Čištění trouby nemusí být problém. Poradíme vám, jak troubu vyčistit rychle a bez velké námahy

  • 03.11.2024

Čištění trouby patří mezi nejméně oblíbené domácí práce. My však víme, jak troubu bez velké námahy vyčistit. S našimi ověřenými řadami se špinavý rošt, usazená mastnota a zamaštěné sklo stanou minulostí. Dokonce nebudete potřebovat ani agresivní čistící prostředky. Vystačíte si s teplou vodou, jedlou sodou a octem.

Čištění trouby
Zdroj: iStock

Jak vyčistit troubu, aniž byste museli jít do drogerie

Přestože možná budete muset do obchodu, vystačíte si s věcmi, které najdete běžně v potravinách. Vašimi nejvěrnějšími pomocníky v domácnosti jsou ocet, sůl, soda bikarbonu a prášek do pečiva:

  • Roztok vody a octa se používá k čištění všech druhů povrchů. Ocet má totiž řadu výhod. Je ekologický, cenově výhodný, neutralizuje pachy, osvěžuje barvy a má antibakteriální vlastnosti. Používá se k čištění podlah, oken, ale také koberců. Konvici zbaví vodního kamene a pomůže vám se zaneseným odtokem nebo zatuchlou pračkou.
  • Jedlou sodou můžete vyčistit troubu, mikrovlnku, ale také zahradní gril. Nejenže zbaví všechny vaše kuchyňské spotřebiče špíny, ale zároveň i zápachu. Zatočí také s vodním kamenem, vyčistí stříbrné a zlaté šperky a pomůže vám osvěžit i matrace či koberce. Stačí je jedlou sodou posypat, nechat působit a poté vysát.
  • Při čištění domácnosti se nejčastěji používá kuchyňská sůl, hrubozrnná sůl, jemná mořská sůl nebo himálajská sůl. Dokáže nahradit drahé chemické čisticí prostředky. Pomáhá odstraňovat nečistoty a skvrny, má dezinfekční účinky, odstraňuje mastnotu a působí jako přírodní bělidlo pohlcující vlhkost a pachy. Je levná, snadno dostupná a každý ji má doma.
  • Prášek do pečiva má podobné vlastnosti jako jedlá soda. Dokonale odstraní zatuchlinu a zápach, rozjasňuje a osvěžuje povrchy. Používá se k čištění odtoků, odstraňování nepříjemných zápachů, odvápnění konvice a čištění stříbra a šperků.

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit troubu

Smíchejte polovinu hrníčku jedlé sody s teplou vodou tak, aby vám vznikla pasta. Tuto pastu použijte pro vymazání trouby. Účinně odstraní mastné skvrny. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud necháte pastu působit přes noc. Druhý den použijte rozprašovač naplněný octem. Octovým roztokem troubu postříkejte a sledujte, jak začne soda s octem reagovat a pěnit. Troubu potom vyčistěte vlhkým hadříkem nebo měkkou houbou.

Jak vyčistit troubu
Zdroj: iStock

Jak vyčistit sklo na troubě a zbavit se připálenin a mastných skvrn

K vyčištění skla na troubě budete potřebovat ocet, sáček prášku do pečiva a špetku soli. Vše spolu smíchejte v malém šálku a počkejte, až prášek vyšumí. Potom touto směsí potřete celé sklo a nechte působit asi tři čtvrtě hodiny. Poté to umyjte teplou vodou.

Na připáleniny a mastné skvrny použijte šťávu z citronu. Citron vyždímejte do zapékací mísy. Zbytky slupek a dužiny můžete také ponechat v misce. Zalijte je malým množstvím horké vody, vložte do trouby předehřáté na 160 ºC a nechte ji 15 minut zapnutou. Potom ji vypněte, ale neotevírejte. Nechte citrónový roztok pracovat. Mastnotu rozpustí a připečené zbytky jídla uvolní. Následně troubu jednoduše vyčistěte houbičkou nebo hadříkem. Dávejte si pozor, abyste se nepopálili.

citrony na plechu
Zdroj: iStock

Čemu se při čištění trouby vyhnout

Jak vyčistit troubu jsme vás již naučili, ale velmi důležité je znát také základní bezpečnostní pokyny nebo tipy a triky, jak troubu v žádném případě nečistit a čemu se při čištění vyhnout.

  • Vyhýbejte se používání agresivních čisticích prostředků a k čištění byste neměli používat ani žádné drátěnky nebo drsné houby. Troubu si poškrábete a nečistoty se na takto zničeném povrchu budou usazovat ještě rychleji.
  • Na sklo můžete z vnitřní strany použít škrabku pro čištění sklokeramické varné desky. Tato škrabka by sklo neměla poškrábat, ale zároveň jej účinně zbaví špíny, mastnoty a připálenin.
  • Pokud používáte čistící prostředky z obchodu, doporučujeme tekuté čistící prostředky. Jsou k povrchům mnohem šetrnější.
  • Přestože jste se rozhodli troubu čistit bez agresivních čisticích prostředků, měli byste při čištění používat rukavice. I neškodná jedlá soda na vaší pokožce může zanechat stopy.

Jak čistíte doma troubu vy? Máte nějaké tipy a triky, které se ve vaší domácnosti dědí z generace na generaci?

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku