovat do nejrůznějších podob, proto je vhodný i pro náročnější pěstitele. Na rozdíl od většiny živých plotů dobře snáší i mírně vlhkou půdu. Oblíbený je zejména kvůli své hustotě, dostatečně rychlému růstu a nenáročnosti.
Tis patří k okrasným jehličnatým stromům, které lze vytvarovat podle vaší představy. Potrpí si ovšem na dostatečně vzdušné prostředí a vlhčí půdu. Bude se mu dobře dařit na slunci i ve stínu, ale jeho růst je o něco pomalejší než u ostatních dřevin. K vytvoření takového živého plotu sice budete potřebovat více času, oceníte však jeho krásný vzhled a rychlou regeneraci i při poškození.
Ptačí zob je nenáročný keř, kterému se nejlépe daří na slunečných místech nebo v polostínu. Roste velmi rychle a vyžaduje pravidelné stříhání, aby co nejvíce zhustl. Takto vytvoří neprůhledný živý plot, který bude poctivě růst i ve složitých podmínkách. Zelené lístky ptačího zobu se na podzim postupně zbarvují do červena.
Buxus je elegantní keř, který sice roste pomaleji, ale jeho honosný vzhled určitě oceníte. Jeho lesklé podlouhlé lístky neopadají ani během zimních měsíců. Nejlépe se mu bude dařit v polostínu s dostatkem vláhy. Nevýhodou je, že se stává častým terčem škůdců, tehdy je zapotřebí chemické ošetření. Je velmi odolný, tvarovatelný do různých forem a výborně se hodí téměř do jakéhokoliv typu zahrady.
Zdroj foto: iStock
Zdravim, Chteli by jsme na jare zacit s zivym plotem kolem domku. Nechceme thuj…