Čištění gauče – praktické rady a tipy jak na to

  • 17.10.2024

Gauč patří k přirozeným součástem každého jednoho obýváku. Je místem setkání, rozhovorů, často i konzumování různých potravin a pochutin, ale také bláznění dětí. Gauč toho musí během svého „života“ zvládnout opravdu hodně a je třeba, abychom mu poskytli adekvátní péči. Jak jej čistit? Jak o něj pečovat? Prozradíme vám pár našich tipů.

V první řadě si musíme říct, že není gauč jako gauč. Každý je z jiného materiálu (látka, semiš, kůže, ekokůže), má různé rozměry, tvar i vzory. Počet členů v domácnosti a přítomnost dětí a domácích mazlíčků jsou také velmi důležitými faktory, od kterých se odvíjí vhodný způsob údržby dané sedačky či sedací soupravy.

čištění gauče
Foto: iStock

Čištění textilního gauče

Prvním krokem při čištění by mělo být napařování. Pokud máte doma napařovací žehličku nebo ruční napařovač, přejeďte jím po celé pohovce tak, aby se pára dotkla látky a pronikla do ní. Zničí to povrchové roztoče.

Pokud takovou možnost nemáte, přejděte rovnou k dalšímu kroku, kterým je vysávání. V dnešní době má většina běžně dostupných vysavačů k dispozici různé nástavce, díky kterým efektivně vysáváte nejen místa sezení, ale i ty nejméně dostupné spáry.

K samotnému čištění použijte přípravek určený na sedačky (vybírejte podle druhu materiálu, ze kterého váš gauč je). Nezapomeňte si přípravek před prvním použitím nejprve vyzkoušet na nenápadném místě, abyste věděli, jestli bez problémů funguje. Vyhýbejte se tvrdým kartáčům, aby nepoškodily povrch gauče a nepoužívejte přípravky s obsahem bělidel (například chlór).

Pro účely čištění pohovek je dnes na trhu k dispozici mnoho přípravků. Efektivně ale působí i obyčejný prací prášek smíchaný se studenou vodou. Pokud potřebujete vyčistit pouze jednu malou skvrnu, navlhčete ji teplou vodou, potřete žlučovým mýdlem, nechte několik minut působit, opláchněte a osušte.

čištění textilního gauče
Foto: iStock

Čištění koženého gauče

U kožené sedačky je nesmírně důležitá impregnace. Tu je třeba provést 2-3x ročně, aby byla zaručena ochrana povrchu (ochranný film brání hlubšímu proniknutí nečistot) a jeho snazší čištění. Kožený gauč vyžaduje adekvátní péči, protože je jeho materiál citlivější a je náchylný k běžným znečištěním.

Při čištění doporučujeme používat výlučně bílý hadřík (barevný může pustit barvu a gauč znehodnotit). Takový materiál je ideální čistit přípravky, které jsou na něj vysloveně určeny. Pokud ale nic podobného nemáte k dispozici, mělo by postačit i jemné tekuté mýdlo a voda. Po vyčištění takové sedačky ji následně nezapomeňte ještě projít suchým hadrem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Gauč pak ještě nechte úplně vyschnout.

Pokud je váš gauč z ekokůže, také sáhněte jen po mýdle (ideálně velmi jemném, s nízkým pH) a čisté vodě. Tento materiál je totiž citlivější na čisticí prostředky.

čištění koženého gauče
Foto: iStock

Užitečné tipy pro údržbu gauče

  • k eliminaci pachu (ze zvířat, vaření, vlhkosti, atd.) můžete použít běžně dostupné dezinfekční aromatické spreje určené pro textil (záclony, koberce, sedačky). Zápach však lze odstranit i rozsypáním sody bikarbony po celé pohovce.
  • u malých drobečků nebo chlupech od domácích zvířat je opravdu vhodné mít vždy po ruce váleček na žmolky, kterým drobné nečistoty rychle posbíráte z textilního gauče. Při větším množství můžete použít ruční vysavač (který je skvělým pomocníkem, jelikož nemusíte kvůli několika nečistotám hned vytahovat velký vysavač).
  • pokud je to možné, snažte se gauč (a to z jakéhokoli materiálu) nevystavovat přímému slunečnímu záření. To může způsobit vyblednutí barev a časem i znehodnocení povrchu materiálu. Rovněž dbejte na přiměřenou pokojovou teplotu a vlhkost.
tipy pro údržbu gauče
Foto: iStock
  • gauč pravidelně vysávejte – ať jde o jakýkoli materiál (ale hlavně ten textilní), je důležité důkladně vysát spáry a nenápadná zákoutí gauče, abyste předešli dlouhodobějšímu usazování nečistot, zbytků jídel, žmolků nebo prachu. Nejen alergikům může zanedbaný povrch gauče vadit a způsobovat zdravotní potíže. Kompletně jej proto vysávejte ideálně alespoň jednou až 2x týdně.
  • abyste předešli zbytečným komplikacím, doporučujeme si na sedačku pořídit odnímatelný potah, deku nebo jinou přikrývku, kterou gauč pokryjete buď úplně celý nebo alespoň část, kde se lidé usazují. Zejména při mokrém čištění je totiž třeba brát ohled na fakt, že pokud fungujete bez pokrývky gauče, jeho vysušení trvá až několik hodin. Potah nebo přikrývku pouze strčíte do pračky, vyndáte, vysušíte a dáte zpět na sedačku.
  • na skvrny na gauči můžete použít i domácí „recepty“ jako sodu smíchanou s vodou nebo i octem.
  • pokud se vám na gauč dostane žvýkačka, zkuste na ni položit kostku ledu a počkat, až ztvrdne. Potom ji jen jednoduše a opatrně odstraníte druhou (ne ostrou) stranou nožíku.

Autor článku: Michaela Debnárová

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku