Co obsahuje projekt domu?
Toužíte po bezproblémové výstavbě a snadné adaptaci vašeho rodinného domu? Profesionálně vypracovaný projekt rodinného domu vám to umožní. Představuje část stavebního projektu, který je základem pro vydání stavebního povolení, a zároveň je vhodný i k samotné realizaci stavby. Přiblížíme vám podstatné informace o tom, co obsahuje projekt domu, mezi jakými projekty se můžete rozhodovat a také jaká je cena projektu rodinného domu.
Druhy projektů domů
Projektovou dokumentaci vypracovávají profesionálové, ať už architekti nebo stavební inženýři. Při rozhodování se o projektu domu si můžete vybrat mezi dvěma základními druhy:
- katalogový projekt domu – je svým rozsahem vhodný a použitelný pro územní řízení, stavební řízení a také samotnou realizaci stavby. Stačí, když si vyberete jeden projekt rodinného domu z již hotové nabídky. Velkou výhodou je, že některé projekty mohou být již časem ověřeny a můžete si je prohlédnout i v hotové podobě.
- projekt domu ušitý na míru – tedy individuální projekty domů jsou podstatně dražším řešením, jelikož vyžadují mnohem více práce architekta a dalších profesionálů při řešení vašich požadavků. Výhodou je, že máte zaručenou originalitu a jedinečnost řešení vašeho příštího bydlení.
Co obsahuje projekt domu?
Kompletní projektová dokumentace domu se standardně vyhotovuje v pěti kopiích, přičemž každá kopie projektu domu obsahuje:
- projekt architektury – obsahuje doprovodnou a technickou zprávu, výkresy, základy, půdorysy, řez příčný, střechu, krov, podlahy, stavební detaily, výkaz podlah, střešní krytiny a dřeva.
- projekt statiky – obsahuje technickou zprávu, výkresy skladby stropů, výztuže a tvaru stropních desek, věnců, překladů a schodišť, také výkaz spotřeby materiálu.
- projekt ústředního topení – obsahuje technickou zprávu, spotřebu energie na vytápění, výkresy rozvodů ústředního topení, schéma zapojení kotle, jeho umístění a dimenze topných těles.
- projekt domovního plynovodu – obsahuje technickou zprávu, výkresy domovního plynovodu a jeho napojení na veřejnou inženýrskou síť.
- projekt zdravotechniky – také obsahuje technickou zprávu, výkresy vnitřního vodovodu, domovní kanalizace a samotné napojení na veřejnou inženýrskou síť.
- projekt elektrické instalace – obsahuje technickou zprávu, všechny rozvody zásuvkové, světelné a motorické elektroinstalace, také slaboproudé rozvody, schéma rozvaděče a napojení na veřejnou inženýrskou síť.
- požární zpráva
Některé projekty domů obsahují také soupis materiálu, který vám ušetří čas a námahu při zjišťování, co všechno budete potřebovat, a také se vyhnete tomu, že na něco náhodou zapomenete.
Zeptejte se uživatelů a odborníků:
Zapojte se v největším Fóru o bydlení na téma „Projekty domů“
Doplňkové projekty
K projektové dokumentaci si obvykle u architekta můžete objednat i doplňkové projekty. projekt garáže, dvougaráže, žumpy, centrálního vysavače, projekt zabezpečení a datových sítí a jiné.
Inženýring
V případě, že nemáte dostatek zkušeností či odvahu na vyřizování na úřadech, můžete se dohodnout s architektonickou nebo inženýrskou kanceláří i na vyřízení územního rozhodnutí a stavebního povolení. Kanceláře obvykle spolupracují s dalším profesionálem, který se věnuje inženýringu, což znamená, že se zabývá vyřizováním stavebních povolení a územních rozhodnutí. Sice si za tuto službu připlatíte, ale ušetříte čas a starosti.
Cena projektu domu
V tomto odvětví se používá volná tvorba cen, a i proto se vám v ní může obtížně orientovat. Cena projektů domů se ve většině případů zdá vysoká. Je třeba si uvědomit, že do ceny projektu domu se započítává několik fixních nákladů, které jsou při vypracovávání projektové dokumentace nezbytné. Jde o náklady na projektanty, které musí architekt nebo inženýr při vypracovávání projektu domu oslovit a následně zaplatit.
Z ceny projektu domu se musí zaplatit minimálně pět odborných projektantů, kteří se zabývají oblastí stavební části a statiky, vytápění, zdravotechniky, elektroinstalací či požární ochrany. Rovněž je třeba uhradit náklady na tisk a kancelářské potřeby, jelikož všechny výkresy se tisknou obvykle v pěti kopiích.
Většina projektantů či architektů si dává výkresy tisknout externě. K finalizaci výkresů jsou zapotřebí i kancelářské potřeby, jakými jsou např. desky, vazby, obálky či samolepicí fólie. Nesmíme také zapomínat na náklady na kancelář a energie, které vznikají při práci architektovi či jinému projektantovi. S tím souvisí také náklady na zařízení kanceláře, jako je počítač, a zejména speciální softwary. Ty se musejí obměňovat přibližně každé čtyři roky.
Kromě všech vyjmenovaných nákladů samozřejmě zaplatíte i za samotnou práci architekta. U malých projektů se pohybuje přibližně v rozmezí od 50 až do 60 hodin týdně. Na malém projektu tedy pracuje minimálně šest vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří odpracují přinejmenším 100 hodin práce. Vzhledem k tomu jsou vyšší ceny projektů domů opravdu reálné. Cena katalogového projektu rodinného domu je nižší než cena individuálního projektu domu. Nezahrnuje v sobě další zásahy a úpravy, které cenu v konečném výsledku navýší.
Co dál?
Projekt domu je jen začátkem stavby. Musíte počítat s tím, že jeho cena je jen zlomkem z ceny stavby rodinného domu. Nejprve si proto zařiďte způsob financování vaší novostavby. Aby se nestalo, že se budete muset na projekty dívat jen přes jejich nejnižší cenu. Rodinný dům je trvalá investice do budoucna, většinou i na celý život, proto se nebojte investovat.
Autor článku: redakce Modré střechy
Ahoj, máme stavební pozemek, na podzim chceme začít řešit projekt domu. Lze vy…