Chcete mít krásný trávník? Známe řešení na nejčastější onemocnění trávníku

  • 01.07.2024

Znáte přísloví, že tráva je zelenější na druhé straně plotu? Možná je na tom něco pravdy, protože váš trávník může trpět různými chorobami. Choroby trávníku se projevují ztrátou barevnosti, odumíráním částí nebo oslabeným růstem. Rozpoznat onemocnění trávníku může být náročné. Některá z nich jsou infekční, a proto je klíčové léčit trávník co nejdříve. Podívejme se na nejčastější choroby trávníku a na to, jak mu znovu vrátit zdraví.

Chcete mít krásný trávník? Známe řešení na nejčastější onemocnění trávníku
Zdroj: iStock

Zbystřete pozornost, pokud na stéblech trávy vidíte žlutooranžové nebo červenohnědé tečky

Takové zabarvení listů způsobuje rez travní (Puccinia graminis) nebo rez korunkatá (Puccinia coronata Corda). Obě dostaly pojmenování podle toho, že listy a stébla trávy jako by rezavěly. Bez vaší pomoci si trávník se rzí neporadí.

Rzi se zbavíte odstraněním všech napadených částí trávníku a postřikem. Je však velmi důležité, abyste konali hned při prvních příznacích onemocnění, protože rez se může šířit velmi rychle. Poznat nejčastější onemocnění trávníku je tedy přínosné i z toho důvodu, že jej můžete zastavit už při prvních příznacích. V případě rzi byste měli vědět, že je důležité hlavně přiměřené zavlažování. Trávník zalévejte v brzkých ranních hodinách. Nezapomeňte ho pravidelně sekat, prořezávat, provzdušňovat, a v případě potřeby i hnojit.

rez travní (Puccinia graminis) nebo rez korunkatá (Puccinia coronata Corda)
Zdroj: iStock

Mezi nejčastější onemocnění trávníku patří sněžná plíseň

Sněžná plíseň (Monographella nivalis) je na Slovensku jedním z nejběžnějších onemocnění trávníku. Sněžná se nazývá proto, že se objevuje hned na jaře a způsobuje ji vydatná sněhová nadílka. Pokud se tedy na jaře na vašem trávníku objeví bílé plochy a šedobílý plísňový povlak, napadený trávník byste měli odstranit, a preventivně ho i chemicky ošetřit, protože plíseň se dokáže šířit velmi rychle. Naštěstí, tento druh plísně můžete zpozorovat na vašem trávníku už během prvního stádia. Když zpozorujete malé žluté kroužky v některých částech trávníku, které se budou zvětšovat až přibyde šedobílý okraj, máte co dočinění s plísní sněžnou.

Kouzelné kruhy v trávě jako z pohádky

Mnozí z nás si velmi rádi pochutnají na různých druzích hub. Smažená bedla je úžasnou delikatesou, ale na trávníku houby nechce nikdo.

Pokud se na vašem trávníku objeví houby, měli byste je i spolu s podhoubím co nejdříve odstranit. Vysoké houby, jako například špička a bedla, vytvářejí v trávníku podhoubí ve tvaru kruhu. Tráva se postupně začne na těchto místech sklánět k zemi a velmi rychle budete mít po pěkném trávníku. Jako všem houbám i těmto se daří hlavně po dešti.

houby v trávníku
Zdroj: iStock

Není houba jako houba

Houby na trávníku mnohým nevadí, protože jsou přirozenou součástí ekosystému a trávě obvykle neškodí. Avšak houbovitá onemocnění mohou trávník vážně poškodit, a dokonce způsobit úplné odumření kořenů.

Houbovité onemocnění s názvem pythiová skvrnitost (Pythium) postihuje hlavně čerstvě vysetou trávu. Pokud zaznamenáte, že trsy vyseté trávy klíčí hůře, než jste zvyklí, a na trávníku se postupně začnou vytvářet šedé až hnědé kruhy, velmi pravděpodobně ho napadlo houbovité onemocnění. Napadený trávník je třeba co nejdříve vyříznout a odstranit, protože choroba se šíří velmi rychle.

Jestli je trávník u souseda zelenější, nevěstí to nic dobrého

Pokud máte pocit, že sousedův trávník je krásně zelený a vaše stébla trávy jsou zežloutlá, pravděpodobně máte problém s antraknózou trávníku. Když nezasáhnete, postupně se v trávě začnou objevovat holá místa, která budete muset dosít. Tuto chorobu způsobuje sucho, ale i nadměrná vlhkost. Nejúčinnější prevencí je pravidelné sekání a provzdušňování trávníku. Ošetření vhodným fungicidem též pomůže udržet váš trávník zdravý.

Co způsobuje nejčastější onemocnění trávníku

Pokud chcete úspěšně trávník vyléčit, je potřeba nejen vyřešit symptomy choroby, ale především zjistit příčinu. Problémem může být například i váš čtyřnohý mazlíček, který si pravidelně chodí ulevovat na to samé místo. Netrestejte ho však příliš rychle, možná jste trávníku ublížili vy, a ani o tom nevíte. Mohli jste trávník spálit hnojivem nebo mu způsobit problémy nesprávným sekáním. Nože sekačky musí být vždy ostré a sekat byste měli jen maximálně do 1/3 výšky trávy.

A co zalévání? Pokud budete zalévat málo, tráva bude mít krátké kořeny. Pokud to však s vodou přeženete, může začít plesnivět. Doporučujeme tedy zavlažovat brzy ráno, a to tak, aby se půda namočila do hloubky asi 10 až 15 cm.

Nejčastější onemocnění trávníku a jak s nimi bojovat

Nejúčinnější je, samozřejmě, prevence. Vždy po letní sezoně trávník posekejte, a v ideálním případě ho i provzdušněte. Na podzim pravidelně odklízejte listí. Trávník byste měli před zimou zbavit přebytečné vlhkosti. Jinak se velmi rychle může stát, že na jaře vás přivítá hniloba nebo plíseň.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku