Dekorativní tapety jsou zpátky. Změňte atmosféru vašeho interiéru
Pokud si váš interiér žádá změnu nebo zcela nový nádech, darujte mu tapetu. I jen jedna vytapetovaná stěna dokáže krásně zútulnit a rozzářit celou místnost. Tapety už nejsou jen dekorativním papírem na překrytí stěn. Díky novým technologiím jsou dekorativní tapety schopny zcela změnit atmosféru a charakter i vašeho interiéru. Kromě inspirací a tipů vám v článku prozradíme, jak vypočítat spotřebu tapety.
Historie tapet
Věděli jste o tom, že původně byly tapety vyráběny výhradně z kůží? Naši předkové je upravovali hlavně třemi základními technikami, a to malbou, puncováním a lisováním. Od 17. století se na trhu kožené tapety nahradily levnějšími textilními a také papírovými tapetami.
Doporučujeme:
Zeptej se v našem Fóru v části Tapety, barvy a jiné povrchy stěn
Jak se vybírá správná tapeta
Už jste se rozhodli, že chcete prostory vytapetovat, a nyní přichází na řadu důležitá otázka – jaká tapeta bude nejlépe splňovat vaše požadavky. Nejprve si musíte ujasnit, jaký by měl být výsledek vašeho tapetování, jaký rozpočet si na něj vyhradíte a jaký druh stěny budete tapetovat. Kromě toho je vhodné, abyste si udělali přehled, jaké druhy tapet se na trhu dají v současnosti sehnat, s čímž vám trochu pomůžeme i my.
Současné druhy tapet
Tapety se nelepí jen na stěny, ale také na podlahy, dveře či různé jiné kusy nábytku. Na trhu je mnoho druhů tapet, které jsou vyráběny z různých materiálů a rozlišují se také na základě postupu při jejich aplikaci na vybraný povrch. Můžete si vybrat z těchto druhů:
Papírové dekorativní tapety
Ať už jsou barevné, vzorované, hladké nebo ražené, jejich kvalita se odvíjí od hmotnosti dané tapety. Lepidlo se na papírové tapety nanáší na zadní stranu, jelikož nemají vytrvalé rozměry. Jejich aplikace se řadí mezi náročnější, ale jejich cena se řadí mezi nejnižší. Kromě jejich hmotnosti byste se měli zajímat i o možnost jejich přemalování, čištění či jejich skladbu (zda jsou jedno nebo dvouvrstvé), a jaká je jejich povrchová úprava (hladká nebo strukturovaná).
Vinylové tapety
Vyrábějí se z umělé hmoty a doporučují se lepit zejména na popraskané či křivé stěny, protože jejich strukturovaný povrch dokáže krásně překrýt nedokonalosti stěn. Takové dekorativní tapety jsou vhodné do všech místností, včetně koupelen, díky jejich možnosti umytí a výbornému odolávání vlhkosti. Lepidlo se na ně nanáší ze zadní strany tapety a jejich životnost je 10 až 15 let.
Vliesové tapety
Jsou to speciální tapety z netkané textilie a v současnosti patří mezi ty nejoblíbenější, neboť se snadno lepí na zeď, jsou odolné a v případě jejich poškození lze také snadno opravit. Jsou světlostálé a částečně omyvatelné. Lepidlo se nenanáší na zadní stranu tapety, ale přímo na zeď, což zaručuje jejich snadné odstranění. Jsou vhodné pro použití na stěny, stropy, podlahy či na jiné plochy. Kromě toho se mohou použít i na stěny s trhlinami v podkladech, protože dokážou stabilizovat tlak.
Textilní tapety
Textilní tapety se řadí mezi těžší tapety. Z obou stran jsou pokryty vinylovým potahem, který zaručí jejich dlouhodobou výdrž a zachování jejich rozměrů. Vyrábí se nanášením textilního vlákna na podkladovou vrstvu. Jsou to dražší tapety, přičemž jejich aplikace a údržba je poměrně náročná a je třeba s nimi zacházet jemně. Jsou vhodné zejména pro dotvoření luxusních interiérů či historických budov.
Inspirujte se bydlením uživatelky Kristýnky @kikas31, která tapetu zvolila do svého obývacího pokoje.
Speciální druhy tapet
Dekorativní tapety se vyrábějí i z různých jiných materiálů, jako jsou korek, rákos, koženky, velur, skelný závoj, skelná vlákna, dřevo a jiné.
Zvláštním druhem jsou také fototapety, jejichž správným umístěním a výběrem vhodného motivu dokážeme prostor opticky zvětšit, prosvětlit a dodat dynamickou atmosféru. Rovněž jsou v současnosti moderním a vyhledáváním řešením dekorování stěn i samolepící tapety.
Výhody tapet
- vydrží déle než barva,
- na slunci neblednou,
- dají se snadno mýt,
- mají výrazné dekorativní efekty,
- umožní vám rychlou a radikální změnu,
- minimální stavební odpad a prach.
Tapety dokážou velmi pěkně ozvláštnit například i chodbu či vstupní část do domu. Inspirujte se albem naší uživatelky Mišky @mimuusik.
Výpočet spotřeby tapety
Stejně důležitý je i správný výpočet spotřeby tapety. Měli byste se řídit pravidlem „třikrát měř, jednou nakupuj a jednou stříhej“. Standardní rozměr jedné eurorole tapety je 10,05 m x 0,53 m. Rozměr spotřeby tapety se však nepočítá na m2, jako je tomu například při rozpočítávání barvy na malování. Výpočet spotřeby tapet závisí na rozměru/obvodu místnosti a výšce stěn, ale také na typu tapety, tedy zda je se vzorem nebo bez. Kromě toho je třeba myslet i na to, že tapetové pásy musíte stříhat vždy o 3 až 5 cm větší, než je výška dané stěny.
Jak vypočítat spotřebu tapety?
- Výpočet spotřeby tapety bez sesazování vzoru – jde obvykle o jednobarevné tapety nebo tapety s pásovým motivem. Orientační spotřebu takové tapety si můžete vypočítat podle vzorce: obvod místnosti x výška stropu / 5 = číslo pro počet rolí tapety (výsledné číslo se zaokrouhluje na celá čísla směrem nahoru).
- Výpočet spotřeby tapety se sesazováním vzoru – tapety se vzory se obvykle sesazují přesazeným, přímým nebo opačným sesazováním vzoru. Důležitý je přitom číselný údaj „raport“, který vám napoví vzdálenost, po které se vzory pravidelně opakují. Toto číslo je třeba připočítat k výšce stěn v místnosti.
- Výpočet spotřeby tapety u členitých stěn – v případě, že si chcete vytapetovat členité stěny, šikmé plochy, haly nebo schodiště, můžete si při výpočtu pomoci přepočtem i na m2, jelikož půjde o náročnější výpočet spotřeby tapety.
Netradiční doplňky, přírodní materiály či krásná přírodní tapeta s motivem lesů. Pokud i vy toužíte po něčem podobném, nenechte si ujít krásné album plné inspirací naší Mišky @michalka965125.
Rada na závěr
Při kupování rolí tapet si rozhodně vždy zakupte o jednu roli navíc. Určitě se vám hodí při dodatečných opravách a úpravách interiéru. Vyhnete se zbytečným komplikacím, v případě, že byste stejnou tapetu s odstupem času neuměli sehnat.
Autor: redakce Modré střechy
Zdroj foto: Canva, iStock